Chraňte zvířata před hlukem a stresem: Tipy od veterinářky, jak zvládnout Silvestr beze strachu
Silvestr je pro mnohé časem oslav a bujarých ohňostrojů. Bohužel, co jedněm působí radost, druhým škodí. Domácí zvířata v tuto dobu zažívají krušné chvíle, protože hlasité zvuky, světelné efekty a rušné prostředí u nich vyvolává velkou úzkost a paniku. Jak je na tento den připravit včas, abyste nemuseli sahat po lécích?
Oproti lidem mají psi až 3x rozvinutější sluch. Skvělý sluch je pro zvířata obvykle výhodou, na Silvestra se ale mění ve velkou nevýhodu a na pár dnů bohužel vypnout nejde. Vzhledem k tomu, že zábavná pyrotechnika dosahuje frekvence až 190 decibelů, může zvířatům poškodit sluch, kdyby se u výbuchů octila moc blízko. Ale i když u nich příliš blízko nejsou, rámus často způsobí velké trauma. Citlivější psi kňučí, vrčí, třesou se, různě pobíhají a mohou mít až panické záchvaty nebo utíkat. Zabránit ohňostrojům na Silvestra sice neumíme, ale můžeme vám dát alespoň pár tipů, jak to se zvířaty letos zvládnout lépe.
Připravte mazlíčka i prostředí na rušný večer
Klíčem k úspěchu je příprava. Zkontrolujte aktuálnost čipu nebo obojku s identifikačními údaji. Pokud víte, že se petard bojí, zajistěte dobře domov, aby nemohl ve stresu utéct. Zavřete okna, zamkněte dveře a ideálně zajistěte i zahradu. Vyplatí se také připravit bezpečné a klidné místo, kam si může mazlíček zalézt. Nejlépe malá, tlumená místnost s pelíškem, kam doléhají zvuky z ohňostrojů jen minimálně. Pamatujte, že pro vašeho domácího mazlíčka máte být oporou a vůdcem smečky. I když už to letos úplně nestihnete, v příštím roce ho zkuste šetrně na různé formy hluku zvykat. Nejlépe to jde u štěňat a mladých psů, ovšem i starší se dokáží ledacos naučit. Existuje hodně literatury o této problematice nebo poradenských služeb. Pomoci by měl také veterinář. „Během roku je vhodné "trénovat" zvíře na hlučné neočekávané podněty. Ale ani to nemusí mít, bohužel, pozitivní dopad na konečné chování mazlíčků o Silvestru. Preventivně lze podávat přírodní preparáty pro zmírnění stresu a některé zdroje uvádějí možnost speciálně "obvázat" šátkem tělo zvířete. Můžeme připodobnit k zavinování novorozence," uvádí veterinářka z veterinární kliniky Karakal, MVDr. Magdaléna Kocábová. V nejkritičtějším období, kdy skutečně nevíte, odkud to bouchne, choďte se psem zásadně na vodítku. Pokud musíte odejít, odstraňte z dosahu předměty, kterými si může ublížit nebo je rozbít. Nikdy ho netrestejte ve chvíli, kdy ze stresu uteče nebo něco provede. Naopak stále chvalte a utěšujte.
Jak zklidnit zvíře během oslav
Hlasité zvuky a světelné efekty jsou pro zvířata hlavním zdrojem stresu. Zatažené závěsy, ztlumené světlo a zapnutá televize nebo hudba mohou trochu překrýt zvuky zaznívající z venku. U některých mazlíčků pomáhají speciální uklidňující přípravky, jako jsou feromony, které napodobují přirozené chemické signály a jsou dostupné ve formě difuzérů, sprejů či obojků. Přímo o silvestrovském večeru psa vyvenčete dříve ještě před začátkem ohňostrojů a ideálně za světla. Nenechávejte to až na dobu, když už to všude bouchá a svítí. Během dne dodržujte obvyklou rutinu. Nakrmte v obvyklém čase, dopřejte zvířeti během dne dostatek pohybu a her, ať je unavené a věnujte mu pozornost. „V okamžiku stresové situace musí zachovat klid a na zvíře mluvit vlídným hlasem. Někdy stačí jen přítomnost majitele a fyzický kontakt," doplňuje Kocábová.
Kdy potřebujete pomoc veterinárního lékaře?
Během oslav je důležité zachovat klid a chovat se normálně. Emoce a stres zvíře snadno vycítí a ke klidu mu to moc nepřidá. Mluvte klidným hlasem, buďte u něj, když to potřebuje, ale přehnaně ho neopečovávejte. Důležité je respektovat jeho potřeby a dát mu prostor. Víte, že na vašeho mazlíčka nic z toho nezabírá? Můžete zkusit nějaké bylinné přípravky k uklidnění, homeopatika a bylinné léky. „Nejšetrnější a nejvíce dostupná se jeví přírodní "antidepresiva", které při včasném započetí podávání mohou zmírnit stresové projevy zvířat," potvrzuje MVDr. Magdaléna Kocábová a zároveň dodává: „Z přírodních preparátů např. Alavis Calming nebo Bachovy kapky." Sedativním lékům se veterináři snaží spíš vyhýbat a je to až poslední varianta. „Při velmi labilních jedincích je doporučeno užít mírná sedativa. Nežádoucí účinek může být bohužel špatná odpověď organizmu na medikaci. Tedy na zvíře nefunguje. Občas se může objevit zvracení. A k vedlejším účinkům také patří dlouhý spánek a zmatenost," zakončuje veterinářka.
- Zdroj článku
-
veterinadelta.cz, vetkarakal.cz