Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Architekti si s malým pozemkem poradili netradičně: Odhalte tajemství domu se sedmi patry

S pouhými 63 m² zastavěné plochy a promyšleným vertikálním uspořádáním interiéru vytváří tato „světelná jeskyně“ iluzi většího domu. Tento unikátní dům navržený studiem Malý Chmel využívá netradiční koncept jeskyně světla, aby na malé ploše poskytl prostorný, plynulý a maximálně funkční interiér. 


Terezie Benoni | 16. 01. 2025

Dům byl navržen pro mladou rodinu s dvěma dětmi, přičemž oba rodiče jsou sportovně založení a tráví hodně času v pohybu. „Zároveň se klienti velmi zajímají o soudobou architekturu. Klientovým požadavkem bylo vytvořit domov, který bude inspirován jejich životním stylem a zároveň nabídne dětem podnětné prostředí k objevování a hře. Rodina hledala prostorově členitý a originální interiér, který zároveň poskytne funkčnost a komfort pro každodenní život. Zároveň byl nastaven poměrně přísný finanční limit. Výsledkem je „jeskyně světla“, architektonicky unikátní dům, který dokonale reflektuje potřeby a životní styl rodiny. Dům se nachází na svažitém pozemku s nádhernými výhledy do okolní krajiny v suburbánním kontextu,“ vysvětlují autoři projektu architekti Miroslav Malý a Zdeněk Chmel ze studia Malý Chmel. „Díky jeho specifickému tvaru, který připomíná nepravidelný pětiúhelník, a vertikální orientaci se projekt výrazně odlišuje od tradiční zástavby. Kompaktní půdorys o zastavěné ploše přibližně 63 m² umožňuje efektivní využití prostoru a nechává většinu pozemku volnou pro zahradu. Tato vertikální struktura na malé parcele vytváří dojem prostornějšího domu a nabízí rodině dostatek místa i v relativně omezeném prostředí.“

Galerie: Dům o sedmi podlažích

Čtěte také: Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

Unikátní projekt renomovaného architekta Jaspera Kuska ukazuje, že demolice nemusí být vždy ta správná cesta a že někdy stačí jen trochu chtít, aby se starý a nevzhledný dům změnil v moderní bydlení odpovídající představám majitelů o ideálním místě k životu.

Dostatek soukromí i místa pro společné trávení času

Celkový koncept domu je inspirován ideou „vertikální jeskyně světla“. Tento originální přístup spočívá v rozdělení prostoru na různé úrovně, z nichž každá nabízí odlišné světelné podmínky, výhledy a úroveň intimity. Výsledkem je harmonické propojení jednotlivých prostorů, které spolu tvoří plynulý a dynamický celek. Díky tomuto přístupu je vytvořen pocit prostornosti a neustálého pohybu – každý roh nebo průchod v domě přináší nový pohled na vnější prostředí nebo do dalších částí interiéru. Použití závěsů umožňuje variabilně měnit světelné podmínky a intimitu jednotlivých místností, což vytváří jedinečnou atmosféru, kterou lze snadno přizpůsobit různým momentům dne. Dům je rozčleněn na sedm výškových úrovní, které zajišťují maximální využití prostoru na omezené půdorysné ploše. „Přízemí je určeno pro společenský prostor, který zahrnuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj, což je srdce domu, kde se rodina schází a tráví čas společně. Na druhé úrovni se nachází hlavní vstup do domu. Dětské pokoje jsou situovány na třetí a čtvrté úrovni, což dětem poskytuje vlastní prostor na hraní i soukromí. V páté úrovni se nachází koupelna, v šesté pracovna a na nejvyšší, sedmé úrovni, je umístěna hlavní ložnice rodičů, která zajišťuje maximální soukromí a výhledy do krajiny.  Všechny místnosti jsou propojeny centrálním kvazi-vřetenovým schodištěm, které je na trojúhelníkovém půdorysu. Místnosti postupně stoupají, děje se tak vůči terénním návaznostem, architektonickému záměru propojování prostor domu a umístěním místností dle jejich funkce a orientace vůči světovým stranám. Schodiště nahrazuje chodby, které v domě nenajdeme. Interiér je pojatý v minimalistickém a zároveň hrubém stylu. Betonové stěny a konstrukční prvky nejsou pouze funkčními nosnými prvky, ale tvoří „vnitřní sochu“ domu – výrazný estetický prvek, který podněcuje představivost a dává domu jedinečný charakter. Syrový beton dodává prostoru nezaměnitelnou atmosféru a přináší pocit stability a bezpečí, což dobře koresponduje s konceptem jeskyně,“ dodávají architekti.

O studiu / autorovi

Architektonické studio jsme založili v roce 2016 během prací na našem prvním postaveném projektu – přístavbě základní školy v Nezamyslicích. Naše spolupráce začala ale již dříve během studií. Jsme tři zakládající partneři; Miroslav Malý (FA VUT), Miroslav Chmel (FUA TUL, UMPRUM) a Zdeněk Chmel (FA VUT). Spolupracujeme s Jitkou Vančurovou, Gabrielou Sládečkovou a Martinem Ciglbauerem.

Čtěte také: Chata na Plešivci: Modulový dům, který nadchne svým prosvětleným interiérem a dokonalým soukromím

Moderní modulový dům v srdci Krušných hor představuje novou éru bydlení, které zaujme přirozeným prosvětlením ze všech světových stran. Hřejivé tóny dřeva vytváří útulnou atmosféru a jednoduchá svítidla s nádechem severského designu interiér dokonale doplňují.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Moderní valašský dům v Beskydech dokonale splývá s přírodou a nad ložnicí mu roste tráva

Moderní valašský dům v Beskydech dokonale splývá s přírodou a nad ložnicí mu roste tráva

Dům
Víkendový dům uprostřed přírody plní požadavky na soběstačnost a udržitelné bydlení. Okouzlí vás svou jednoduchostí

Víkendový dům uprostřed přírody plní požadavky na soběstačnost a udržitelné bydlení. Okouzlí vás svou jednoduchostí

Dům
Z chaty klenot: Jak rekonstrukce proměnila padesátiletou dřevostavbu

Z chaty klenot: Jak rekonstrukce proměnila padesátiletou dřevostavbu

Dům
Jak typickou chatku ze 70. let na Lipně proměnili v ekologickou dřevostavbu  pro každé roční období

Jak typickou chatku ze 70. let na Lipně proměnili v ekologickou dřevostavbu pro každé roční období

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + MĚDĚNÁ LAHEV + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit