Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Štěpánčin park leží na hradebním okruhu historického centra města Prachatic. Původní oplocená zahrada byla založena v roce 1881 na místě hradební nádrže z iniciativy občanů okrašlovacího spolku. Pak ale park potemněl a nevhodná výsadba z něj udělala nehostinné místo. Dnes opět zve návštěvníky k trávení volného času s přáteli, rodinou i zvířecími mazlíčky.

Terezie Benoni | 19. 07. 2024

V druhé polovině 20. století se původní romantická zahrada změnila na veřejný park, aniž by se přizpůsobila novým potřebám. Terénní úpravy vyvolané poválečnou výstavbou sídliště výrazně změnily a ovlivnily park a jeho okolí. V průběhu vývoje vysazené stromy zestárly a zmohutněly, park potemněl, druhová skladba se zjednodušila a původní rozmanitost vymizela. V důsledku zanedbanosti a chátrání se park stal nevyužívaný a odříznutý od města. Parkem pouze procházeli lidé, kteří si zkracovali cestu z města k sídlištím po vyšlapaných pěšinách ve svazích. „Hlavní ambicí revitalizace je obnovení krásy parku a zároveň jeho přizpůsobení současným potřebám a požadavkům obyvatel a návštěvníků. Nová podoba respektuje odkaz na minulost parku rozvíjením historické kompoziční osy směřující k dřevěnému altánu, připomínkou oplocení a vstupních pilířů a pečlivou práci s materiály, stromovým a bylinným patrem,“ vysvětlují autoři projektu z architektonického ateliéru M2AU a Grupeto. Park se dnes nově otevírá městu a podporuje přirozené pěší trasy, které propojují park jak s historickým jádrem města, tak s novou zástavbou.

Galerie: Revitalizace Štěpánčina parku

Čtěte také: Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.

Nové stromy, keře i květiny a příjemné cestičky

Podstatnou součástí návrhu je respekt ke stromům rostoucím na ploše parku. Pod stromy jsou vysázeny keře a byliny, ve svazích půdopokryvné rostliny a na slunných místech květinové záhony. Zjednodušením sítě zpevněných ploch dochází ke zlepšení ekologických podmínek nezbytných pro jejich vývoj. „Hlavní myšlenkou je propojení parku s městem a vytvoření míst pro různé aktivity a zážitky. Park se skládá ze dvou částí: historické části, která navazuje na původní zahradu a rozvíjí její kompozici a vegetaci, a moderní části, která využívá svažitý terén. V historické části parku se nachází velkorysý pobytový trávník s dubovými hranoly, který slouží jako místo pro odpočinek, pikniky a hry. Odpočívadlo na slunci před kamennou zdí plní funkci alternativního pobytového centra,“ vysvětlují autoři projektu. V centru se nachází dřevěný altán, který je doplněn vodním prvkem. V okolí altánu jsou umístěny skryté přípojky pro stánkaře, které podporují konání tradičních i nových společenských události, jako jsou Slavnosti solné Zlaté stezky, vánoční trhy, koncerty, výstavy a další možné využití místními spolky. Historická část parku je tvořena především kamennými prvky dlažeb, schodišť a zídek. Staré stromy jsou doplněny květinovými záhony, které dotvářejí romantickou atmosféru a dodávají parku barvu a vůni. Moderní část parku umožňuje pohyb po svazích a nabízí různorodé výhledy na park i město. V této části parku jsou použity moderní materiály, jako je pohledový beton, kov a dřevo, které kontrastují s historickou částí parku. Návštěvníci mohou využít rovinatý plac pro míčové hry nebo sledovat dění z vyhlídky nad svahem. Součástí je vybudování nových tras a schodišť, které vytváří tolik chybějící pěší propojení.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Letitá zahrada a v jejím cípu opuštěný výtvarný ateliét. Olga s Jakubem ho chtěli jen poopravit, aby sloužil občasným hostům k přespání. Rekonstrukce se ale zvrtla ve velký projekt.
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Splnili si odvážný sen: Mladý pár postavil moderní stodolu uprostřed kanadských lesů

Splnili si odvážný sen: Mladý pár postavil moderní stodolu uprostřed kanadských lesů

Lidé a místa
Ubytování jako z pohádky: Vyzkoušejte si spaní v hmyzím kokoně zavěšeném vysoko nad zemí

Ubytování jako z pohádky: Vyzkoušejte si spaní v hmyzím kokoně zavěšeném vysoko nad zemí

Lidé a místa
Mikrobyt mi změnil život, říká architekt o svém variabilním bydlení

Mikrobyt mi změnil život, říká architekt o svém variabilním bydlení

Lidé a místa
Navrhuje interiéry světovým celebritám, ale i kouzelný domov známé designérky rozhodně stojí za pozornost

Navrhuje interiéry světovým celebritám, ale i kouzelný domov známé designérky rozhodně stojí za pozornost