Houby jako zdroj módní inspirace?
Češi, mám pro vás skvělou zprávu. Houby se staly světovým fenoménem nejen v gastronomii a holistické medicíně, ale také v módním průmyslu.
marianne.cz
Většina z nás po úspěšném sběru hub řeší pouze to, které usušit nebo naložit. Zkrátka je vidí pouze na talíři. Věděli jste, že je možné vyrobit z nich polici nebo komodu?
Češi jsou národem houbařů, a právě nyní začíná jejich oblíbená sezona. Drtivá většina (89 %) si houby spojuje s jídlem. O tom, jaké všechny možnosti využití tyto komplexní organismy nabízejí, vědí však mizivě málo. To, že se houby využívají v mnoha dalších oblastech však většina Čechů netuší. Různé druhy hub mají uplatnění např. v potravinářství a zemědělství, v medicíně a farmacii, mohou se používat k výrobě papíru, jako textilní barviva, v procesu čištění odpadních vod nebo k výrobě bioplastů, biopaliv či přírodní kosmetiky. „Docenit komplexní vlastnosti hub zdaleka neumíme. O tom, že houby mohou mít uplatnění i jinde než v kuchyni, slyšela pouze polovina respondentů našeho průzkumu. Ještě si možná umíme propojit houby s medicínou a zdravím, to uvedla pětina dotázaných, ale že tyto úchvatné organismy mají své místo také na poli moderního designu a architektury, tuší jen hrstka z nás. A právě to chceme v rámci našeho projektu Samorost změnit,“ komentuje Monika Kopřivová.
Projekt Samorost byl odstartován v dubnu 2023. Stojí za ním spolek MYMO a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Sdružuje osobnosti z oblasti výzkumu, které si dali za cíl položit základy myceliové architektury v České republice. Jakub Seifert, Matěj Róth, Kateřina Sýsová, Jiří Vele, Karolína Petřeková a Tomasz Kloza za tímto účelem zkoumají a vyvíjejí materiál na bázi mycelia hub. Současně chtějí společně s Buřinkou, která celý projekt financuje, zvyšovat povědomí o potenciálu mycelia ve stavebnictví mezi odbornou i laickou veřejností. Projekt Samorost chce mycelium implementovat do interiérového designu a stavebnictví tak, aby se stalo alternativou neekologických materiálů, jako je např. polystyren nebo některé lepené druhy dřevotřísek atp. „Chceme ukázat lidem, že třeba takové interiérové doplňky, svítidla, akustické panely nebo nábytek z podhoubí nejsou sci-fi a že se brzy mohou stát běžnou součástí našich životů. Kompozitní materiál na bázi podhoubí považujeme za revoluční budoucnost stavebnického oboru a designu, ať už s ohledem na jeho vhodné vlastnosti, tak samozřejmě i s ohledem na přírodu. Je to naprosto ekologický materiál. Aktuálně jej testujeme, zjišťujeme, co všechno dokáže a vydrží a co všechno se nám podaří z něj vyrobit,“ popisuje Jakub Seifert, předseda spolku MYMO.
spolek MYMO, Samorost | Inovace od Buřinky (inovaceodburinky.cz)