Nadzemní systémy
Klasické nadzemní zavlažovače jsou z hlediska ceny a realizace nejvýhodnější volbou. V zásadě vám stačí hadice s vodou a levný rozstřikovač, který najdete v každých stavebninách.
Nadzemní zavlažovací systémy ale nelze nijak automatizovat. Na větších pozemcích je potřeba rozstřikovač přenášet, aby poskytl závlahu celému trávníku. Zároveň je nutné zavlažování hlídat a případně manuálně korigovat.
Podzemní zavlažovací systémy
Realizace podzemních zavlažovacích systémů vyžaduje více času, úsilí a vyšší počáteční investici. Na druhou stranu vám ušetří čas, který byste strávili zaléváním, a zajistí zelený trávník od jara do podzimu. Podzemní zavlažovací systémy lze totiž plně automatizovat.
Jak podzemní zavlažovací systémy fungují?
Systém je umístěn pod zemí, a proto je prakticky neviditelný. Zahradu zavlažuje pomocí výsuvných postřikovačů, které jsou během nečinnosti schované. Nemusíte se tak bát, že byste je poškodili při sekání nebo že byste o ně na zahradě zakopávali.
K zajímavým funkcím automatizovaných zavlažovacích systémů patří:
- dešťový senzor, který přizpůsobí zavlažování dešťovým srážkám,
- větrný senzor, který v případě silných větrů odloží zavlažování na dobu, kdy bude vhodnější počasí.
Kapková závlaha záhonů
K rostlinným záhonům můžete pořídit kapkovou závlahu. Prokapávací systém je veden podél záhonků a voda se pomocí prosakovací hadice nebo prokapávacích trysek dostává přímo ke kořenům rostlin.
I kapkovací zavlažovací systém lze plně automatizovat. Navíc způsobí, že se kořeny rostlin budou snažit dostat hlouběji za vodou, díky čemuž budou odolnější. Nadzemní zavlažovací systémy si můžete vyrobit svépomocí. Stačí navštívit stavebniny a koupit si hadici a rozprašovač. Instalace podzemních systémů vyžaduje odbornější znalosti. Netroufáte si na ni sami? Vyhledejte pomoc odborníka.