Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Stoletý průmyslový klenot v Pardubicích znovu ožívá: Pojďte si s námi prohlédnout fantastickou proměnu obilného sila Automatických mlýnů

Národní kulturní památka Automatické mlýny je jednou z prvních staveb architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl slavný architekt  roku 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy. Dnes se areál znovu probouzí znovu k životu a proměňuje se v  kulturně-společenskou městskou čtvrť.

Terezie Benoni | 6. 08. 2024

Adaptace sto let starého průmyslového objektu pro kulturní a společenské účely z pera architektů Martina Prokše a Marka Přikryla pracující pod hlavičkou studia Prokš Přikryl architekti. Národní kulturní památka Automatické mlýny je jednou z prvních staveb architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl slavný architekt roku 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy. „V roce 1924 byl komplex rozšířen o obilné silo, jehož konverzí jsme se zabývali. Automatické mlýny fungovaly nepřetržitě více než 100 let, a to do roku 2013. Od roku 2016 prochází mlýnský brownfield díky iniciativě Nadace Automatické mlýny proměnou na kulturně-společenskou městskou čtvrť,” vysvětlují autoři projektu. Areál Mlýnů tvoří dohromady více budov a institucí a každý z autorů uchopil svou stavbu jinak. Všechny budovy se tím ale vzájemně posilují a díky tomu vytvářejí živou část města. Na celku se podíleli výborní architekti Zdeněk Balík, Jan Šépka, Petr Všetečka a investor Lukáš Smetana. Hlavním účelem celé rekonstrukce je přeměnit areál v místo, kde se budou konat divadla, přednášky, koncerty, společenské akce. Střešní terasa s barem nabízí novou vyhlídku na město. Ve zpřístupněných obilných násypkách je výstavní prostor a parter sila je krytým veřejným prostorem. Suterén s veřejnými toaletami zajišťuje zázemí pro celé nové náměstí.

Galerie: Konverze obilného sila Automatických mlýnů

Čtěte také: Tři roky opravovali domek v Krumlově, aby z něj vytvořili jedno ze nejkrásnějších míst, které můžete navštívit

Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.

Monumentální stavba s tajemným podzemím

Dům byl rozdělen na tři základní části: mlynářskou (firma Prokop a synové), skeletovou konstrukci (dílo stavitele Pollerta) a vnější plášť (architekt Josef Gočár). Právě díky Josefu Gočárovi, který je největším českým architektem 20. století, nejsou mlýny od samého počátku vnímány čistě jako průmyslová stavba. Mají v sobě tajuplnost stroje ukrytého v pevnosti. Ani obilné silo, přistavěné k mlýnici v roce 1924, není jednoznačně uchopitelné. „Myšlenka otevření budovy do náměstí šla ruku v ruce s celkovým otevřením areálu městu po více než sto letech. Otevření bran, otevření parteru. Otevřeli jsme i cihelný sokl velkým otvorem, který byl doposud tajemně uzavřený. Odkryté zásobníky obilí daly krytému prostoru atmosféru. Ze strany mezi mlýny a silem je parter propojen v místech původních dveří. Z druhé strany je sokl naopak široce prolomen novým otvorem,“ vysvětlují architekti.
 „Hlavní změnou je vložení sálu do bývalého technologického prostoru v šestém podlaží. Společně se sálem je bezbariérově zpřístupněna i střecha objektu. Pro silo a jeho technologii je typická vertikalita, vertikální pohyb. Sklobetonové podlahy v parteru a sálu vytvářejí pro světlo dráhu přes všechna podlaží až do suterénu. Suterén byl vyhlouben mezi masivními sloupy a slouží jako zázemí. Podzemní prostory – téměř podsvětí – mohly vzniknout díky tomu, že sloupy jsou založeny hlouběji, než jsme v průzkumech předpokládali. Nově je zpřístupněn i vnitřek zásobníků na obilí v úrovni druhého podlaží. Zde je vidět samotná podstata sila. Úpravy interiéru jsou civilní, barvy a cihly jsou přenechány fasádám, vnitřek je tlumený, rejstřík materiálů standardní a jde cestou nekontrastního doplňování starého. Původní povrchy jsou ponechány včetně patiny, různých odvrtů a šrámů po vybouraných příčkách,“ uzavírají architekti.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Uprostřed nejhezčího českého náměstí opravili dům, jehož historie sahá až do roku 1530

Ne nadarmo se říká Telči Moravské Benátky, díky působené italských architektů a řemeslníků má skutečně jižanský nádech. Právě zde se rozhodli Jílkovi s citem opravit dům s bohatou historií.
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Hvězdná návštěva: Tajemná kuchyňská zákoutí známého kuchaře Marka Pavaly

Hvězdná návštěva: Tajemná kuchyňská zákoutí známého kuchaře Marka Pavaly

Lidé a místa
Design, který ohromí: Jak influencer proměnil svůj byt v estetický ráj

Design, který ohromí: Jak influencer proměnil svůj byt v estetický ráj

Lidé a místa
Tmavý dům s malými místnostmi přetvořili v útulný světlý domov

Tmavý dům s malými místnostmi přetvořili v útulný světlý domov

Lidé a místa
Oblíbená restaurace prošla fantastickou rekonstrukcí: Na hosty čeká jedinečná atmosféra a moderní materiály

Oblíbená restaurace prošla fantastickou rekonstrukcí: Na hosty čeká jedinečná atmosféra a moderní materiály