Bydlení podle Feng Shui: kuchyně, 3. díl – rozebíráme vaše domovy! Kuchyň ve dřevě + variace na černobílou
Pokračujeme v komentářích k interiérům kuchyní, které nám zaslali čtenáři. Podle fotek je hodnotila odbornice a zkladatelka Evropské školy Feng Shui, Radka Hozmanová.
Můžeme zopakovat základní doporučení Feng Shui. Například, že nejvhodnější je řešení kuchyňské linky do L nebo U, aby v prostoru vytvářela určité závětří. Kuchařka by určitě neměla stát zády do volného prostoru. Ani v jednom případě to kuchyně čtenářů nesplňují, naštěstí se leccos dá řešit i dílčími úpravami.
Kuchyně s černobílou dlažbou
Výrazná barevnost
Černobílá kuchyně výběrem kuchyňské linky navazuje na moderní funkcionalistický styl rodinného domu. Černá a bílá jsou ve Feng Shui, v Teorii pěti prvků, barvami zastupujícími prvek vody (černá) a prvek kovu (bílá). Abychom přinesli do tak výrazných barev harmonii a nežili v kontrastech, které se nám pak vepisují do nálad, myšlení a reakcí, doporučuji na stěny a další místa dodat doplňky v různých odstínech a sytosti i prvek země. Od pískové přes okr až po čokoládovou. Frekvence těchto barev vytváří teplo v oblasti trávicích orgánů a aktivuje tvorbu žaludečních šťáv.
Zároveň bych využila pravidlo, že čím sytější barva, tím menší plochu by měla zaujmout. Takže na stěnu odstín pískové, lehké jako saharský písek.
Rovněž doporučuji dodat prvek dřeva v podobě velké rostliny na levos stranu k oknu, v proutěném květináči nebo v květináči z listů hyacintu. Může být i se zelenými pruhy, zelená barva patří pod aktivující prvek dřeva.
Květiny
Na bílých horních kuchyňských skříňkách bych v počtu tří rozmístila zelené keramické lesklé květináče a do nich, ano, zde bych použila umělé rostliny. Vkusné, v rámci možností. Naučila jsem se za svou letitou praxi designérky, že raději toto řešení, než aby kytičky nedostatečnou péčí odcházely nebo místo nich zůstalo smutné prázdno.
Ještě o barvách, živlech a obrazech
Bílá, jak bylo zmíněno, je barvou kovu. Na kovu se přirozeně sráží voda (zde zastoupená v černé barvě v podlaze a na dalších detailech). Voda vyživuje dřevo, to symbolizují zejména zelená barva, proutí, pruhy, květiny. A dřevo zase živí oheň. Z toho důvodu potřebujeme dodat i trochu ohně – zde je to výrazný červeno-žlutý obraz nad stolem. Žlutá je barvou představující prvek země. Tím se nám kruh uzavírá, máme pět prvků a dostáváme harmonii. Tuto červeno-žlutou barevnost bych ponechala, možná rozšířila o další odstíny. Ovšem, změnila bych téma obrazu. Co taková mísa s ovocem nebo jiné téma, které povzbuzuje chuť k jídlu? Nebo abstrakce namalovaná vašimi dětmi? Proč ne? Téma černobílého obrazu nad sporákem bych doporučila vyměnit, určitě se v domě najde tématicky vhodnější místo. Nemáte starý folklórní talíř či talíře na zeď?
Rozmístění nábytku
Máme zde ne příliš potěšující postavení sporáku, kuchařka nevidí před sebe, za sebou má v zádech „průvan“, blokuje si výhled a možnost vidět přímo na děti, rodinu, přátele pozvané na jídlo. Zároveň má za sebou celou místnost a otevírají se na ni dveře. Existují dvě možná řešení: buď zcela předělat dispozice již zařízené kuchyně (někdy to stojí za ten vnitřní klid...), nebo pokračovat v takzvaných nápravných opatřeních. Tím je pro kuchařku například umístění pruhu zrcadla na šířku sporáku a o výšce asi 15 centimetrů. Místo zrcadla může být skleněný pruh. Lesklá plocha odrazí to, co se děje za vašimi zády při vaření. Můžete se tak lépe soustředit. Je to malý zázrak.
Stůl a lednice
Tato kuchyně má v dispozičním návrhu dva vstupy. Nacházíme zde pouze jednu celou stěnu a tam je umístěna základní kuchyňská deska. Ne zcela optimální je také postavení jídelního stolu. Doporučuji přesunout lednici na místo prosklené dlouhé výstavní skříňky, do rohu, přes kterým vede koridor mezi dvěma vstupními dveřmi. Smyslem je dostat v koutě vlevo od okna větší prostorové zázemí a posunout stůl tak nejvíce ode dveří, které se otevírají akorát na něj, potažmo na sedícího u stolu. Při té příležitosti bych vyměnila i židličky za „polokřesílka“. Díky nepříliš vhodnému postavení potřebujeme posílit pocit pevných zad, područky dodají stabilitu při sezení.
Oddělení prostoru, volba osvětlení
Mezi vstupní dveře mířící na jídelní kout a stůl s židlemi doporučuji do stropu instalovat posuvnou japonskou stěnu. Pohybovat lze s jednotlivými například dvěma až třemi dílci o šířce 50 centimetrů.
