Spořte účelně a začněte co nejdříve
Spořit by si měl každý, ať už na plány do budoucna (bydlení, rekonstrukce, vzdělání, auto atd.), nebo na nečekané výdaje. Šetření pomocí spořicího účtu je asi nejjednodušší variantou, peníze však můžete zhodnotit i na stavebním spoření, termínovaném vkladu či investováním. Nejprve si ale musíte osvojit některou ze spořicích metod, které vám pomohou k tomu, abyste odkládali dostatek financí, a přesto vám zbylo dost peněz na provoz domácnosti i koníčky.
TIP: Finanční polštář by měl pokrýt veškeré výdaje domácnosti na 3 měsíce, ale ideálně byste si měli našetřit na 6 měsíců. Úspory se pak hodí při nepředvídaných situacích nebo třeba při ztrátě zaměstnání.
Máte pod kontrolou osobní rozpočet?
Nejprve byste si měli být jistí svým rozpočtem. Rozepište si všechny své měsíční příjmy a výdaje (nebo k tomuto účelu využijte mobilní aplikaci) a hledejte skuliny, kudy vám utíkají peníze. Zároveň zhodnoťte, zda neutrácíte moc za zbytečnosti a zda byste nemohli na některých položkách ušetřit.
Metoda 1 – 50/30/20
Kolik byste měli utrácet za bydlení, kolik za oblečení a kolik ušetřit? Pomůže vám rozpočítání vašich příjmů na 50, 30 a 20 %:
- 50 % je určeno pro nezbytné náklady (bydlení, finanční závazky, poplatky za energie, telefony, internet, pojištění, palivo do auta, nákupy jídla, drogerie apod.),
- 30 % z vašich příjmů může padnout na zábavu, koníčky, oblečení, nové věci, které ale nutně nepotřebujete (dovolené, návštěvy restaurací, kulturní zážitky, knihy atd.),
- 20 % byste si pak měli ušetřit na budoucí výdaje.
TIP: Jestliže vaše nezbytné výdaje přesahují 50 %, musíte si ukrojit z části peněz určené na zábavu. Případně si můžete najít levnější bydlení či brigádu, která vám pomůže rozpočet vybalancovat.
Metoda 2 – Hned po výplatě převeďte část peněz na spoření
Předem si spočítejte, kolik peněz můžete měsíčně postrádat (třeba 5–10 %), a tuto částku si pošlete na spoření ihned po obdržení výplaty. Až ze zbylé části příjmu zaplaťte poplatky za bydlení, finanční závazky, pojištění apod. Zbytek si uschovejte na provozní výdaje a zábavu.
TIP: Nastavte si trvalý příkaz, díky kterému na přeposílání peněz nebudete muset myslet – za pár měsíců si na poníženou částku zvyknete.
Metoda 3 – Peníze navíc schovejte na více účtů
Pokud máte tendenci ze spořicího účtu úspory vybírat, odkládejte si peníze na více míst. Můžete mít třeba 3 účty pro různé účely (např. plánované výdaje, dovolená, nečekané situace) nebo více rozdílných spořicích produktů (např. spořicí účet, stavební spoření, investice do podílových fondů)