Nečekaná proměna Buquoyského paláce: Nízký rozpočet, vysoké ambice
Architektka Tereza Scheibová se pustila do náročné rekonstrukce paláce, který nesl stopy historických kompromisů. Díky pečlivé spolupráci s památkáři se po letech podařilo vytvořit prostor, kde se moderní architektura harmonicky prolíná s barokním dědictvím.
„Byla to moje první zkušenost práce pro veřejný sektor – diplomatický servis. Zároveň má první zkušenost spolupráce s velkou projekční firmou, která si mě najímá jako subdodavatele architektonického řešení,“ vzpomíná autorka projektu architektka Tereza Scheibová. Poslední dílčí rekonstrukce paláce proběhla v devadesátých letech necitlivým způsobem. Většina původních barokních prvků byla zničena, deponována nebo zakryta novými pochybnými pseudobarokáliemi devadesátých let. Primárním úkolem byla analýza stavu a
jednotlivých přístupů. „Hledám balanc mezi historií a soudobými architektonickými vstupy. To vše v úzké debatě s diplomatickým servisem, památkáři a projekční firmou. Z počátečního pocitu pokrytí zodpovědnosti celým projektantským týmem, se ukazuje role architekta/ky jako klíčová. Přicházím s tématy komplexních zásahů, trvám na důležitosti zapracování detailů, vzorků, prověření historických postupů. Snažím se navrhovat řešení jednoduše, ale nehledám nejjednodušší cesty. Učím se diplomatickému řemeslu přímo od zadavatele tj. diplomatického servisu a v roli architekta se stávám někdy mediátorem a jindy motivátorem jednotlivých profesantů.“
Do paláce se stěhují diplomaté
„Po zjednodušené prováděcí dokumentaci nastává rozhodující doba kontrolních dnů na staveništi. Pravidelné konzultace s dodavateli, budování sebedůvěry a respektu u stavbyvedoucích. Snažím se posouvat zažitá paradigmata, kde se hledí primárně na ekonomicko časový rámec zakázky a architektura je vnímána jako jakási nadstavba,“ vysvětluje autorka projektu. „Trvám na nekonečném vzorkování a řemeslně správně dokončených detailech, které byly mnohdy pro zaběhlou stavební firmu nevšední. Počáteční nervozitu střídá vnitřní klid a já se těším na každý další stavební adrenalin. Z napjatého prostředí se postupně stávají příjemně strávené společné dny na stavbě. Po třech letech práce se do paláce stěhují první zahraniční diplomaté.“
Soutěž Interiér roku
Pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Interiér roku, architektka Tereza Scheibová