Osvětlení nad stolem je sice v podobě moderní žárovky, ale osobně bych zvolila výraznější varinatu, protože místo, kde jíme, je opravdu důležité. Tedy například velké proutěné tvarově zajímavé stínidlo. Krásně tím zároveň změkčíte atmosféru u stolu a večer, když rozsvítíte, budete mít na stropě malůvky v podobě her stínů a světel ze vzoru stínidla.
Drobnosti na závěr
Závěsy a další textil, opět, neznám podrobný rozbor Feng Shui na dům, který mi napoví, co místnosti udělá dobře. Ale abych vám přinesla aspoň nějaký námět k úvaze: volila bych závěs barvy sluníčka v délce od stropu po zem, bude to velký rozdíl v čistotě stylu. Zde bych závěs ničím nestahovala, nechala bych mu volnost.
Plus. Co taková sluníčková svíce o průměru cca 10 centimetrů na stůl v široké moderní váze pro efekt a pro bezpečnost, umístěná na stole? Co taková mísa ve stylu keramiky maříž, vždy naplněná ovocem, i kdyby to byl jen tři jablíčka?
Kuchyně ve dřevě
Dispozice
Kuchyňka je maličká, ale funkční a lze z ní vnímat, že každý její milimetr je velmi obětavě opečováván. Sporák je pravděpodobně hodně blízko u dveří. Uspořádání spotřebičů na sebe navazuje, směrem od lednice až ke sporáku. Dobře je zde vyřešen zúžený úsek mezi rohem v lince a pravděpodobně nějakou stěnou, ne v plné výši obvyklé stěny, asi spíše barem, na kterém je malý odkládací úzký pultík, deska. Doporučila bych na roh tohoto pultíku dát raději kulatou mísu s ovocem nebo ponechat i květinu, ale raději v kulatém květináči. Nápad dobrý, ale ve Feng Shui rádi změkčujeme rohy něčím kulatým, abychom pocitově odreagovali pohled na ostrý roh.
Sofa
Dříve bývalo zvykem mít v obytných kuchyních kanape, gauč, zde je malé sofa. Je tu málo místa, ale chápu, že ho tu rodina rozhodně chce mít. Ubrala bych polštářky, tři stačí: dva oranžové a jeden žlutý. Nepříjemně působí umístění obrazovky televize v rohu nad sofa. To určitě nedoporučuji, ale zároveň nevidím vůbec místo, odkud na ni lze dívat, pouze od jídelního stolu, což není nejvhodnější. Doporučuje během jídla televizi určitě vypnout. Pokud majitelka kuchyně potřebuje více úložného prostoru, namísto televize a asymetrických, neklidně vyhlížejících poliček, bych asi 20 centimetrů od stropu umístila uzavřené skříňky ve stylu těch, co jsou v kuchyni, ale maličko mělčí, aby nepůsobily tak těžce nad hlavami lidí na sofa. Tímto tahem odlehčíme tomuto koutu od asymetrie. Pokud je čtenářka ochotna vzdát televize i asymetrických poliček, ponechala bych zde místo pro obraz, který je spojen s vařením, stolováním.
Uvolnit prostor
Jak jsem napsala, kuchyňka je maličká a je zde opravdu hodně zbytečností, které nás pocitově docela unavují. Mnoho věcí na skříňce kuchyňské linky. Zkuste se něčeho zbavit a co vám nepůjde přes srdce nebo opravdu potřebujete, uložte do vkusných krabic, raději jednobarevných neprůhledných. Ponechejte pár váz, džbánů maximálně v počtu pěti a vytvořte z nich zátiší. Pnoucí kytičku na horní skříňce u lednice bych ponechala, pěkně zakrývá roh a useknutou skříňku. Tu rostlinu, která je na kuchyňské desce v rohu, tu doporučuji odebrat. Nechte více místa na desce a uvolněte místo kolem dřezu.
Ovšem, doporučuji odstranit výhon rostliny plazící se přes konzoli nad oknem, působí to unaveně. Ponechala bych rostlinku zase jenom na rohové skříňce, ale bez výhonků.
Textil, květiny a barvy
Záclony. Fakticky a pocitově vystupují zbytečně do prostoru. Domnívám se, že moderní prvek přinesou jednoduché roletky, které poslouží během dne jako záclona. Montovala bych je přímo na rám okna. Zvětšíme si tím místnost a začneme více vnímat i rostliny. Doporučuji vytřídit rostlinstvo, ponechala pouze na oknech orchideje v podobných květináčích (světlé průhledné – stávající) a vše jiné pryč. Na zmíněných horních skříňkách dvě potočnice a dost.
Stávající konzole bych ponechala, ale umístila bych je na zeď těsně pod strop, zvýšíte pocitově výšku zdí. Zavěsila bych na ně jednoduchý plátěný závěs až na zem, v podobné barvě, kterou bude mít stěna. Měl by být jednobarevný, aby nebral pozornost. Barvu stěn kuchyně bych zvolila nově. Skořicová v této velké ploše a sytosti opticky zmenšuje místnost. Pracovala bych s odstínem inspirovaným dřevěnou podlahou, jemně banánovým, pískovým. Změnou barvy zdi nebude kuchyně působit tak ohnivě a stávající nábytek daleko lépe vynikne. Ploše stolu dejte volnost, doporučuji ponechat slánku, malou čerstvou květinku nebo zabezpečenou svíčku.
Předchozí díly seriálu naleznete zde:
Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 1. díl - sezení, nábytek a televize
Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 2. díl - barvy, obrazy a osvětlení
Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 3. díl: rozebíráme konkrétní příklady
Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 1. díl - linka a spotřebiče
Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 2. díl – spíž, barvy a materiály, stolování