Vyrobte si s námi vánoční věnec! Máme pro vás postup krok za krokem
Vánoce se bez klasického věnce neobejdou. Sluší jak vchodovým dveřím, tak přostřenému stolu. Jak takový věnec vyrobit?
První, co si nachystáme je materiál. „S ním to občas nemusí být tak jednoduché, navíc v případě, když chceme mít věnec pověšený doma v teple. Snad každý už někdy smetával opadané jehličí z adventních věnců. Pro věnce domů na stůl, krb či stěnu jsou vhodné všechny druhy tújí, normandské/kavkazské jedle a borovice,” radí Vašek, který vyrábí své věnce pod značkou Country Wreath Moravia. „Pokud bude věnec viset na venkovních dveřích můžeme bezpochyby sáhnout i po nejrůznějších druzích smrků. Ve venkovním chladném a vlhkém prostředí které naše zimní období nabízí, vydrží déle. Z listnatých keřů a stromů můžeme vybírat i z máhónií, cesmín nebo buxusů. Krásně vypadá taky břečťan, at’ už listy nebo zelené plody. Sáhnout můžeme také i po suchých květenstvích okrasných a lučních trav, rákosu, větvičkách, šípcích, záleží na vkusu každého z nás.”
Věnec na stůl i na dveře
Pomůcky:
- Zahradnické nůžky
- Kleště
- Vazačský drát
- Slaměný kruh
Na slaměný kruh pevně připevníme vazačský drát tak, aby se neprotáčel a začneme přidávat první větvičky. Z venkovní strany věnce přidáváme nejdelší větvičky, směrem do středu věnce používáme kratší velikosti. Nemusíme přidávat celou řadu větviček na ráz, může navazovat postupně z venkovní strany (1) poté horní (2) a nakonec vnitřní (3). Po celou dobu vázání kontrolujeme aby slaměný korpus na žádném místě neprosvítal, venkovní i vnitřní strana byla hezky zakrytá. At’už bude věnec viset na dveřích nebo ležet na stole, není hezké když slaměný kruh prosvítá. Takto postupujeme po celou dobu vázání, při používání více druhů nepravidelně střídáme použité materiály, Dbáme na stejnou hustotu materiálu po celém obvodu věnce a držíme stejné rozestupy větviček v řadách. Po zakončení věnce můžeme ze zadní strany opět vazačským drátkem přichystat poutko na zavěšení.
TŘÁSNIČKY S ROLNIČKOU
Pomůcky:
- Kleště, nůžky
- Jutový provázek (nebo jaký kolik provázek který se nám líbí)
- Drátek
- Rolničky
Zbylý materiál/větvičky
Ze zbylého materiálu si můžeme vytvořit jednoduché třásničky které zpustíme z věnce. Když přidáme rolničku, Vánoce nejen ucítíme díky pryskyřicím ve chvojí, ale uslyšíme i v rolničkách. Z větviček si mezi prsty vytvoříme snítku která bude tvořit naši třásničku a pevně ji spojíme drátkem. Místo kde jsme použily drátek ovážeme provázkem, zauzlujeme a jeden z konců necháme delší pro zachycení k věnci. Rolničku můžeme spustit z třásně dolů na jednom z konců provázku se kterým pracujeme, můžeme ji zachytit přímo k třásni nebo ji navázat nad rolničku. Fantazii se meze nekladou. Při otevření dveří se rozezní úžasná zvonkohra ze které budou mít radost hlavně děti.
Šišky
Použít se dají šišky všech našich jehličnanů. Krásně vypadají borovicové, modřínové ale i smrkové. Pro jejich přichycení k věnci stačí použít vazačský drátek, ten propleteme pod šupinkami šišky a konce spojíme k sobě. Šišku tak chytíme do pomyslné smyčky ze které nevypadne. Drátek (spirálu z drátků) necháváme delší aby nám šišku držel výš kalí na stojánku a šla ve vazbě vidět. Pokud přidáváme šišky na třásně, z konců drátků vytvoříme malou smyčku kterou provlékneme jutový provázek.