Starou jednopatrovou chatu rozšířili na dvoupatrovou: Ukrajinskému domu dnes kraluje kámen a dřevo
Jedná se o příměstský dvoupatrový dům v lesní oblasti nedaleko města. Nevidíte cestu, není zde žádný hluk, kolem je jen les, velké borovice a nedaleko staré malebné rekreační středisko s lesním jezerem, které každý zná pod názvem „Lvovské Švýcarsko“.
„Důraz byl kladen na to, že se jedná o dům pro dovolenou, který nebude sloužit jako trvalé bydliště. Hlavním cílem bylo úspěšné začlenění architektury do přírodního prostředí a zachování okolní vegetace,“ vysvětluje základní myšlenky před samotnou rekonstrukcí architekt Dmytro Sorokevych ze studia replus design bureau. „Starou jednopatrovou chatu jsme rozšířili na dvoupatrový dům. V patře jsou dvě ložnice. Hlavní prostor v prvním patře zahrnuje odpočinkovou část, kuchyň a terasu. V suterénu se nachází pokoj pro hosty a kotelna.“ Dům se nově může pochlubit technologií chytré domácnosti, hlavní roli zde hraje přírodní kámen a opalované dřevo. Na pozemku je velký altán, k dispozici je také bazén, parkoviště a zeleninová zahrada s vyvýšenými záhony.
Místní materiály i dokonalá řemeslná práce
Architekti se snažili zachovat ducha místa, a tak sáhli po místních materiálech a lokální výrobě. Je zde místní kámen z vesnice Demnya, na plotech recyklované dlaždice ze starých domů z rakouského období, ukrajinský kov, místní dřevo, fasáda domu je obložená karpatským modřínem, pergola je z místních borovic, podlaha z ukrajinského dubu, okna z ukrajinské borovice. Fasáda a střecha jsou opláštěny opalovaným dřevem. Příjezdové cesty jsou na první pohled jednoduché, ve skutečnosti jsou všechny betonové desky vyrobené na zakázku, mají zabudované osvětlení i odvodnění. Bazén je krytý odnímatelnou terasou a dům se dá plně uzavřít roletami. Vše je vymyšleno tak, aby se dům jednoduše uzavřel jako do krabice. Díky tomu se minimalizují tepelné ztráty. Interiér je minimalistický a monochromatický. Pracovní deska v kuchyni je vyrobena na zakázku z místního kamene. V koupelně je kamenná zeď se skleněnými tvárnicemi z místní továrny. „Na míru je vyrobený také nerezový dřez se stojanem a zrcadlem a celá konstrukce je vyhřívaná. Nejvýraznějším počinem je kovové schodiště. Děti i prarodiče říkají, že jsou ultra pohodlné a příjemné,“ uzavírá architekt Dmytro Sorokevych.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení, archdaily.com, studio replus design bureau