Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Moderní svět vnímá skrze klasické řemeslo

Evgeniia Kazarezova je jedinečná keramická designérka tvořící pod značkou Zheni, která svou profesionální kariéru začala jako architektka a později jako interiérová designérka. Co ji ke keramice přivedlo a jak souvisí s dnešním digitálním světem?

Terezie Benoni | 19. 05. 2021

„Pocházím z Ruska, z dalekého sibiřského města Novosibirsk. Tam jsem vystudovala architekturu a pracovala v oboru interiérový design,“ vypráví Evgeniia Kazarezova. „Když jsem se přestěhovala na Slovensko, nastal čas na restart a nový začátek. Rozhodla jsem se, že to bude právě keramika, která mě bude dál provázet. Okamžitě jsem se se do ní zamilovala a našla jsem v sobě pro toto řemeslo přirozené nadání. Od té doby je to moje největší vášeň. Keramické díla jsou ručně vyrobená a jedinečná. Někdy pracuji na hrnčířském kruhu, někdy tvořím pouze rukama.“

Při výrobě používáte tradiční metody, jak tedy své keramické objekty vyrábíte?

Experimentování je podstatnou součástí tvůrčího procesu. Experiment s barvou, s hlínou, dokonce i s funkcí. Experiment je místo, odkud to všechno často pochází. Momentálně je hlína mým hlavním médiem. Hlína. To je důvod, proč jsem začala s keramikou. Jeden z nejstarších materiálů, se kterými pracovali lidé. Tekutá, měkká a tvárná. Po vypálení ale velmi silná.

Kde hlínu pro svou keramiku sháníte?

Nedávno jsem začala zkoumat divokou hlínu a už jsem vyrobila několik prototypů kuchyňského nářadí z hlíny, která byla vykopaná v lesích nedaleko Bratislavy. Není to úžasné? Jíst jídlo vypěstované ze Země z produktů vytvořených ze Země. Je to připomínka přírody v každodenním životě, dává vyniknout jednoduchosti. Připomíná, jak snadné je být pouze člověkem. Pro mě přirozené barvy, textury a materiál jsou zřejmou a přirozenou součástí mé tvořivosti. Nikdy jsem neuvažovala nad barevnou glazurou. Jako zastánce experimentu, ale připouštím, že nic není nemožné a jednou po barvách třeba sáhnu! Jsem příznivcem minimalistického a funkčního designu. Hlína mě natolik okouzlila, že je pro mě nyní nepředstavitelné, že bych ji za něco vyměnila.

Galerie: Jedinečná keramika Zheni
Mohlo by se vám líbit

Prastarý dům s doškovou střechou zrekonstruovali do nevídané krásy

Uhnízděný mezi písečnými dunami na pláži Perranporth, je dům nazvaný Gwendolyn ztělesněním bezstarostného pobřežního života. Dům, jehož kořeny sahají až do 17. století, byl v minulých letech fascinujícím způsobem opravený a dnes je ozdobou pobřeží Cornwallu.
marianne.cz

Držíte se minimalistického designu a přírodních barev. Proč právě tento směr?

Celou mou prací prostupuje neustálá interakce s přírodou. Mým cílem je dát lidem kousek radosti z přírody, která jim může ve městě chybět. Spíš než minimalistické, jsou moje objekty ve stylu wabi-sabi. Jsou organické, přirozené, drsné. Rozhodně nejsou dokonalé.

Kde si vaši práci můžeme prohlédnout?

Moje díla jsou k dispozici na stránkách www.zheni.studio. Také mám off-line prodej v Bratislavě, v obchodě Slavica, a v mém novém ateliéru na ul. Kaštanové 7. Brzy přivítám první hosty v novém showroomu.

Do jakého interiéru se vaše keramika hodí?

Když přemýšlím nad umístěním svých objektů, napadne mě moderní a funkční interiér. Představuji si kontrast mezi mým objektem a hladkým lesklým povrchem, který je v současných designech tak častý. Avšak praxe ukazuje, že současní majitelé mých děl mají velmi odlišné typy bydlení. Když si pak prohlížím fotky, kde má díla skončila, musím konstatovat, že se paradoxně hodí k široké škále stylů.

Jak vaši práci zasáhla současná situace s Covidem?

Měla jsem štěstí, že jsem zahájila svou činnost na samém počátku pandemie a nemám s čím srovnávat. Jsem si vědoma toho, že v jiných podmínkách bych mohla být úspěšnější než teď – výstavy, trhy a veletrhy jsou v mém oboru klíčové. Přesto, jsem za první rok výroby získala několik ocenění, psali o mně, poslala jsem díla na výstavy, zahájila jsem zajímavé spolupráce. Takže nemám důvod se stěžovat. Myslím si, že víra, vášeň a tvrdá práce vytvářejí pozitivní dynamiku v každé práci a přinesou své ovoce.

Říká o sobě:

Jsem dítě postsovětského Ruska. Oceňuji tedy sovětskou postmodernistickou a brutalistickou architekturu. Pozoruji vztah moderního člověka a flóry ve městě, vytvářím spojení mezi různými jevy. Prostřednictvím přírodního materiálu a nejstaršího řemesla zkoumám realitu digitalizace a dívám se na ni z různých úhlů, překládám svou vizi skrze své objekty. Kombinace tradičních technik a moderních technologií mi umožňuje dosáhnout během procesu zajímavých výsledků. Zkoumám harmonii mezi formou, strukturou a přirozenou barvou materiálu za účelem vytvoření sochařských a funkčních předmětů.

Zdroj: zheni.studio, instagram.com/zheni.studio

 

 

Info ikona
Moderní svět vnímá skrz klasické řemeslo
Mohlo by se vám líbit

Jana si svůj 150 let starý dům zařídila v klasickém venkovském stylu

Bude to terpve rok, co se Jana s rodinou přestěhovala do malé usedlosti v krásném kraji kolem Slapské přehrady. Řadu věcí se rozhodli rekonstruovat sami, na něco pozvali odborníky.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Lidé a místa
Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

Nejvánočnější dům v Česku každoročně zdobí přes 250 tisíc LED žárovek: Rozzáří se i letos?

×