Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Tomáš Třeštík své venkovské sídlo pojal zcela moderním a nadčasovým způsobem

Známý český fotograf Tomáš Třeštík se vrátil na místo, kde prožil krásné dětství, užíval si běhání po lese s kamarády a potkal první lásky. Podobné zážitky chce zprostředkovat také svým dětem, a tak postavil jednoduchý dům, kam utíká od pracovních starostí a hektického městského života.

Terezie Benoni | 17. 08. 2023

Zvenčí nenápadná minimalistická stavba vás při delším pobytu nadchne tím, jak dokonalý útěk od všedních starostí a hektického městského života svým obyvatelům poskytuje. Dům Tomášových rodičů (dokumentaristky Heleny Třeštíkové a prozaika Michaela Třeštíka pozn. red.) s pozemkem sousedí. „Vilku koupila prateta táty někdy ve dvacátých letech. Táta sem pak od narození jezdil a dětství jsem pak víceméně trávil tady. Rodiče pak od známých přikoupili tento pozemek a nabídli nám ho k užívání. Nejdřív jsme tu chtěli postavit jen nějakou chatu, ale pak nám finanční rozdíl nepřišel tak markantní, když stačilo jen trochu přitlačit a postavit si dům k celoročnímu využívání s veškerým komfortem,“ vypráví letenský patriot, který si neumí představit odstěhovat se z Prahy natrvalo. V domě na Letné žije od svých čtyř let a je zkrátka konzervativní. Podobně to má i s Vyžlovkou. „Prožil jsem tu dětství, lezení na stromech, běhání po lese, pak první diskotéky a pusy. Stejně tak, jak si neumím představit opustit Letnou, kde se celý život jen stěhuju z patra do patra, tak tady jsem se posunul jen o šedesát metrů dál.“ Přiznává, že by zde ale nechtěl žít trvale, protože představa každodenního dojíždění a vožení dětí do škol v ranních zácpách, je vyčerpávající. Naštěstí už ví, kdy špičky opadnou, a tak stráví v autě příjemných čtyřicet minut.

Galerie: Jak bydlí Tomáš Třeštík
Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz

„Měli jsme ohromnou kliku“

Celá realizace trvala dva roky. „Neustále poslouchám od známých, kteří se pustili do stavby domu, jednu velkou stížnost. My jsme měli neuvěřitelné štěstí. Výrazně nám pomohl pan Vojkůvka se svou stavební firmu. Jsme snad jediní, kteří nijak výrazně nepřekročili svůj rozpočet. Bez tohoto pána, bychom tu ještě pořád seděli na hromadě cihel,“ vypráví s úlevou v hlase Tomáš, který stihl dům dokončit před pandemií Covidu, takže nebyl problém s dodavatelskými firmami a zavčas stihl také interiér vybavit. „Většina nábytku je z Bonami nebo od Kartellu, takže to proběhlo jednoduše. V Covidu jsem pak potřeboval dodělat nějakou polici do koupelny, a to už najednou nešlo, takže jsem to skutečně stihl za pět minut dvanáct.“

Mohlo by se vám líbit

To jsme si zas vymysleli hovadinu, říká o probíhající rekonstrukci herečka Veronika Arichteva

Bude tomu téměř rok, co se rozhodli režisér Biser Arichtev se svou ženou herečkou Veronikou Arichtevou pořídit dům. Jak sami říkají, zřejmě by bylo jednodušší stavbu z roku 1870 srovnat se zemí, ale to by se do ní nesměli bezmezně zamilovat a rozhodnout se, že této vilce navrátí její zašlou krásu. Jak je celý proces náročný, co se všechno pokazilo a kdy už se budou stěhovat?
marianne.cz

Kuchyni objednal online

Interiér je plný zajímavých designových kousků, na které Tomáš nedá dopustit. Vedle televize je to například stylový reproduktor BeoSound značky Bang & Olufsen, u jídeního stolu zase rád sedí na extrémně pohodlné židli Herman Miller Aeron pořízené u firy CRE8. Minimalistická kuchyňská linka v lesklém bílém dekoru je z obchodního domu Ikea. „To byla pro mě zajímavá zkušenost. Vyřešil jsem ji online. Před covidem jsem se byl v jejich studiu podívat a věděl jsem, jaký chci typ. Když se všechno v pandemii zavřelo, zavolal jsem na jejich linku a narazil na nějakou skvělou dámu, se kterou jsem návrh realizoval po telefonu. Neuvěřitelně mi pomohla a poradila,“ pochvaluje si a zároveň přiznává, že velký kuchař není. „Já jsem ohřívač. Skvěle umím ohřát pizzu nebo těstoviny s červenou omáčkou,“ směje se.

Tomáš Třeštík

 (* 5. března 1978 Praha) je úspěšný český portrétní a reklamní fotograf. Po dokončení Prvního obnoveného reálného gymnázia vystudoval katedru fotografie na pražské FAMU. Nejvíce se proslavil portréty ze svého balkónu. Převážně se věnuje reklamní fotografii. Na základě svých deníků a statusů na sociálních sítích napsal knihu Po povrchu (Albatros, Praha 2021). Se spisovatelkou Radkou Třeštíkovou má dvě děti.

Mohlo by se vám líbit

Pokáč nás pozval na návštěvu svého jednopokojového bytu, který prošel nápaditou proměnou

Muzikanta Jana Pokorného alias Pokáče si lidé zamilovali především proto, že ve svých písničkách zpívá o každodenních starostech. Podobné to má i s bydlením. Svou dnes již čtyřčlennou rodinu potřeboval vměstnat do jedné místnosti. Jak sám říká, malý prostor jim vůbec nevadí, protože se nemusí hledat a jsou si blíž.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

×