Chcete strávit hodinu v kůži úředníka?
Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) spouští interaktivní výstavu URBANIA.
Od 16. ledna do 15. února 2020 se každý návštěvník výstavy stane na chvíli úředníkem a na vlastní kůži zjistí, na kterých principech stojí organická a udržitelná městská správa. Instalace ukazuje, v čem je důležité povolání zaměstnanců radnic a státní správy. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní. Výstava je atraktivní pro milovníky designu, za její podobou totiž stojí několik uznávaných českých tvůrců. Její architekturu vytvořil Bronislav Stratil ze studia Roháč Stratil, autor rekonstrukce Novomlýnské věže. Vizuální identitu výstavě vdechlo grafické studio Les Kanců a světelné efekty vytvořila skupina 3dsense, která stojí například za videomappingem Národní třídy k výročí 17. listopadu. Jako konzultanti navíc byli přizváni výherci Czech Grand Designu Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM. Scénář, instalaci a režii zvuku měl na starosti Janek Růžička. Fotografie vznikly ve spolupráci s Tomášem Třeštíkem, jehož série Bezdomovci inspirovala tvůrce výstavy pro koncept zachycení zaměstnanců veřejné zprávy.
Na závěr nechybí zajímavá debata
Výstavu připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) ve spolupráci s pražským magistrátem. Právě díky této spolupráci bylo možné sesbírat zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy a na jejich základě výstavu navrhnout. Instalace samotná je koncipována jako osm zastavení. „Postupně absolvujete všechna zastavení a na pozadí každého je nějaká z priorit strategického plánu hlavního města Prahy. Třeba městská mobilita, ekonomický rozvoj, kreativně kulturní průmysly, adaptace na klimatické změny, rozvoj veřejného prostoru a další,“ popisuje kurátor výstavy Adam Pajgrt z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Na prohlídku se vydá až osmičlenná skupina, jejíž účastníci projdou všechna stanoviště a následně se zapojí do řízené debaty. Návštěva výstavy zabere kolem dvou hodin. Projekt URBANIA vznikal bezmála rok.
Výstava URBANIA je v CAMPu pro veřejnost zdarma otevřena od 16. ledna do 15. února 2020 po předchozí registraci. Další informace a registrační formulář naleznete na webu výstavy.
Snahou tvůrců navíc bylo vyvolat v návštěvnících, kteří se na necelou hodinu vžijí do kůže úředníků a převezmou správu města, emoce a přimět je, aby do hry vtáhli své osobní zkušenosti a zážitky.
Všechna zastavení jsou interaktivní. Třeba u toho, které se zaměřuje na stárnutí populace a využívání moderních technologií, váš čeká třeba video hovor s babičkou.
Scénář, instalaci a režii zvuku měl na starosti Janek Růžička, který říká: „Od začátku jsme věděli, že musíme vytvořit prostor imaginace, prostor hry, takovou laboratoř, nad kterou zní hlas Urbanie, jakýsi étos urbanistiky. Snažili jsme se vytvořit prostor, který je direktivní, ale zároveň uklidňující.“