Šumavská chalupa musela splnit požadavky na stavbu v národním parku a zároveň naplnit představy o moderním bydlení
V srdci Šumavy, obklopená hlubokými lesy a nekonečnými loukami, stojí chalupa, působící na první pohled jako součást krajiny, která tu stojí už desítky let. Je to ale naopak. Její majitelé vytvořili ve spolupráci s architektkami Markétou Cajthamlovou a Petrou Peleškovou moderní interpretaci tradičního venkovského stavení.
Chalupa se nachází na území Národního parku Šumava, proto bylo nutné, aby přesně zapadala do zdejšího minoritu. „Pro přání klienta zakomponovat velmi pěkné výhledy do krajiny jsme použili velká okna, která zvýrazňují různé výhledy, ať už jde o vzdálený horizont šumavského sedla nebo obraz velmi blízkých kořenů břízy,“ uvádí k domu architektky. Aby zůstal zachován klasický ráz, je objekt umístěn rovnoběžně s vrstevnicemi pozemku, nejsou zde takřka žádné zásahy do terénu, na chalupě je sedlová střecha s poloviční valbou je vyrobená z falcovaných tmavě šedých hliníkových plechů. Kolem také není žádný plot. Duch místa zůstal zachován, přesto však nenápadné detaily prozrazují, že jde o dílo současné. Například použitá velká okna jsou jasnou známkou modernější architektury.
Dřevostavba v moderním pojetí
Na chalupě byly použité moderní technologie a současné konstrukční principy. Je postavená z dřevěných panelů a uvnitř můžete vidět pohledovou smrkovou biodesku, zatímco venku jsou stěny obložené tmavě namořeným dřevem. „Tradičně velmi často používané zelené okenice byly inspirací pro plné větrací otvory, které doplňují bezrámová okna,“ doplňují architektky. Dispozice domu se příliš neliší od ostatních venkovských domů, ovšem pec byste tu hledali marně. Zadní dveře a obslužná část jsou v severní části a obývací pokoj s velkým krbem a hlavním vstupem směřují na jih. V podkroví byste našli tři pokoje, předsíň a koupelnu. Všechny místnosti jsou řešeny funkčně, ale zároveň s ohledem na příjemnou a hřejivou atmosféru.
Soulad s přírodou v každém detailu
V přízemí domu se nachází prostorná obytná část propojená s kuchyní a jídelnou s výrazným hrubým jasanovým jídelním stolem. Dominantou prostoru je otevřený krb vytvářející teplo a pohodu. Původní masivní trámy, viditelné v některých částech stropu, dávají interiéru osobitý charakter. Pokoje v horním patře působí díky střešním oknům a šikmé střeše velmi klidně a útulně. Podlaha je z černé břidlice většího formátu v přízemí a ze severského smrku v podkroví. Nábytek je vestavění kombinující masivní smrkovou a javorovou desku spolu s ocelovými černými rámy. Celý dům je navržen tak, aby přirozeně dýchal, teplo poskytuje tepelné čerpadlo prostřednictvím podlahového vytápění a dům má i vlastní studnu a žumpu. K relaxaci slouží vlastní sauna, do které se dá přejít přímo z koupelny. Velkým bonusem chalupy je také její okolí. Přímo navazuje na rozlehlou zahradu, která plynule přechází v les.
Zdroj: archdaily.com
- Zdroj článku
-
archdaily.com