Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Vysněný dům z přepravních kontejnerů si navrhli i postavili sami

Gabriela žije s partnerem Jakubem a jejich dcerkou v domě, který si sami postavili ze čtyř recyklovaných přepravních kontejnerů. Všechno začalo jako nápad, jak chránit bezdomovce před umrznutím.

Terezie Benoni | 13. 07. 2023

„Jsem interiérová designérka a ráda se obklopuji hezkými věcmi. Snažím se vytvářet domovy s příjemnou atmosféru. Vždy mě zajímalo, jak lidé bydlí a mým snem bylo pomáhat jim k tomu, aby se doma cítili dobře, a to vše pomocí přestavby nebo renovace jejich interiéru,“ vysvětluje Gabriela Bláhová. „Kamkoliv přijdu, vymýšlím, jak to tam předělat nebo vylepšit. Je to trošku nemoc z povolání,“ směje se. „Poslední dva roky se zajímám o feng shui a tohle umění se snažím aplikovat i do svých návrhů.“

Kde vznikl nápad postavit dům z nákladního kontejneru?

Kontejnerová éra započala, když jsme ještě studovali na vysoké škole, když Jakub přišel na nápad, jak zachránit bezdomovce před umrznutím a vymyslel záchranný modul právě z jednoho kontejneru. Poté se začal více zajímat o stavby z nich, měl k tomu bezvadnou technologii. Snil o tom, že si jednou z kontejneru postaví dům a mým snem zase bylo navrhnout si interiér přesně podle mých představ. A tak jsme se rozhodli si ten dům opravdu postavit. Jakub chtěl vyzkoušet sám na sobě, jaké to je žít v kontejnerovém domě, protože se nyní výstavbou z kontejneru zabývá.  Jakub se do kontejnerů zamiloval v době, kdy u nás žádné podobné stavby nebyly realizovány a rozhodl se z nich postavit rodinný dům jako první. A na základě zkušeností a znalostí technologií ze stavebního oboru se rozhodl rozjet firmu, která realizuje zakázkovou výrobu objektů z kontejnerů. A mě k tomu přesvědčilo hlavně Jakubovo nadšení. Líbí se nám, že je to nevšední, variabilní a taky máme rádi industriální styl.

Galerie: Rodinný dům z přepravních kontejnerů
Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz

Jak byl celý proces technologicky náročný?

Technologicky nebyl proces náročný. Jedná se o kombinaci suché stavby s použitím kontejneru jako hrubé stavby.

Kde se vůbec dá takový kontejner sehnat?

Nakupujeme pouze vyřazené kontejnery, které se již nemohou používat na převezení nákladu a skončily by nevyužité. Tím, že z nich vyrobíme dům nebo kavárnu je vlastně způsob jejich recyklace.

Jak dlouho stavba trvala?

Stavba z kontejnerů samotná je levnější a mnohem rychlejší než běžné stavby z cihel nebo bloků. Snažili jsme se náš dům od počátku realizovat tak, aby mohl být do budoucna ostrovní. Tzn. lepší izolace, technologie rekuperace, chytré ovládání domu atd. Stavba našeho domu nám trvala dohromady 2 roky. Bylo to z toho důvodu, že jsme spoustu věcí dlouho rozmýšleli, a do toho jsme realizovali další zakázky. Díky získaným zkušenostem ze stavby našeho domu jsme nyní schopni zakázku klientům předat již za 3 měsíce. Je to naše největší výhoda i pro zákazníky. V reálu to praktikujeme následovně:

1. vyřídíme stavební povolení – mezitím už můžeme začít s výrobou kontejnerové stavby u nás v hale

2. jakmile vše projde můžeme začít dělat základy.

3. než základy vyzrají dokončujeme stavbu u nás na hale

4. po vytvrdnutí základu cca 28 dní přivážíme stavbu z kontejnerů na místo

5. dokončujeme stavbu na místě

6. předáváme zákazníkovi
 

Info ikona
Vysněný dům z přepravních kontejnerů si navrhli i postavili sami
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte interiéry z oblíbených českých seriálů?

