Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Bydlení podle Feng Shui: kuchyně, 3. díl – rozebíráme vaše domovy! Linka zády do prostoru + úzká kuchyně

Teorie je krásná věc, ale praxe poučí vždy lépe. Tentokrát jsme si posvítili na vaše vlastní domovy! V následujících dvou dílech našeho seriálu o bydlení podle Feng Shui vám přinášíme čtyři české reálné kuchyně a komentář k nim od specialistky Radky Hozmanové.

Olga Procházková | 5. 09. 2019

Nutno předeslat, že toto hodnocení v sobě nezahrnuje všechny podrobné aspekty komplexního a poměrně složitého individuálního rozboru. Zakladatelka evropské školy Feng Shui Radka Hozmanová nabízí základní postřehy a doporučení na základě zaslaných fotografií.

Kuchyně s výrazným obkladem

Zády do volného prostoru

Umístění sporáku je směrem ke zdi, kuchařka nevidí, co se děje za jejími zády, což není příjemné a může přinášet vnitřní pocity nejistoty, může se leknout a podobně. Bylo by praktičtější a příjemnější, kdyby mohla vidět do místnosti, komunikovat s ostatními. Navíc při vaření stojí velice blízko u okna. V létě i v zimě může vnímat buď horko, nebo chlad jdoucí přes sklo. K tomu pak odkládací plocha vlevo od sporáku je příliš úzká a není pro tento účel funkční.

Kuchyň s výrazným obkladem. Odbornice doporučuje doplnit horní skříňky.

Police a skříňky

Nad pracovní deskou je několik polic a skříňky schované za lednicí. Doporučuji na hlavní delší stranu kuchyňské desky namísto té hnědé police doplnit sadu horních skříněk, některé s plnými, jiné s prosklenými dvířky, jednu nechat například na plechovky a pěkné dózy. Celá hlavní stěna dostane tu správnou váhu. Nad sporák bych mezi nové skříňky vložila stylovou bílou digestoř od stejného prodejce. Tím se vyrovná tíha hmoty vpravo i vlevo.

Sporák by měl být dále od okna a mít i na pravé straně větší odkládací plochu.

Stůl v průvanu

Podle fotek odhaduji, že kuchyně s jídelním stolem má dva vchody. Celý ten jídelní kout visí pocitově napůl v prostoru a není k něčemu „přisazen“. Nesedí v tak velkém koutě, který by obsáhl celý průměr se stolem a židlemi. Hlavní tah mezi oběma dveřmi jde za stolem. Ten člen rodiny, který má svoje místo zády do zmíněného proudu mezi dvěma dveřmi, se u stolování určitě nezdrží dlouho. Vytváříme zejména jemu nedůstojné místo u rodinného krbu.

Stolu by prospělo ukotvení v prostoru s pomocí větší komody v blízkosti.

Lustr a podlaha

Lustr visící ze stropu nemá patřičnou výšku, aby z úrovně takzvaných nebes – od stropu, toto jídelní místo definoval. Má také příliš malý průměr, doporučuji větší lampu a delší šňůru. Pro pocit, že od podlahy jde teplo a měkko, bychom mohli umístit pod stůl kusový koberec se středovým vzorem, stylově neuděláme chybu s nějakým „peršanem“, nebo jen hadrovým kobercem. Za ten pocit to stojí.

Pozornost ke stolu by přitáhla větší a níže pověšená lampa.

Police a komoda

Namísto zelené police vsazené do zdi u stolu, bych k této stěně navrhla doplnit jednu nebo dvě dlouhé kuchyňské prosklené skříňky cca i 200 centimetrů, ve stylu kuchyňských skříněk, například bílé mřížkové. Důvodem je vytvořit něco jako kotvu pro posazení jídelního koutu a zároveň v celé místnosti vyvážit hmotu nábytku vlevo od vstupu a vpravo od vstupu. Obraz bych umístila na stejnou zeď, ale na střed mezi okno a nové dlouhé skříňky.

Růžová komoda s mikrovlnnou troubou ve stylu „padesátek“ je možná něco, co se nám líbí, ale stylově se sem moc nehodí. To nemusí vadit, ale rozměrově koutek působí, jako by potřeboval něco doplnit. Možná bych místo růžové komody dala jednoduchý rozměrnější konzolový stolek nebo starou komodu s mramorovou horní deskou, které v kuchyních té doby bývaly.

Z polic, které jsou různě rozmístěné po kuchyni, bych ponechala pouze jednu starou bílou a umístila bych ji nad nově umístěnou komodu nebo zmíněný konzolový stolek. Nad ní, pokud by situace dovolila, bych přemístila velké zelené kulaté hodiny.

