Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru
Více než stometrový byt po váženém měšťanovi a současně podnikateli s kávou a likéry potřeboval víc než kosmetickou rekonstrukci. Bylo nutné udělat nové rozvody, novou koupelnu a záchod, stavební úpravy, renovace a dokládku parket, změnu dispozice a stržení snížených stropů. Jak se proměna zadařila?
„Klient zdědil dům z přelomu 20. století po svých prarodičích ve Vysokém Mýtě. Předmětem rekonstrukce se stal majestátní více než stometrový byt po váženém měšťanovi a současně podnikateli s kávou a likéry. Rekonstrukce obsahovala nové rozvody, novou koupelnu a záchod, stavební úpravy, renovace a dokládku parket, změnu dispozice a stržení snížených stropů. Zadání bylo pro dnešní dobu nestandardně zaměřené na zachování původního vybavení v co největším rozsahu,“ vysvětluje autorka projektu Eliška Nekolová z ateliéru INTERIEN. Kvůli důrazu na ekologické hodnoty se rozhodla hledat dodavatele v okolí, ale nebyla schopna nalézt solidní a spolehlivé řemeslníky. Nakonec na místo přivezla všechny osvědčené dodavatele.
Nábytek po předcích v novém kabátku
„Při zevrubném průzkumu domu jsme s klientem objevili na půdě pár kousků nábytku po předcích, kterým jsme spolu s čalouníkem a restaurátory vdechli nový život. Šikovným rukám restaurátora pana Tobiáška neušel gauč se stolkem (svatební dar prarodičů klienta), lenoška, křeslo i sáňky (poklady z půdy). Restaurátoři měli na starost skříně, psací stůl a křeslo, kde sepisoval účetní knihu prapředek klienta, bedny na kávu a čaj, z kterých se staly noční stolky a obrazy, které pod nánosem prachu už dlouho neviděly světlo světa,“ vysvětluje architekta. „Snažila jsem se do interiéru zakomponovat pytlíčky na kávu (tapeta v malé ložnici) a lahvičky po likérech (zalité do pryskyřice do panelu a použité jako jedna stěna sprchového koutu), ale také sjednotit různorodé styly, barvy a materiály. Zde má práce mimo běžné designérské a manažerské úkony spočívala také v hledání 3 stejných skleněných světel do chodby přes bazarové portály či zadávání šití záclon a závěsů babičce investora. S důrazem na znovupoužití nábytku a materiálů jsem neváhala z jiného projektu použít zbytek kamenné desky na ostrůvek a konferenční stolek původně dodaný ve špatné velikosti, který chtěl výrobce vyhodit. Velká část financí byla spotřebována na kvalitní restaurování historických (nebo jen starých, ale s příběhem) kusů nábytku, menší část na dokoupení nového vybavení.“
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení.
- Zdroj článku
-
Interiér roku, Eliška Nekolová z ateliéru INTERIEN