Nájmy při pandemii klesly, nyní opět narůstají
Málokdo si dnes může dovolit vlastní bydlení z našetřených peněz, ale i ceny pronájmů opět pomalinku rostou (průměrně se byty k pronájmu v Plzni pohybují kolem 201 Kč za m2, pronájem bytu v Brně se drží na 257 Kč/m2 a pronájem v Praze pak momentálně vyjde na 300 Kč/m2).
Během posledního roku totiž došlo k razantní proměně nájemního trhu. Prudké snížení počtu turistů uvolnilo pro místní tisíce bytů, nejvýraznější je propad v Praze. Tam nájemní byty zlevnily průměrně o 15 %. To znamená rozdíl 4–16 000 Kč, v závislosti na lokalitě, velikosti a stavu bytu. Pokud tedy sháníte nájemní byt nyní, máte skvělou startovní pozici. Podle odborníků bude trend růstu cen nájemného pokračovat i nadále.
Nájem poskytuje svobodu a minimum starostí
Velkou výhodou pronájmu je, že se nemusíte uvazovat k hypotéce nebo jinému typu úvěru. Většina zájemců o vlastnictví nemovitosti totiž nemá našetřenou celou kupní cenu. Jít do nájmu se přitom vyplatí studentům a lidem, kteří rádi mění místo bydliště nebo střídají lokality kvůli zaměstnání. Zároveň jde o formu bydlení vhodnou pro mladé lidi stojící na prahu samostatného života, kteří nemají dostatek financí ani vybudovanou kariéru.
Nájemní byt navíc představuje poměrně pohodlné bydlení – nemusí vám dělat starosti administrativa spojená s vlastnictvím, šetření financí na rekonstrukci ani jiné nepříjemné aspekty. Nabídka bytů ve městech je pestrá a můžete si mezi nimi vybírat podle velikosti, polohy, ceny či vybavenosti.
Vlastník nemovitosti má mnoho povinností
Oproti nájmu pak vlastnictví poskytuje jiné radosti: možnost dlouhodobého bydlení ve vlastním, případně investice – pronájem či pozdější prodej. I tak ale musí budoucí majitel bytu či domu zařídit spousty papírování (a často přečkat i léta splácení), než mu nemovitost začne říkat „pane“. Pro někoho je takový úvazek zkrátka příliš.