Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Víkendový dům uprostřed přírody plní požadavky na soběstačnost a udržitelné bydlení. Okouzlí vás svou jednoduchostí

Víkendový dům, postavený na jihu Austrálie, v srdci přírodního ráje Kangaroo Island, dokazuje, že vzdálenost není pro české firmy překážkou. Stavba je dokonalým příkladem udržitelného bydlení, zatímco minimalistická architektura zde nechává vyniknout krásu přírody a chytrý design poskytuje maximální komfort.

Martina Mádlová | 7. 01. 2025

Stavba domu pro investora s původem z Německa byla hodně dílem náhody. Zajímal se o technologii stavby z CLT a vyrazil kvůli tomu na Domesi Concept House v Budíkově. Tam se setkal s architektem Pavlem Horákem. Toto setkání nakonec vedlo k nové spolupráci a realizaci domu na ostrově. Pro českou firmu Prodesi/Domesi to byla výzva, ale jak se ukázalo, vzdálenost byl nakonec ten nejmenší problém. „Pokud jsou lidé na jedné vlně a dostatečně motivovaní, nevadí, když jsou rozptýlení po celém světě – i tak můžou společně třeba postavit dům a vzdálenost nehraje roli,“ říká k tomu architekt Pavel Horák. I přes různé těžkosti se nakonec povedlo vytvořit místo, které do okolní krajiny dokonale zapadá. Díky čistým liniím, přírodním materiálům a promyšlené dispozici udržitelný dům dokonale zapadá do místní scenérie a tvoří harmonii spolu s přírodou.

Galerie: Udržitelný dům na Kangaroo Island

Čtěte také: Nádherný dům s doškovou střechou ukazuje, jak skandinávské bydlení láká k životu

Jen málokterý styl bydlení si získal tolik obdivovatelů jako skandinávský minimalismus. Když se k tomu přidá citlivé propojení přírodních materiálů, čistých linií a klidné venkovské atmosféry, získáte prostor, kde se z každodenního života stává umění. Přesně takový pohádkový dům stojí v dánské Kodani, kde dokonale propojuje funkčnost s neobyčejnou estetikou.

Udržitelnost na prvním místě

Kangaroo Island je ostrov, který je dostupný pouze trajektem, tudíž dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a všechno ostatní muselo připlout v lodních kontejnerech. Náročný byl hlavně převoz velkých oken, aby nedošlo k jejich poškození. Je zajímavé, že i přes zvolenou dopravu a nutnosti převážet vše poměrně zdaleka, nezatížila stavba životní prostředí víc, než kdyby byla postavena z klasického zdiva a místních materiálů. Oproti běžným realizacím se zde museli poprat ještě s dalšími výzvami, například zajistit ochranu proti termitům, vyřešit vyšší požadavky na protipožární ochranu a další. S tím vypomohla místní firma Evirotecture a velkou měrou i český stavební inženýr, který v minulosti strávil nějaký čas na Novém Zélandu a znal zdejší klimatické podmínky velmi dobře. Moderní dřevostavba stojí na písečné duně, proto bylo potřeba založit ji na pevné ocelové konstrukci. Fasáda je částečně oplechovaná kvůli protipožární ochraně a zbytek domu postavený hlavně ze dřeva, konkrétně z certifikovaných dřevěných panelů CLT, které zaručují dlouhou životnost a minimalizaci ekologické stopy. Architekti rovněž mysleli na energetickou soběstačnost. Dům využívá solární panely a systém na zachytávání dešťové vody. Je tak jen minimálně závislý na externích zdrojích. Velká okna přivádí dostatek přirozeného světla a zároveň umožňují maximální propojení interiéru s venkovním prostředím. Nezbytná je nabíjecí stanice pro vůz majitele, aby při svých návštěvách nezatěžoval zdejší prostředí výfukovými plyny.

Minimalismus v každém koutě

Půdorys dřevostavby tvoří tři kostky, které překrývá velkorysá střecha. Interiér domu je zařízen v duchu jednoduchosti a funkčnosti. V otevřeném prostoru propojující kuchyň, obývací pokoj a jídelnu můžete vidět dřevěné obklady dodávající interiéru teplo a útulnost. Dům dále disponuje třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, technickou místností a prádelnou. Každý prostor zde má své místo, ale přesto nepůsobí stísněným dojmem. V celém interiéru je na co se dívat, ale dominantou je rozhodně lustr nad jídelním stolem od české značky Brokis. Krásný výhled na okolní krajinu umožňuje prostorná terasa, kde může majitel nerušené odpočívat a relaxovat uprostřed divočiny.

Čtěte také: Unikátní dvoupodlažní dřevostavba v záplavové oblasti Berounky odolá i stoleté vodě

Pozemek majitelů se nacházel v záplavové oblasti řeky Berounky. Architekti jim navrhli dvoupodlažní dřevostavbu, přezdívanou „dům-most“, která je vynesena na dvou betonových podstavách. Toto řešení nejen zajišťuje ochranu domu před povodněmi, ale také vytváří výrazný architektonický prvek a krytý venkovní prostor mezi podstavami.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Z chaty klenot: Jak rekonstrukce proměnila padesátiletou dřevostavbu

Z chaty klenot: Jak rekonstrukce proměnila padesátiletou dřevostavbu

Dům
Jak typickou chatku ze 70. let na Lipně proměnili v ekologickou dřevostavbu  pro každé roční období

Jak typickou chatku ze 70. let na Lipně proměnili v ekologickou dřevostavbu pro každé roční období

Dům
Nádherný dům s doškovou střechou ukazuje, jak skandinávské bydlení láká k životu

Nádherný dům s doškovou střechou ukazuje, jak skandinávské bydlení láká k životu

Dům
Unikátní horská chata vypadá jako obří kámen: Skrytý úkryt v srdci Alp fascinuje i děsí

Unikátní horská chata vypadá jako obří kámen: Skrytý úkryt v srdci Alp fascinuje i děsí

×
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ SE SLEVOU 30 % + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit