Historickou zlatokopeckou chatrč převlékli do moderního kabátku
Zážitek cestování pro novodobé cestovatele, kteří touží po dokonalém propojení s přírodou, ale neobejdou se bez některých moderních výdobytků. Tato kritéria jsou výzvou pro architektonická studia, která se snaží tato přání vyplnit.
Nacházíme se na západním pobřeží Nového Zélandu, kde nedaleko vesnice Punakaiki vyrostla první ze staveb od architektonického studia Fabric pod vedením architekta Mitchella Colla, které mají sloužit jako špičkové krátkodobé ubytování pro unavené cestovatele. Estetické pojetí navazuje na historii a má být volnou reinterpretací klasické zlatokopecké chatrče, avšak s moderním vybavením. Otevřený půdorys a velké množství oken a prosklení nabízejí cestovatelům všestranný zážitek, zatímco vyváženost minimalismu a luxusního vybavení je tak akorát, aby si chatka zachovala důraz na jednoduché bydlení, které bude pohodlné a nezapomenutelné zároveň. Odolná betonová podesta je připevněna na několika betonových pilotech bez formálních terénních úprav podporuje estetiku jednoduchého bydlení. Spojení pilotů s nosiči má nastavitelnou konzolu, která umožňuje budoucí vyrovnání, pokud by došlo k sesuvu půdy.
Dřevo nesmí chybět
Pro akcentování inspirace starými chatkami nesmělo chybět dřevo, a tak je v interiéru zcela dominantní. Pro navození té správné atmosféry nechybí malá kamínka. Bez pohledu do plápolajícího ohně by to zkrátka nebylo ono. Prostory jsou záměrně nedostatečně osvětleny, aby podpořily odpočinkovou atmosféru a přitáhly pozornost jak k centrálním kamnům, tak k závěsnému světlu, které vytváří hravou stínohru. Veškeré interiérové zařízení mělo být co nejminimalističtější, aby se smazala hranice mezi interiérem a exteriérem. Umístění oken a střešních oken bylo zvoleno tak, aby zdůraznilo výhledy. Mezipatro umožňuje v případě potřeby další možnost k přespání. Důležitým faktorem při výběru materiálů byla také udržitelnost a minimalizování uhlíkové stopy, jak při samotné realizaci, tak v budoucnosti.
- Zdroj článku
-
archdaily.com