Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

V hlavní roli kámen, dřevo a sklo: Luxusní proměna tradičního Šumperáku na moderní rodinné bydlení

O rodinných domech známých pod názvem „Šumperák“ a jejich proměnách či rekonstrukcích už bylo napsáno hodně. Tato ovšem nepatří k těm úplně typickým, hlavní roli zde totiž hraje brazilská žula. Podívejte se na příklad toho, jak může promyšlená úprava prostoru a výběr ušlechtilých materiálů přetvořit obyčejný dům v naprosto výjimečné místo.

Martina Mádlová | 9. 11. 2024

Samotný dům se z venku nijak nevymyká okolní zástavbě. Byl postaven v 70. letech svépomocí a je koncipovaný jako dvougenerační se společným vchodem. Přízemí obývají prarodiče a v patře žije manželský pár. Jelikož děti jsou už samostatné, bydlí zde sami. Právě to byl tak trochu impulz ke změně, kdy se současní majitelé rozhodli pro poměrně odvážnou a velkorysou rekonstrukci. Interiér díky tomu získal nový, vzdušnější vzhled a prostornější dispozici. Hlavní roli zde hrály kámen, dřevo a sklo – materiály, které propojují interiér se světem přírody.

Galerie: Proměna starého domu v nádherné a luxusní bydlení

Čtěte také: Proměna interiéru v srdci Brna: Mladá rodina zvládla za pár měsíců vytvořit ze starého panelového bytu domov snů

Když si mladý pár z Brna pořizoval své první vlastní bydlení, bylo jejich hlavním cílem vytvořit stabilní zázemí pro jejich rostoucí rodinu. Na prohlídku bytu v menším čtyřpatrovém paneláku šli s nízkými očekáváními, ale nakonec objevili místo, které přesně odpovídalo jejich snům – byt nedaleko centra města, obklopený přírodou a mimo velká sídliště. Po neúspěšném hledání pozemku na vlastní dům bylo rozhodnuto, nový domov vznikne právě zde.

Otevření prostoru a nové možnosti dispozice

Přáním majitelů bylo propojit prostor v horním patře domu a vytvořit vzdušnou a otevřenou dispozici. Původně byl dům rozdělený příčkami na menší pokojíky, které se s odchodem dětí a novými potřebami rodiny staly nepraktickými. Jelikož je konstrukce domu z betonu, a to včetně příček, bylo nutné nejdříve dohledat původní projektovou dokumentaci a zjistit, které příčky jsou nosné a co je možné vybourat. Po důkladném statickém posouzení tak mohlo dojít k některým radikálním úpravám. Vybouráním stěn oddělující chodbu od obývacího pokoje vznikl otevřený prostor, který propojuje obývací část s kuchyní a jídelnou a celé patro dostalo zcela jinou dimenzi.

Brazilská žula jako ústřední prvek

Majitelé si přáli do interiéru zakomponovat přírodní kámen, který by celý prostor obohatil svou strukturou a energií. Volba padla na brazilskou leštěnou žulu. „Kámen měl hrát hlavní roli, proto si jej majitelé jeli osobně vybrat. Výběr byl jednoznačný – svým vzhledem, originalitou a vyzařující energií je okamžitě oslovil kámen, který k nám doputoval až z Brazílie, a to brazilská leštěná žula. Kámen s vnitřním geniem loci,“ dodává Vladimíra Litworová z VL Ateliér design, která za tímto projektem stojí. Tento nádherný kámen je použit na dominantních prvcích interiéru a zároveň definuje barevné schéma – kombinaci černé, zlato-hnědé a bílé – které se prolíná celým domem. V obývacím pokoji tvoří hlavní obklad a skládá se ze dvou identických desek, které bylo hodně náročné připravit a usadit na místo, ovšem výsledek stojí za to. Brazilská žula je zde nejen estetickým prvkem, ale i symbolem propojení prostoru s přírodní krásou a nadčasovostí.

Info ikona
Proměna starého domu na moderní bydlení

Originální tapeta na stěně má motiv tekoucí vody.

Jednotná koncepce i v koupelně

Téma kamene a přírodních materiálů se objevuje i v koupelně. Deska pod umyvadlem je opět vyrobená z brazilské žuly a oblast kolem volně stojící vany je vysypána bílými kamínky podtrhujícími spojení s přírodními prvky.  Obklady stěn tvoří velkoformátová dlažba s mramorovým dekorem o rozměrech 80 x 240 cm, která dodává místnosti nádech luxusu. Podlaha je pak v dekoru dřeva, doplněná černou stěrkou připomínající břidlici, což barevně a strukturně koresponduje s hlavními prvky interiéru. Důležitou roli v interiéru hraje originální osvětlení, které nejen ladí s kamenem, ale podtrhuje i přírodní tematiku prostoru. Svítidla nad konferenčním stolkem a nad jídelním stolem jsou ručně vyráběná z foukaného hutního skla s přidanými skleněnými kamínky v jantarové barvě připomínající barvu brazilské žuly. Nad barovým ostrůvkem pak visí lehká, vzdušná světla, která dodávají prostoru eleganci. Celá rekonstrukce vnáší do domu nový život, stylový a nadčasový vzhled, eleganci a propojení s přírodou.

Čtěte také: Na návštěvě u Veroniky Arichtevy: Vila z konce 19. století prošla úchvatnou a náročnou rekonstrukcí

Dva roky byla tahle vila na prodej. Do chvíle, než si ji herečka Veronika Arichteva náhodně vygooglila na internetu. Teď už tu mají s manželem, režisérem Biserem Arichtevem, a dětmi domov. Jedním z jejich přání bylo vytvořit atmosféru s dotekem slow living, jak se jim to podařilo, můžete posoudit v exkluzivní reportáži Marianne Bydlení.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Dům
Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Prvorepubliková funkcionalistická vila si i po rekonstrukci zachovala svůj původní vzhled

Dům
Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Fantastická chata u jezera, která se dá zcela otevřít a propojit s okolní přírodou

Dům
Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

×