Dokonalý domov na 18 metrech: Domek, kde slunce tančí po celý rok
V přímém spojení s přírodou i městem. Taková je základní idea domku o ploše pouhých 18 m². Jak se podařilo vybudovat úkryt plný harmonie a slunečních paprsků?
Japonského architekta Takeshiho Hosaku proslavily domky, které sice nejsou výrazné svými rozměry, zato vynikají vytříbeným citem a meditativní atmosférou. Když před víc jak deseti lety postavil pro sebe a svou ženu „LOVE HOUSE“ v Jokohamě, sklidil za svou stavbu velký obdiv.
„Od roku 2015 jsem začal vyučovat jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Wasedě. Bylo to asi 40 km od našeho domova. Každý den jsem musel strávit ve vlaku téměř 3 hodiny. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl postavit svůj druhý dům “LOVE2 HOUSE”. V Tokiu jsem dostal k dispozici 31,41 m² a okamžitě jsem začal navrhovat dvoupodlažní dům,“ vysvětluje architekt.
Při návrhu se architekt zaměřil na možnosti přirozeného slunečního světla.
32 m² bylo moc
„Moje žena v té době četla knihu o čtyřčlenné rodině žijící na ploše 9,6 m². Po jejím přečtení knihy mi jednoznačně řekla, že 18 m² je pro nás obrovský prostor a zcela dostačující! Tak jsem návrh změnil a pustil se do příprav menšího jednopodlažního domu,“ směje se Hosaka. Učení, koupel, hudba, knihy, jídlo, Bible. To jsou podle Takeshiho Hosaky nejdůležitější komponenty pro ideální život. A v jeho domě najdeme dokonalé zázemí pro všechny tyto činnosti.
Jídelna, kuchyně a ložnice. To jsou 3 zóny, na které je domek rozdělen.
Světelné divadlo
Při návrhu se architekt zaměřil na možnosti přirozeného slunečního světla. Simulace ukázala, že dlouhé tři měsíce v zimě bude dům bez slunečního svitu. „Nejprve jsem z toho byl zklamaný, ale došlo mi, že toto prostředí je v lecčems podobné skandinávskému. Nakreslil jsem proto dvě zakřivené střechy, jejichž vrcholky míří k obloze. Světlíky dovedou přivést i v zimě měkké sluneční paprsky do domu a v létě si zde připadáte jako v tropech.“
Všechno v jednom objemu
Kostra domu je zcela funkční, takže se ze stěn stává i nábytek. Domek je rozdělen na tři zóny: jídelna, kuchyň a ložnice. „Když necháme okno na ulici zcela otevřené, procházející lidé s námi často promluví a děti se rády podívají se dovnitř. Na ulici máme dokonce záhon, kde si pěstujeme bylinky na vaření. Jsme překvapení, jak je nám příjemné, že máme město na dosah.“
- Zdroj článku
-
Takeshi Hosaka Architects, Archdaily.com