Hejzlarovi si u Prahy pořídili dům, který byl v minulosti oceněn v architektonické soutěži, ale původní majitel ho nakonec nabídl k prodeji, protože na stylové dokončení interiérů neměl finance. „Toužili jsme po zajímavém domě, jehož interiér si předěláme k obrazu svému,“ říká Renata Hejzlarová. Nejvíc po změně volal prostor kuchyně a k ní přiléhající jídelna. „Připomínala lacinou pizzerii v téměř výlučně bílých barvách, všude byla přemíra skla a kovu, v kuchyni s typizovanou linkou pak taky oranžová barva. Prostor kolem linky byl těsný, uspořádání postrádalo praktičnost i komfort – například varná keramická deska byla v téměř nejodlehlejším koutě,“ říká interiérová designérka Kateřina Čásenská.
Stará linka musela pryč
Proměna začala zrušením nepříliš kvalitní linky. Místo ní si Hejzlarovi vybrali linku Lagune od značky Schmidt. Má špičkovou kvalitu i ergonomii a tím, že její sestava tvaru L je precizně na míru vestavěna do vymezeného prostoru, využívá každý centimetr místa. Prostor u linky designérka zvětšila tím, že její kratší část posunula k jídelní zóně – vnější strana linky se nyní téměř kryje s boční stěnou krbových kamen. Díky čistě bílé barvě i tvarové kompaktnosti působí linka elegantně a vysokým leskem zajímavě kontrastuje s matnou hnědošedou pracovní deskou. Deska má patinu, a tak žádné poškození v budoucnu neohrozí její efektnost.
Ladí s betonovou stěrkou
Mezi skvěle řešené detaily linky patří i vnitřní provedení skříněk a zásuvek – dílem využívají skla, a působí tedy vzdušně, dílem jsou šedé barvy, čímž ladí s betonovou stěrkou. Designérka stěrku navrhla na stěnu s oknem i na krb, a zřetelně tak vymezila kdysi nudnou jídelní zónu. Zároveň jí dodala zajímavost i útulnost, kterou umocňuje stůl s patinou na desce. Zatímco jeho kovové nohy korespondují s dalšími kovovými prvky, jako je vnější plášť digestoře či komín krbu, dřevěné nohy židlí stylově ladí s dřevem trámů i oken.