Propojení dřeva, kamene a úchvatných výhledů: Dům v Josefově Dole harmonicky zapadá do horské přírody
Krásný dům v Josefově Dole byste si na první pohled snadno spletli s tradiční horskou chalupou. Jednoduchá obdélníková forma se sedlovou střechou dokonale splývá s prostředím Jizerských hor. Při bližším pohledu ale zjistíte, že jde o moderní interpretaci klasické architektury spojující minulost s přítomností.
Víkendový rodinný dům vychází ze základního tvaru chalup, které jsou kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi a přilehlými horskými cestami. „Chtěli jsme volbou barevnosti domu navázat na tradiční roubenky, kde se často přirozeně kombinovala černá či tmavošedá a bílá s místně dostupným kamenem. Dům tak získal jakési mimikry, které ho zasadily do okolí,“ říká Ing. Pavel Horák z ateliéru Prodesi/Domesi. Inspiraci čerpal hlavně z místní architektury chalup s kamennými sokly a dřevěnými horními patry. Typický rys této stavby, výrazná konzolová část, dodává domu dynamiku a jeho pečlivě zvolená orientace umožňuje ty nejkrásnější výhledy do okolí a zároveň dostatek přirozeného světla uvnitř.
Dokonalá symbióza s okolní krajinou
Skalnatý pozemek, na kterém dům stojí, je sám o sobě jedinečný. Architekti maximálně respektovali přírodní reliéf, například skalní útvar na jihozápadním cípu zůstal nedotčen a slouží jako vyhlídka. Zachovány zůstaly i menší balvany rozeseté po pozemku, aby se dosáhlo přirozené harmonie mezi stavbou a okolím. Na první pohled zaujme fasáda domu z neošetřených modřínových prken. Kontrastním materiálem je antracitová střecha a ve stejné barvě i rámy oken a stínící technika. Bílé okenice s obložením z cementovláknitých desek jsou k tomu výborným doplňkem. Sokl z místního kamene je nejen vizuálním pojítkem s tradičními chalupami, ale také odolnou základnou pro dřevěnou konstrukci.
Funkční a přívětivý interiér
Přízemí domu tvoří vstupní závětří kryté před povětrnostními vlivy s navazujícím úložným prostorem bez vytápění. Následuje zádveří, WC, malá kuchyně a obytný prostor, ze kterého je možné přejít na krytou terasu. Ta je jedním z nejdůležitějších prvků domu. Díky velkým posuvným okenicím je velmi flexibilní. V zimě si z ní obyvatelé domu vytvoří uzavřený prostor s výhledem na zasněžené vrcholky, v létě vzniká plně otevřené místo propojené se zahradou. Po úsporném schodišti lze sejít dolů do suterénu nebo nahoru do podkroví, kde jsou umístěné další tři pokoje a koupelna. „V interiéru je použito ve velké míře dřevo, a to v různých podobách a povrchových úpravách. Podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken,“ doplňuje architekt. Teplé tóny dřeva v celém domě vytváří útulnou atmosféru. Smrkové biodesky pokrývají velké plochy stěn a dřevěné podlahy odolávají náročnému provozu horského bydlení. Podél panoramatického okna je umístěna průběžná lavice a tepelný komfort, vizuální dominantu místnosti a centrální prvek tvoří krb, který prohřeje přízemí i podkroví.
- Zdroj článku
-
prodesidomesi.cz