5 tipů pro sklo v interiéru – industriální luxfery a mozaika znovu na scéně
Skleněné stoly, věčně olepené a ošmudlané už jsou pasé, ale přesto je tenhle materiál v interiéru krásný a nádherně se kombinuje se starožitným nábytkem. Umí čarovat se slunečními paprsky a díky novým technologiím může dát sklo vašemu domovu nečekaný rozměr!
1. Luxfery a skleněné cihly
Pokud chcete do předsíně, koupelny nebo šatny dostat trochu denního světla z vedlejších místností, ale zároveň by stěna neměla být zcela průhledná, jsou luxfery ideální volbou. Pochozí skleněné cihly lze i podsvítit; můžete tak vytvořit velmi originální podlahu.
Jak se staví z luxfer?
- Vetromalta je speciální rychletuhnoucí malta, určená k montáži luxfer klasickou mokrou metodou. Díky dobrému odvodu přebytečné vlhkosti snadno přilne ke stěně tvárnice a zaručí pevnost výsledného spoje.
- Stěnu z luxfer můžete postavit takés pomocí systému Block Lock, který používá polyuretanové profily, upevněné mezi tvárnicemi a spojené speciálním lepidlem. Tento způsob je dražší, ale tak snadný, že jej zvládne i jeden člověk sám za pár hodin, bez prachu, vlhkosti a špíny.
Jestli vás baví industriální styl, určitě se u vás doma najde místo na pár skleněných tvárnic. Foto: Irisceramica.com
2. Skleněná mozaika
Pozorování mozaiky, která v každém světle vypadá jinak, vás nikdy neomrzí! Sklíčka jsou k dostání ve formě malých čtverečků, koleček nebo oblázků nepravidelného tvaru.
Jak na pokládku?
- Mozaikami lepenými na síti lze obkládat oblé plochy; můžete je i nařezat a použít jako doplněk obkladu.
- I když je mozaika barevná, přece jen se jedná o průhledný materiál, je tedy potřeba použít bílé lepidlo – existují přímo druhy, určené pro lepení skla, například Adesilex P10.
- Drobné dekorace se dají obložit i krakelovanou mozaikou – tabulkou popraskaného skla, které přenášíte na předmět a poklepem speciálním kladívkem pak jednotlivé dílky oddělíte od sebe.
Skleněná mozaika je odvážný prvek, ale když zvolíte správné barvy a kombinace, bude dokonalá. A nejenom v koupelně! Foto: Vidrepur.com
3. Topné panely
Infračervené topné panely jsou dobrou volbou do koupelny - vyhřívají okolní stěny, na kterých se tak nesráží voda a nevznikají plísně. Skládají se z tvrzené skleněné desky, topného tělesa, termostatu a kabelu, stačí je jen pomocí hmoždinek připevnit na stěnu a zapojit do zásuvky. K panelům lze dokoupit další příslušenství, třeba podpěry pro postavení na podlahu nebo držáky ručníku.
Topné panely se postarají o zdravé klima ve vaší koupelně. Foto: Fenixgroup.cz
4. Celoskleněné dveře a dělicí stěny
Nejste rozhodnuti, zda spojit kuchyni s obývákem do jednoho velkého prostoru nebo zachovat zeď? Zvolte velkou posuvnou stěnu ze skla a získáte výhody obou možností! Stěny i celoskleněné dveře jsou vyrobeny z tvrzeného skla a v pohodě tak vydrží nárazy způsobené průvanem, i silné bouchnutí. Při vytváření originálních obrazců se používá jak pískování, tak fólie s grafikou, obě varianty lze i kombinovat.
Celoskleněné dveře můžete mít i v posuvné variantě, kdy při otevření zajíždějí do pouzdra uvnitř stěny. Foto: Sapeli
5. Tabule
Ve svých záležitostech si uděláte pořádek s tabulí, na kterou si zaznamenáte všechno, co vám nesmí utéct! Skleněné desky jsou podloženy kovovým plátem, takže jsou magnetické a zároveň popisovatelné. Počítejte ale s tím, že magnety díky vrstvě skla nemusí mít sílu například pro držení klíčů; lístek se vzkazem ale spolehlivě přichytí. Na skleněné nástěnky používejte silné neodymové magnety.
Multifunkční skleněná tabule je díky výrazné barvě stylovým doplňkem nejenom v pracovně. Foto: Emako.cz