Vydařená rekonstrukce pražského činžovního bytu: Majitelé toužili po prostorném rodinném obývacím pokoji a dostatku soukromí
Podívejte se, jak se historický byt v posledním patře činžovního domu proměnil v moderní a vzdušný prostor. Majitelé chtěli zachovat kouzlo starých časů, ale zároveň vytvořit praktické a pohodlné bydlení pro celou rodinu. Výsledkem je unikátní spojení starého a nového, které nadchne svou atmosférou.
Byt se nachází v posledním patře činžovního domu, postaveném z počátku 20. století – stropy jsou vysoké a okna špaletová. Tyto byty mají své kouzlo, ale často mají nevhodné dispozice pro dnešní využití. „Majitelé si přáli vytvořit vzdušný a prostorný obývací prostor, kde budou mít možnost se pohodlně scházet. Zároveň bylo úkolem vytvořit i menší soukromá zákoutí pro všechny členy domácnosti. Rozvržení dispozice jsme dlouho hledali, vzniklo velké množství variant, ale díky dlouhému a vytrvalému procesu jsme dospěli k finální variantě, která těší jak majitele, tak nás,“ popisují architekti Petra Ciencialová a Kateřina Průchová z ateliéru Plus One Architects. Z původní dispozice zůstaly jen nosné stěny, ale ani ty se neubránily několika zásahům.
Všechno potřebné pro mladou rodinu
Obytný prostor se již od vstupu rozlévá celou dispozicí a lze jej jednoduše zvětšovat a rozšiřovat o ložnici/pracovnu. Ta je ze dvou stran průchozí, závěsy po obvodě zajišťují intimitu. Druhá polovina bytu patří dětskému pokoji a koupelně. Podlažní plocha dětského pokoje není úplně velkorysá, ale tuto nevýhodu dostatečně kompenzuje patro na spaní schované nad kumbálem. Okénko u postele slouží pro lepší cirkulaci vzduchu ale i komunikaci s ostatními členy rodiny "dole". Koupelna je minimalistická, divoce probouraná tak, aby se do ní vešlo vše potřebné pro mladou rodinu. „Lehkým překvapením při vstupu do bytu může být úplná absence stropních světel – jedinou výjimkou je lustr nad jídelním stolem. Všechna ostatní světla jsou zakomponována v nábytku, světelný zdroj není vidět a jeho intenzita se přizpůsobuje denní či noční době. Tak často podceňované osvětlení bylo v tomto bytě voleno s velkou citlivostí, s velkou iniciativou majitelů a výsledná atmosféra je v každé roční období i denní dobu příjemná,“ doplňují architekti.
O studiu / autorovi
Ateliér založily v roce 2019 architektky Kateřina Průchová a Petra Ciencialová. Architektonické studio Plus One Architects sídlí v Praze, navržené projekty realizuje po celé České republice. Zadání a zkušenosti se postupně rozrůstají od detailů v interiéru pro soukromé klienty až po veřejné stavby a větší investory. Tvorbu nejvíce charakterizuje střídmost a respekt k zadání, místu i klientovi.
- Zdroj článku
-
Petra Ciencialová a Kateřina Průchová, Plus One Architects, linka.news