Pohodlí a to pravé hygge u polárního kruhu: Dům k pronájmu odkazuje k tradici přímořských chatrčí
V norském souostroví Vega, nedaleko polárního kruhu, stojí fascinující dům zasazený do drsné severské krajiny. Moderní stavba je inspirovaná tradičními přímořskými chatrčemi a nabízí úchvatné výhledy na Norský moře a rozeklané hory. Přečtěte si o jedinečné architektuře a příběhu tohoto domu.
Dům nazvaný Vega Cottage z pera architektů Kolman Boye Architects stojí na ostrově Vega v norském souostroví nedaleko polárního kruhu. Lokalita je charakteristická svou velkolepou a drsnou severskou krajinou nekonečnými panoramaty Norského moře a rozeklanými horami, které se z něj tyčí. Nedaleko místa, poblíž břehu oceánu, stojí skupina tradičních přímořských chatrčí, norsky nazývaných Naust, jejichž formy a materiály odrážejí mnohaleté zkušenosti se stavbou v těchto podmínkách. Chatky jsou vůči sobě umístěny v různých úhlech, částečně kvůli topografii a částečně náhodě. Zvětralé dřevěné fasády bez oken dodávají drsné krajině tu pravou atmosféru. „Věříme, že dobře postavené a promyšlené stavby zušlechťují každodenní život a mohou být i vůči svým obyvatelům empatické. Naším cílem bylo vybudovat současný „Naust“ s osobitým charakterem, který bude současně odkazovat k místní lidové architektuře,“ vysvětlují autoři projektu.
Do domu se dostanete kamennou roklí
Dům zdánlivě vyrůstá z krajiny a stojí na skále pod žulovým ramenem a na nerovném terénu. Aby nebyl narušen dominantní výhled směrem k moři, je přístup k domu vedený úzkou přírodní roklí hustě porostlou keři sukovitých bříz a vyskládaný mořským pískem. Krajina zůstává nedotčená a divoká. Velká okna domu směřují do tří směrů, z nichž každý má svou jedinečnou charakteristiku. Jednoduché a robustní sklo rámuje jednotlivé výhledy na oceán, pohoří a skalnatý břeh. Interiér je uspořádaný do dvou úrovní, který odpovídá terénu, do kterého je dům zasazený. Jsou zde velkorysé společenské prostory. O úroveň výš jsou pak menší ložnice a rodinný pokoj, v přízemí je velký galerijní prostor strukturovaný kolem kamenného krbu. Interiér je subtilní s odkazem na ruční výrobu. Borovicové dřevo je ošetřené lněným olejem, všechny dřevěné prvky časem získají kýženou patinu. „Po dokončení domu jej navštívil otec klientů, který prožil dětství nedaleko tohoto výjimečného místa. Poprvé se mohl posadit na pobřeží, ochráněný před všemi živly. Zůstal na místě sedět několik hodin a jen tiše pozoroval, jak se mění světlo nad mořskou hladinou,“ popisují architekti.
Architekti: Kolman Boye Architects
Plocha: 140 m²
Rok: 2012
archdaily.com
- Zdroj článku
-
Kolman Boye Architects, archdaily.com