Na okně trochu chybějí závěsy. Textilní dekorace je dobré měnit v interiéru na zimní a letní sezonu.

Styl

Je zde jeden moment, který se týká stylu. Část, která je na straně lednice je více styl první republiky, ale styl na opačné straně mi přijde jako „padesátkový“ a je tam málo pojících doplňků, dekorací. Z fotografií to nepůsobí celistvě, ta tapeta z fotek vypadající jako malinové puntíky příliš nesedí se stylem, který do kuchyně vnesly obklady nad linkou (náprava viz výše).

Závěrem bych zmínila úžasný fakt, a tím je zachování a revitalizování staré prkenné podlahy.

Shrnutí

Zde bych doporučila celkově se podívat na možnosti vytvořit pouze jeden vstup do kuchyně, s tím vytvořit nově návrh linky napříkla „do L“ s otočením sporáku do místnosti. Nezapomenout na jídelní kout. Je přece důležité mít při konzumování jídla klid a příjemnou rodinnou náladu. Vše pak stylově, barevně a materiálově sjednotit. Každá dobrá maličkost i zásadní chyba ovlivňuje naše podvědomí, pocity a to, jak se k sobě chováme.

 

Kuchyně v úzkém prostoru

Kuchařka v „nudli“ a v průvanu

Zde stojí kuchařka v jakési „úžině“, která vede od okna ke dveřím. Dveře se otevírají zleva přímo na ni a zároveň lze chodit za zády kuchařce! Ona se tímto sama staví do nekomfortní pozice, zleva i zprava může čekat „výpady“ řečeno slovy bojovníka a to činí psychiku neklidnou. Na vaření potřebujete mít pocit klidu a vyrovnanosti, ideálně radosti, protože nejste-li takzvaně ve svém středu, přicházíte o kuchařskou intuici a navíc snadněji něco nedovaříte, nebo naopak připálíte nebo jídlo má nedefinovatelně divnou chuť věci vám padají z rukou a podobně. Vždy potřebujeme mít pevná záda a vidět, co se děje před námi v zorném úhlu 180 stupňů.

Úzky prostor a energetický průvan. Za zvážení by stálo zrušit dvěře vedoucí do předsíně.

Zde navíc zleva, stojíme-li čelně ke sporáku, je velice málo místa na kuchyňské desce a stojí prakticky na rohu stěny. Takto nastavené prostorové řešení může vést k tomu, že člověk nerad vaří, nechce se mu v tomto místě být a roh i zeď ho pocitově „tlačí“. Kuchařka stojí v podstatě v úzké chodbě, zcela u zdi, je možno chodit jí za zády a nemá možnost komunikovat s dalšími členy rodiny nebo případnou návštěvou, což ji ochuzuje o sdílené situace. To je dost nepříjemných věcí. A z pohledu z obýváku směrem do kuchyně naopak je vytvářena situace, že kuchařka není vidět, není součástí „smečky“.

Doporučené úpravy

Zde doporučuji udělat stavební úpravy. Varianta č.1 je uzavřít dveře pevnou zdí, kterou využijeme k doplnění kuchyňských skříněk tak, aby lícovaly a vytvářeli čisté linie. V horní části této zdi a zároveň nadoraz ke stropu, cca v rozměru výšky vodorovné kuchyňské skříňky, bych nechala vložit vyklápěcí okénko s mléčným sklem, které přinese do haly za ním trochu světla a vytvoří v kuchyňském koutě nejen funkční, ale i zajímavý prvek. Před něj bych naaranžovala kuchyňské dekorace: váha po babičce, zátiší tří džbánů a podobně. Druh dekorací bych řešila dle feng shui rozboru bytu.

Vznikne nám nový tvar kuchyně do „U“, kdy ale aktivní kuchyňskou plochu máme do „L“. Pak musíme lehce posunout sporák doprava nebo nebo ho i nechat na místě. Touto úpravou vytvoříme klid za zády kuchařce. Bohužel navýšit šířku se nám díky žluté zdi nepodaří, pokud by klient nechtěl zeď částečně, nebo úplně odstranit. Tím bychom měli možnost vytvořit variantu úpravy č. 2, kdy vznikne jeden prostor kuchyně i s obývákem za žlutou zdí. Tímto řešením bychom měli možnost otočit sporák do prostoru obýváku, vytvořit druhou paralelní linii ke stávající kuchyňské desce a rozšířit vzdálenost mezi nimi cca o 30 cm a propojit kuchařku s prostorem. Pak bych zpracovávala rozestavění spotřebičů dle konkrétních rozměrů, které zde nově vzniknou.

