Herečka Nikol Leitgeb pro své děti vytvořila skutečnou džungli
Pokojíček, který vystihuje charakter dětí. To si pro své dva syny přála herečka Nikol Leitgeb. Jak se proměna interiéru zdařila?
marianne.cz
Hlavní myšlenkou této jednoduché stavby je udržitelnost, lokálnost a tradice. Tyto faktory ovlivnily vzhled budovy i použité materiály. Dům se osvědčil, a tak podobné stavby vznikly hned na několika dalších místech.
Nacházíme se v mexické oblasti Valle de Bravo, kde architekti ze studia ASPJ Arquitectura a Paisaje y Territorio navrhli ekologický rodinný dům, který vychází z místní architektury. Akcentovali použití lokálních materiálů a také to, aby stavba jen minimálně zasáhla do okolní krajiny. Dům stojí na vrcholu kopce a jeho velikost je zcela přiměřená. Zaujímá pouze dvacet procent pozemku, což rodině umožňuje využít zbytek pozemku a pěstovat zeleninu, ovoce, i léčivé rostliny. Tím se opět navrací k místní mayské tradici.
Architekti navrhli jednoduchý konstrukční systém, který se dá opětovně využít a reaguje na poměrně extrémní mexické bioklimatické podmínky: déšť, vlhkost, sluneční záření. Tato dobře navržená dřevostavba, ale dokáže hravě všem těmto klimatickým změnám odolat, a navíc poskytuje tepelný komfort ve všech ročních obdobích. Střešní oblouk byl použitý z jedné starší stavby. Dům má na střeše systém sběru dešťové vody, který ji dál rozvádí po domě a je možné s ní také zalévat zahradu. Systémy recirkulace vody a čištění odpadních vod jsou integrovány do krajinného designu zahrady. Model domu byl úspěšně replikován na několika dalších místech.
Zdroj informací: ASPJ Arquitectura, Paisaje y Territorio, Helene Carlo, Emiliano García, archdaily.com
ASPJ Arquitectura, Paisaje y Territorio, Helene Carlo, Emiliano García, archdaily.com