Připomeňte si časy, kdy Československo patřilo na vrchol designu!
Krásná jizba ve 20. až 40. letech pod taktovkou Ladislava Sutnara dosahovala vrcholu evropské estetiky. Zavzpomínejte na ni díky naší reportáži z výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Určitě máte doma knížky, které jste si koupili nejen kvůli obsahu, ale i krásné obálce. Nakladatelství Družstevní práce založené v roce 1922 spojovalo obojí. Do historie se zapsaly především díla amerického dramatika G.B. Shawa opatřená obálkou kombinující fotku s aktuálním bezpatkovým písmem bez verzálek od Ladislava Sutnara. Všestranný designér dal titulům jednotnou estetiku a zároveň dovedl k dokonalosti projekt Krásná jizba, který družstvo založilo v roce 1927.
Platforma založená na pravidlech funkcionalismu a demokratického designu, kdy má být kvalitní design (co do estetiky i funkce) dostupný co nejširší vrstvě lidí) pořádala výstavy, provozovala obchod, nabízela poradenské služby a zajišťovala výrobu. Současnýma očima můžeme říct, že stavěla na stejných principech jako Czechdesign (osvěta, poradenství, obchod) a Ikea (demokratický design).
I když nápojové sklo, jídelní soubory, bytový textil nebo nábytek vznily před desítkami let, jejich nadčasovost z nich dělá skvosty, které i dnes toužíme mít doma. Zamilovali jsme se hlavně do kulaté mísy na polévku, obrázkové knížky od Toyen nebo reklamních fotek Josefa Sudka, jehož práci si na výstavě můžete rovnou vyzkoušet. Na konci expozice je nasvícený stolek s nápojovým sklem a dřevěnými rámečky, které můžete naaranžovat a vyfotit. Výsledek můžete poslat na [email protected] a doufat, že se dostane mezi nejlepší práce zveřjněné na Facebooku muzea.