Chtěli bydlet podle svých představ, tak si sami postavili cihlový dům: Je to místo, kde sny a realita našly společnou řeč
Touha po domově v blízkosti přírody často zraje v srdcích dlouho předtím, než se zhmotní. Stejně tak tomu bylo u mladé rodiny, manželů Marie-Terezy a Martina, kteří se rozhodli jít za svým snem a postavit si dům vlastními silami. Cesta od prvních plánu až po finální podobu jejich cihlového domu chvíli trvala, ale dnes se mohou s pýchou dívat na své dílo v podobě moderního rodinného bydlení s duší.
Pro mladé manžele byl dům více než jen praktickým rozhodnutím. Byl to splněný sen. „Já jsem celý život bydlela na vesnici, byla jsem zvyklá na zahradu, byla jsem ráda v přírodě. Naopak manžel vyrostl v Praze, na sídlišti, víkendy trávil ale u babičky na vesnici a také si moc přál vlastní zahradu a vychovávat děti mimo město. Proto byl dům jasnou volbou,“ říká Marie-Tereza. Rozhodli se tedy pro stavbu, pro kterou ale nejdříve potřebovali pozemek. Zaujal Mníšek pod Brdy, ovšem už tehdy tam byly pozemky dost drahé. Nakonec objevili zasíťovaný pozemek u Dobříše v krásné přírodě, kousek od rybníka a s výhledem na Brdy. Další na řadě byla realizace samotného domu. Zvažovali stavbu s firmou, přemýšleli i o dřevostavbě, ale čím více informací měli, tím více začali toužit po stavbě společnými silami – svépomocí. „Manžel si teorii pamatoval ze školy ze stavební průmyslovky, u nás v rodině se zase svépomocí stavělo po generace. A tak jsme se nakonec rozhodli do toho jít,“ dodává mladá maminka. Výsledkem je krásný, klasický cihlový dům inspirovaný typovým projektem, který si upravili na míru svým potřebám.
Stavba vlastními silami a za pomoci rodiny
„Svépomocí jsme zvládli v podstatě celou hrubou stavbu, pomoc jsme si pak volali třeba na schody, koupelny, podlahy nebo omítky. Střechu jsme dělali s kamarádem tesařem, hodně nám se stavbou pomohly i naše rodiny. Žádné zásadní komplikace jsme neřešili, což je tak trochu k nevíře, ale myslím, že v tom velkou roli hrálo právě to, že jsme si velkou část prací dělali sami,“ vysvětluje Marie-Tereza. Stavba trvala dva roky a padla na ní většina víkendů a dovolených. Stálo to ale za to. Dům je patrový s dispozicí 5+kk a postavený z cihel Porotherm, zatímco fasáda je pokrytá vyspárovanými cihelnými pásky. V tomto je inspiroval Instagram a vybrali si seříznuté cihly značky Vandersanden. „Cihlová fasáda byla mým velkým snem už od počátku stavby. Ten nápad se zalíbil i manželovi (se kterým se ne vždy a na všem shodneme), a tak jsme měli výjimečně hned jasno,“ směje se pyšná majitelka. Je to také prvek, který je na první pohled dost výrazný a lidé si jej pamatují. Pod stejným názvem manželé sdílí i svůj život v domě na Instagramu a na Facebooku. Podobně osobitě přistupují i k zahradě, kterou opět budují společně a krok za krokem. Jejich práce na zahradě není jen dalším, nikdy nekončícím, úkolem, ale společnou zálibou přinášející radost a nové nápady. Původně měli v plánu vytvořit na ní opěrnou zeď, ale nakonec zůstali u rostlého terénu zpevněném fólií a kameny.
Interiér ukazuje velkou míru kreativity a zároveň funkčnosti
„Co se týče interiéru, tam jsem se vyřádila především já, protože jsem měla celkem jasnou vizi, jak by měl vypadat. Ráda bych řekla, že mu dominují přírodní materiály, dřevo apod. Ale na rovinu – často jsme zvolili spíš cestu více praktickou, už jen kvůli tomu, že máme malé děti. Nejvíc jsem se vyřádila na kuchyni, kterou jsme s truhlářem Matějem Mauerem naplánovali přes Messenger. Celou jsem mu ji v měřítku narýsovala a on ji z papíru naprosto dokonale přenesl do reality,“ vysvětluje majitelka. Na míru si manželé nechali vyrobit i jídelní stůl, nábytek do koupelny nebo dveře. Nechybí ale ani mnoho kousků z různých řetězců, jako je například Ikea. „S neomezeným budgetem se kouzlí snadno, ale umět kombinovat levné a dražší kousky je podle mě mnohem zajímavější. V chodbě jsme tak třeba recyklovali starou komodu za pár korun, teď slouží jako lavice. V pracovně jsme zase v šikmině sami postavili vestavěnou skříň z upravených Ikea kousků. Máme zkrátka rádi chytrá řešení, která ale mohou stát klidně jen pár korun,“ dodává. Jak sami říkají, nikdy není úplně hotovo. Neustále je co zlepšovat, plánovat a vytvářet. Je ale jasné, že když je velké odhodlání a kreativita, je i s omezeným rozpočtem možné vytvořit prostor, který je skutečným domovem.
Zdroj: Marie-Tereza Cvrková, @cihlovy.dum
- Zdroj článku
-
Marie-Tereza Cvrková, @cihlovy.dum