Majitelé lesní chaty u Prahy se pustili do její přestavby a vytvořili místo, které každého uchvátí
Tato moderní lesní chata, zasazená v malebném prostředí u Prahy, přináší nejen klid, ale i perfektní využití každého centimetru prostoru. Díky dřevěným prvkům a inovativnímu designu zde vzniklo místo, které je nejen útulné, ale také dokonale funkční. Navštivte unikátní chatu, která je dokonalým příkladem synergie přírody, umění a moderní architektury.
Majitelé lesní chaty u Prahy si přáli vytvořit prostor, který bude vyzařovat útulnost a teplo domova. Na pozemku dříve stála chata, která byla určena k demolici. Ve stejné pozici měla být navržena chata nová. Architekti se tak při návrhu vypořádávali s určitými regulacemi, neboť plocha musela být dle regulativů stejná jako u původního objektu a mohla obsahovat pouze jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví. Přistavěny mohly být jen přístřešky a verandy o celkové výměře max. 10 % ze stávající zastavěné plochy objektu. Zároveň nesměly být na straně směrem k lesu. Konstrukčně byla novostavba pojednaná jako dřevostavba a vnější plášť byl navržen s důrazem na snadnou udržovatelnost. V zastíněných částech a u podbití se použil dřevěný obklad, střechu zvolili bez okapů, aby se omezila nutnost čištění. Barevnosti vévodí tmavé odstíny za účelem potlačení vizuálního zásahu pro okolí.
Veliká knihovna, praktická kuchyň a sjednocující motiv dubového dřeva
Hlavním tématem projektu stala pohoda a odpočinek. „V rámci dispozice bylo nutné uvažovat o možností umístění malířského stojanu, v zázemí zase s prostorem pro malý ponk. V interiéru byl hojně využit dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti architekti ponechali viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva, které v interiéru vyvolají pocit teplého domova a ušetří náklady na obklady. CLT panely mají výhodu i ve statických vlastnostech, neboť malá konstrukční hloubka umožňuje velké rozpony a má vysokou únosnost. Malá tloušťka spolu s dobrou tepelnou izolací navíc vede k prostornějšímu interiéru,“ vysvětluje autor projektu Jan Tomáš Cieśla ze studia Archicraft. Kuchyňskou linku architekti začlenili do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást. I proto je nad ni umístěna knihovna vrůstající do stropu a pro části skříněk zvolen sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, jakou má stěna u krbu. Jídelní stůl se přirozeně začlenil mezi kuchyňské skříňky. Vše se v návrhu interiéru podařilo skloubit v útulný celek a lesní chata tak pomyslně představuje synergii současného designu, respektu k přírodě a praktického využití prostoru. Projekt je důkazem, že i na malé ploše je možné vytvořit místo pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu.
Interiér roku
Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Archicraft, Interiér roku