Také se rádi inspirujete tím, jak bydlí vaše oblíbené postavy v českých seriálech? Vyzkoušejte si v našem testu, jak jste při sledování televize pozorní.
marianne.cz

Měla jste o výsledné podobě exteriéru i interiéru jasnou představu?

Zařizování domu bylo celé v mé režii. Inspiraci jsem čerpala hlavně od zahraničních kontejnerových staveb hlavně v USA. Já osobně preferuji skandinávský styl a zamilovala jsem si kontrast mezi bílou a černou barvou a kombinaci betonu se dřevem. Když jsme si zařizovali interiér, měli jsme omezený rozpočet a taky jsme docela spěchali. Nebyl čas vybrat hned to nejlepší, co by bylo podle našich představ. Nakupovali jsme věci z obchodních řetězců, takové, co tady budou jen pár let a potom je vyměníme za lepší. Některý nábytek jsme si navrhli a vyrobili sami. Třeba jídelní a pracovní stůl a taky podnož pod skříňku na umyvadlo do koupelny. Dřevěný masivní obklad z dubu do ložnice Jakub taky udělal sám. Všechny tady ty věci, které jsme si sami navrhli a vyrobili jsou naše srdcovky a každý kus je originál, což se mi na nich líbí nejvíc. Máme ještě spoustu dalších plánů včetně pracovny, která se bude brzy realizovat. Zatím máme na zahradě jen postavený jeden kontejner s připravenými výřezy na okna. Ložnice pro mě byla velkým oříškem. Váhala jsem, jestli v šatně mít dvířka u šatní skříně, nebo dveře do šatny jako celkově. Nakonec jsme nechali vše otevřené, protože je tam tak snadný přístup a dovnitř od postele nejde vidět. Kvůli velikosti šatny se nedala postel umístit jinam než na protilehlou stěnu od dveří. Naštěstí je prostor vedle ní, tak nám nohy nesměřují přímo do dveří, což by bylo z hlediska feng shui nepřípustné. Chtěli jsme nás dům vizuálně odlišit od ostatních domů a zároveň jsme chtěli, aby neslo zvenku poznat, že je z kontejneru. Použili jsme jako fasádu dřevěné obložení z dubových prken, která jsou položena v nevšedním úhlu 45 stupňů. Jediné místo, kde poznáte, že se nacházíte v kontejnerovém domě je v chodbě, kde je záměrně přiznaná kontejnerová železná zeď. Je speciálně ošetřená termoregulačním nástřikem a poté nalakovaná bílou barvou. Z pohledu zblízka jdou vidět protlačeniny a nerovnosti povrchu, takže jde poznat, že kontejner má opravdu něco za sebou.


Co je pro vás důležité, abyste se doma cítila dobře?

Domov pro mě znamená zázemí, jak pro mě, tak moji rodinu, kde společně trávíte čas. Je to oáza klidu a bezpečí. Příjemně zařízený interiér a dispozice jsou základem pro pohodlné bydlení. Přízemí našeho domu jsem navrhla tak, abychom mohli trávit jako rodina nejvíce společného času právě tam. Propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje tohle všechno umožňuje. S dcerkou nejčastěji u stolu kreslíme nebo mi pomáhá v kuchyni přímo z gauče. Celý dům je zhmotněním našeho snu. Pro Jakuba to, že postavil dům z kontejneru a pro mě to, že jsem vymyslela a zařídila cely interiér. Od kachliček až po poslední obrázek na stěně. V domě je kousek každého z nás a tím je pro nás tento dům jedinečný.
 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte deset největších českých přehrad?

Slouží energetice, rekreaci, ale především jako bezpečnostní prvek, aby nedocházelo k nežádoucím záplavám. Znáte ty největší a současně i nejkrásnější české přehrady?
marianne.cz

Zdroj: instagram.com/bygeibi, @stavimezkontejneru, www.stavimezkontejneru.cz, www.gabrielablahova.cz

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Lidé a místa
Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

×