Jídelní stůl v půli pomyslné stěny

Další nepříjemná věc na fotce je postavení jídelního stolu. Víte proč? Zde je stůl postaven na místo původní stěny, nad ní je cosi, co vypadá jako nedefinovaný předěl, trámek, zároveň na podlaze vidíme podivný diagonální předěl dlažby a dřevěné podlahy. To nepůsobí příjemně, spíše se mi stále vynořuje v mysli otázka, proč toto členění?

Zde by měl stůl stát na místě dvou hnědých skříněk, u okna, tam je klidová zóna. Skříňky jsou pěkné, navyšují skladovací místo, dotváří stylově prostor, ale lidé (rodina, členové domácnosti) jsou na prvním místě. Pravděpodobně by bylo možné navzájem je přemístit.

Stůj je skoro uprostřed původní příčky. Vhodné by bylo umístit ho na jednu či druhou stranu od ní.

Barevnost a osvětlení

Volba barev je příjemná, podporuje trávení. Její povaha vytváří teplo v oblasti tělesného středu, což se přenese na naše receptory a začneme mít chuť k jídlu. Ovšem zvolila bych zde pouze jednu barvu na zeď, vybrala odstín z dlažby, lehce skořicový tón, abych pocitově prohřála a sjednotila prostor, čímž opticky potlačíme i prostorové nedokonalosti. Obecně není dobré volit tmavší odstín pouze na jednu stěnu, zejména v úzkém prostoru. V takové barvě je více pigmentu, více energie, tím více upoutá, přiblíží se, zvýrazní to, co nepotřebujeme.

Lustry bych zde nechala v kuchyňské části pouze přisazené ke stropu. Ale, nad výběrem lustru nad jídelní stůl na novém místě u okna bych si dala hodně záležet. Jistě by měl mít kulatý tvar, aby pocitově sjednocoval ty, kteří stolují. Symbol kruhu kotví naši pozornost na jeden střed. Rovněž pohled z obýváku směrem ke stolu to zase vytváří dojem samostatného bodu ve větším prostoru.

Jedna výrazná stěna hodně poutá pozornost. Obrázky s motivy jídla jsou v pořádku.

Závěsy a květiny

Určitě bych změnila barevnost a materiál dekorační látky na závěsech. Je potřeba dostat sem další strukturu, aby nás okno upoutalo a lákalo nás podívat se z okna ven. Rovněž zde chybí výraznější hrnková květina. Volila bych květináč z travin, je to pohledově měkká struktura. Zde jsou dvě rostliny na horní skříňce, ale zcela odlišné povahy. Obecně platí, vybírejte kamkoli do interiéru rostliny s oblými tvary listů.

Umísťujme lichý počet zdravých rostlin. Nejlépe takových, abychom z nich měli radost, viděli, jak rostou, jak jsou vitální. Není dobré mít doma deset slaboučkých rostlin, které vytváří nedefinovatelnou směs zelené hmoty. Ubrala bych na skříňkách vázy z průhledného skla a dosadila pouze pár výraznějších, tvarově zajímavých kousků.

Květiny by měly být životucí, nejlépe v lichém počtku a mít oblé listy.

Shrnutí

Tato kuchyně má velmi příjemnou barevnost a styl, který připomíná tradiční prvorepublikovou kuchyni, zde ve variantě moderní klasiky. První, co musíme vždy sledovat ale není až tak styl a barevnost, ale zásadní je umístění kuchyňského koutu a dalších částí kuchyně v rámci dispozic celého prostoru. Tady je toho hodně k řešení.

(Další dvě kuchyně našich čtenářů najdete v tomto článku).

Foto: archiv čtenářů

Předchozí díly seriálu naleznete zde: 

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 1. díl - sezení, nábytek a televize

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 2. díl - barvy, obrazy a osvětlení

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 3. díl: rozebíráme konkrétní příklady

Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 1. díl - linka a spotřebiče

Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 2. díl – spíž, barvy a materiály, stolování

Bydlení podle Feng Shui: kuchyně, 3. díl – rozebíráme vaše domovy! Kuchyň ve dřevě + variace na černobílou

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Poradna
Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Vyrobte si s námi vánoční stromeček z provázků. Dokonalá dekorace s minimálním úsilím

Poradna
Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Vánoční tvoření s dětmi: Jednoduchý návod na výrobu papírových vloček do oken

Poradna
Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Co byste měli vědět o vanilkovém cukru, než začněte péct. Jak si vyrobit svůj vlastní?

×