Designér Ondřej Červený: Nábytku z Ikea se nesměju
Současností resonuje trend, který by se dal parafrázovat po maurerovsku: Nebydlete blbě! Jenže to není tak jednoduché. S bytovým designérem Ondřejem Červeným ze studia Muck probíráme, nakolik česká populace pokročila v otázce vkusu.
Připravila: Olga Procházková, úvodní foto: Robert Tichý
Jak jsou na tom Češi se vztahem k bytovému designu?
Těžko zobecňovat. Určitý rozdíl bych asi našel u mladších a starších lidí. Mladší ročníky tyhle věci víc vnímají, více se o ně zajímají. Ale může to být také jenom moje bublina.
Co bych vlastně měla čekat od bytového designéra?
Že s vámi dá dohromady ideální představu vašeho domova nebo vybraného interiéru, která bude odpovídat vašemu vkusu, potřebám a rozpočtu.
Která z těch tří věcí nejčastěji hapruje?
Určitě rozpočet. Protože ty krásné obrázky na Pinterestu, které mi klienti ukazují, určitě nestály pár stovek. I když to na první pohled laikovi třeba nepřipadá.
Proto spousta lidí míří do Ikea. Ty věci si můžou dovolit a nevypadají špatně. Ale někteří designéři touhle značkou trochu pohrdají. Jak tohle vidíte?
Já se Ikea rozhodně neposmívám.
Není to tak, že právě tenhle řetězec může trochu kultivovat náš styl?
Na jednu stranu ano, dokonce bych řekl, že nabízí hezké věci v dobrém poměru kvalita – cena. Na druhou stranu vnáší do populace masovou unifikovanost vybavení. Ne každý musí bydlet scandi nebo retro a podobně. Ztrácí se tím prostor pro osobnost, originalitu, jiný styl. To mi samozřejmě vadí.
Studio Muck pracuje na tvorbě interiérů, nábytku a interiérových doplňků. Bylo založeno v roce 2013 Romanou Jaškovou, Kristýnou Kouřilovou a Ondřejem Červeným během studií na UMPRUM v Praze. Foto: Studiomuck.cz
Všimla jsem si, že designéři neváhají koupit polštář za čtyři tisíce korun. Vy za podobné nákupy dáte ruku do ohně, nebo mi nabídnete lépe investované čtyři tisíce?
Pokud na takový polštář máte rozpočet, proč byste se s ním neměla potěšit? Při běžnějších investicích bych doporučil dát peníze do kvalitního nábytku, třeba jídelního stolu. I když i to je otázka. Dneska je i bydlení vlastně móda a rychle se mění. Koupit drahý nábytek, když ho za deset let budu měnit?
Vy byste si ho koupil?
Já bych hlavně, a to doporučuji i svým klientům, investoval do chytré dispozice bytu, do dobrých podlah, oken, stropů, obložení a do dveří. Pokud nemáte dobrý základ, nemůžete nikdy udělat dobrý design. A k vaší otázce: sám bych určitě chtěl mít stůl, který mi vydrží dlouho.
Jak tedy poznám kvalitní design?
To je právě ono. Tím, že si ty věci můžete nechat napořád. Dobrý design nestárne. Podívejte se na vilu Tugendhat. Sto let. A pořád vypadá krásně. Tajemství je ve využití opravdu kvalitních materiálů a v citu pro styl. Ten dům je dokonalý.
Viděla jsem dvanáct let starý industriální interiér v paneláku. Vypadal, že je nový. Takže byl dobře udělaný?
Ano. Nadčasový styl samozřejmě není jen v jedné vile v Česku. Můžete ho mít doma.
Ale musíte taky pracovat s prostředím. Je něco jiného vybavovat luxusní vilu na okraji města, byt na pražských Vinohradech, který má čtyřmetrové stropy nebo sídlištní garsonku. Každé místo má svoje výhody a nevýhody. Je potřeba z něj co nejvíc vytěžit a zároveň ho respektovat. Nejde moc dělat v paneláku Provence a ve starém venkovském stavení chladnou modernu.
Kdy se vám jako designérovi pracuje nejlíp?
Když můžu být hned na začátku projektu. Podílet se na tom, jak bude byt či dům uspořádán, jaké budou jeho dispozice. Ale lidé by byli nejraději, kdybych jim do hotového interiéru navrhl pár nápadů a „oni už si to dodělají sami“. To není cesta, která by vedla k dobrému výsledku.
Nejsme zvyklí přemýšlet o tom, že investice do designéra je normální součástí rozpočtu...
Nejsme zvyklí na spoustu věcí. Víte, já na koupelně jako dlaň i na velké, strávím úplně stejně času intenzivní práce.
Vychovávají nás v tom trochu televizní pořady?
Určitě ne. Mají blíže spíše k reality show, než ke skutečné práci designérů. Interiér nemůže vznikat bez klienta, bez jeho potřeb, s ohledem na jeho život, rytmus a styl.
_________________________________________________________________________________________
Bytový designér – návod na použití:
1. Najděte si ho sami. Prohlédněte si jeho realizace, zjistěte, zda se vám líbí jeho styl práce.
2. Vytvořte si rozpočet, do nějž započítáte i náklady na bytový design. Podle Komory architektů je doporučená cena za něj 6 až 13 procent z rozpočtu. Vše je ale otázka dohody. Jaké jsou doporučené ceny za práci interiérových designérů a další informace najdete zde.
3. Rozmyslete si, do čeho chcete investovat, co je pro vás priorita: stylové či umělecké doplňky, materiály, změna dispozic nebo něco jiného?
5. Zvolte si materiály, které byste v bytě chtěli mít, najděte si interiéry ve stylu, jemuž by se měl váš domov blížit.
6. Navštivte designéra a proberte s ním svoje plány.
7. Zapomeňte na větu: „Jenom mi to tady nahoďte a já už si to udělám sám.“
8. Pečlivě vybírejte z předložených návrhů. Přesně se domluvte na postupu prací a na tom, co všechno bude či nebude designér dělat.
9. Vyhraďte si dost času na změny ve stávajícím interiéru nebo na dotvoření nového. Spousta věcí se vyrábí na zakázku a trvá to týdny, často se v průběhu rekonstrukce vyskytnou nečekané komplikace. Pokud najímáte designéra společně se stavbou, počítejte, že dořešení interiéru bude trvat půl roku i déle.