Petr Kellner si nechal dům navrhnout architektem Josefem Pleskotem
Vrané nad Vltavou si podnikatel, který před třemi lety tragicky zahynul, vybral pro svůj rodinný život. Učarovala mu místní příroda a klid.
Cílem návrhu domu od studia AP ATELIER pod vedením architektů Josefa Pleskota a Radka Lampy bylo vytvořit dům, který bude maximálně integrovaný se zahradou, zakomponovat výhledy směrem na břehy Vltavy a plně využít svažitý pozemek. „Naším cílem bylo nepodlehnout obyčejnosti, a zároveň nezabřednout do snobské nabubřelosti a drahé lacinosti. Exkluzivitu a výjimečnost zvládnout ryze architektonickými prvky tak, aby výsledkem byl krásný a užitečný prostor zařízený rovněž krásnými a užitečnými předměty,“ popisují autoři projektu. Použitý materiál je v kontrastu s okolní přírodou, kterou citlivě doplňuje.
Jednoduchá kompozice
„Stěžejní prostorové nároky rodinného domu jsou realizovány na úrovni přízemí, v patře jsou umístěny prostory spíše pro příležitostné pobývání. Více než polovina půdorysu je podsklepena. V suterénu je umístěna garáž, bazén a pomocné prostory,“ vysvětlují autoři projektu hlavní ideu rozlehlé budovy, která si v interiéru rafinovaně pohrává s dlouhými průhledy, se světlem a stínem. „Kompozice domu je jednoduchá a jasně srozumitelná. Je přísně podřízena urbanistickým souvislostem a poměrně malému rozměru pozemku. Příčná dvoupodlažní budova rozděluje obytnou zahradu na dvě části a vymezuje zcela soukromé území. Přes prostor bazénu v suterénu jsou obě části zahrady propojeny.“ Podélná část domu je navržena z monolitického betonu a litý beton je také zároveň finálním povrchem fasád. Příčné křídlo je navrženo jako dřevěná konstrukce s použitím lepených prvků.
Autor: AP ATELIER | Radek Lampa, Josef Pleskot
- Zdroj článku
-
AP ATELIER | Radek Lampa, Josef Pleskot