Neuvěřitelná proměna: Zchátralý rodinný dům z 60. let uchvátí každého návštěvníka
Rodina současného majitele žije na tomto pozemku v pražském Podolí již po několik generací. Nyní se opotřebovaný dům z šedesátých let změnil v luxusní vilu s nezaměnitelnou atmosférou a kouzelným výhledem na protější břeh Vltavy.
Pozemek se nachází v původní části zástavby obce Dvorce v Pražském Podolí. Jedná se o pozoruhodnou parcelu na okraji vilové čtvrti s výhledy na protější břeh Vltavy a kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. Rodina současného majitele žije na tomto místě již po několik generací. Zadáním byla přestavba opotřebovaného rodinného domu ze šedesátých let na komfortní rezidenční vilu pro individuální bydlení vysokého standardu. Architektura domu je koncepčně založena na silné, nezaměnitelné atmosféře dotažené do detailů a prvků interiéru a na vizuálním i uživatelském propojení s okolní zahradní městskou krajinou. „Pracujeme pečlivě s různými podobami světla, s intenzivním oblohovým světlem, rozptýleným měkkým světlem za polopropustnou fasádou či s kontrastním šerosvitem, což zpětně ovlivňuje sofistikovanou kompozici otvorů fasády. Používáme ušlechtilé materiály v jejich přirozenosti, uplatňujeme jejich barvy i textury a zároveň dbáme na praktičnost a maximální pohodlí ve výtvarně dotaženém obytném prostředí. Navrhli jsme výraznou zelenou barevnost fasády z ušlechtilé škrábané omítkoviny, která uspokojivě reaguje na okolní bohatou vegetaci v průběhu všech ročních obdobích,“ vysvětlují autoři projektu architekti Ondřej Císler a Filip Rašek ze studia Aoc architekti.
Na míru vyrobený nábytek a pečlivě vybraná svítidla
V horních dvou patrech se nachází hlavní obytná jednotka. Vstupuje se do ní z předsíně v přízemí po pohodlném dřevěném schodišti s dubovým obložením, navozujícím atmosféru domova. Schodiště nás dovede do hlavního obytného prostoru s nízkým sezením, kuchyní a jídelnou se vstupem na velkorysou terasu v horní části zahrady. Tato část domu je po většinu dne ponořena do příjemného šerosvitu. V letních měsících je možné rozšířit obytný prostor až ven a propojit ho bezproblémově se zahradou. Obytný prostor je obsluhován zelenou koupelnou a je v něm umístěno malé technické zázemí. Horní patro slouží jako pracovna a salon s krbem a velkým oknem s výhledem přes řeku. Má vlastní, nábytkově skrytou čajovou kuchyňku s lednicí. Hlavní prostor je určen dřevným stropem a monumentálním ateliérovým oknem, které nabízí různé světelné proměny atmosféry v různých okamžicích dne. Za ateliérem se nachází separovaná soukromá zóna s ložnicí, šatnou a modrou koupelnou. „Dům je vybavený na míru vyrobeným vestavěným nábytkem, který v sobě zahrnuje potřebné servisní funkce a zakrývá vstupy do soukromých částí domu. Speciálně pro dům byly navrženy stoly z leštěného masivu tropické dřeviny padouk na ocelové konstrukci. Interiér ale zároveň neznatelně integruje starší nábytek klienta. Na stěnách visí obrazy předních současných umělců (např. Mikulka, Písařík) a fotografie od majitele domu. Zvláštní pozornost jsme věnovali návrhu interiérových svítidel. V nejnižším podlaží domu je menší ateliérový byt s vlastní terasou. Zahrada domu je zatím ponechána v bujném přirozeném růstu, existuje návrh zahrnující mimo jiné stromy nesoucí exotické ovoce, vodní prvek a vinici,“ uzavírají architekti.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení, Aoc architekti