Splněný sen každého nomáda: chata na kolech. A navrhli ji Češi!
Vychází z archetypu klasické chaty, ale je moderní, energeticky soběstačná a má vlastní SPZ. Zaparkovat ji můžete kdekoli, kam s ní dojedete. Vejde se do ní v pohodě celá rodina a navrhli ji čeští designéři!
Architekti ateliéru Artikul se mohou pochlubit, že postavili dům přímo před Průmyslovým palácem na Výstavišti v pražských Holešovicích. Bez stavebního povolení. Příště ho postaví třeba na hřebenech hor. A ani tam nebudou potřebovat souhlas stavebního úřadu. Jejich Mobile Hut, domek v hliníkovém designu, který zároveň ctí základní archetypální tvar českého domu se sedlovou střechou, má totiž kola a byl homologován jako přípojné vozidlo - má svůj technický průkaz i SPZ a postavit, přesněji zaparkovat, ho můžete se souhlasem majitele pozemku v podstatě kdekoli, kam s ním dojedete. Je totiž nezávislý a energeticky soběstačný. Pro čtyři lidi až na dva týdny.
Blíž k přírodě
„Mobile Hut je výsledkem hledání nové formy mobilního bydlení. Jde o designový domek, který nabízí plnohodnotný komfort pro žití s tím rozdílem, že se dá navíc ještě zabalit a kamkoli převézt. Produkt na pomezí architektury a designu má za cíl otevřít nové způsoby dočasného bydlení v předražených městech a na místech, kde nelze běžně stavět. Obydlí souzní se současným trendem nomádského stylu života a nabízí svým uživatelům možnost utéct od stereotypních návyků konzumní společnosti a přiblížit se přírodě,“ představuje koncept Mobile Hut Ing. arch. Jan Gabriel, jeden z autorů projektu.
K přesunu domku Mobile Hut nepotřebujete jeřáb ani náklaďák, jen větší osobní auto s tažným zařízením, tzv. koulí.
Může jezdit devadesátkou
Domek na kolech schválila do provozu DEKRA jako přípojné vozidlo kategorie O2, má svůj technický průkaz a SPZ. Podvozek je součástí konstrukce, nese podlahu, proto na Mobile Hut právo nepohlíží jako na stavbu. Je to ale pořád dům, i když zároveň legislativně to je vozidlo s maximální povolenou rychlostí 90 km/h. V podstatě celá konstrukce je sendvičová, slepená z hliníkového plechu, jádro tvoří polyuretanová pěna, která současně funguje jako izolace. Interiér je obložen masivní smrkovou biodeskou. Sendvičové panely architektům pomohla vyvinout společnost z Vysokého Mýta, která vyrábí panely pro skříňové nástavby nákladních automobilů či chladírenské boxy. „Mají velké zkušenosti s lepením a technologií těsnosti pláště. Sendvič je slepený bez jakýchkoli výztuh a obrovská výhoda je v tom, že celý dům je velmi lehký - včetně podvozku a veškerého vybavení váží lehce přes dvě tuny,“ pokračuje Ing. arch. Jakub Vlček.
Soběstačný až dva týdny
Do vodotěsného pláště z eloxovaného hliníku architekti osadili speciálně vyrobená hliníková okna a dveře Schüco. Jsou lehká a přitom izolačně s dobrými parametry, navíc se otvírají ven a stavební hloubka jejich rámů je jen pět centimetrů. Rámy byly přímo ve výrobě vlepeny do sendvičových panelů, což zvýšilo odolnost konstrukce, a až když byl dům hotový, montovala se křídla. Základní verze Mobile Hut je připojitelná na sítě, tzn. na vodu a elektřinu, ve variantě „off grid“ je na sítích dům nezávislý - je vybaven solárními panely, má hi-tech baterie, filtry a nádrže na vodu, nezávislé plynové topení a kamna na dřevo, takže pro čtyři osoby je soběstačný až na dva týdny bez jakékoliv přípojky v kterémkoli ročním období.
Zdroj informací: www.mobilehut.eu, www.artikul.eu a www.schueco.cz
- Zdroj článku
-
Zdroj informací: www.mobilehut.eu, www.artikul.eu a www.schueco.cz