Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Bydlení, které je o lidech, lásce, dlouhých večerech, diskusích, dětech a pocitech

Stodvacetiletý přízemní byt v Trnavě navrhla architektonická dvojice Kilo/Honč pro mladou rodinu. Řekli si, že nechají vyniknout prostor a budou s ním pracovat. Výsledkem je naprosto ojedinělý prostor, kde každý kout stojí za pozornost.

Terezie Benoni | 9. 03. 2024

Pro realizace autorské dvojice Kilo/Honč jsou charakteristická neobvyklá prostorová řešení, která otevírají potenciál původních interiérů. V tomto téměř stodvacetimetrovém trnavském bytě se Richard Kilo a Matěj Honč rozhodli radikálně otevřít původní půdorys. Funkční zóny nově definují průhledné příčky se závěsy, které umožňují vnímat hloubku prostoru, ale zároveň v případě potřeby poskytují dostatek intimity. Dominantní prvek v prostoru tvoří výrazná diagonála ze zasklených konstrukčních profilů. Vymezuje koupelnu, následně přechází do druhého křídla bytu, kde odděluje ložnici od otevřené obývacího pokoje s přístupem do vnitřní zahrady. K otevření a prosvětlení interiéru přispělo také odkrytí původního dřevěného trámového stropu, přes který navíc procházejí ocelové výztuže.

Galerie: Trnavský byt
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte interiéry z oblíbených českých seriálů, které právě běží v televizi?

Na televizní architekty a designéry se mnohdy zapomíná, přitom právě oni mají na svědomí to, že příběhům, které sledujeme na obrazovkách, věříme a chceme je sledovat díl za dílem. Čí práci přiřadíte ke správnému seriálu?
marianne.cz

V bytě zůstalo jen to nejnutnější

Nábytek definuje to nejnutnější a nejpotřebnější: „Naším záměrem bylo vytvořit spíš atmosféru než nějaký přísně předdefinovaný prostor,“ zdůrazňují autoři projektu. Do bytu se vstupuje ze soukromého nádvoří sloužícího obyvatelům domu. „Řekli jsme si, že necháme vyniknout prostor a budeme s ním pracovat. Chceme tyto obrovské otevřené objemy. Jde o vidění z jedné strany bytu na druhou. O pocit otevřenosti a jednoduchosti a o hledání prostoru pro naše individuality, zkušenosti a radosti. Musíme přemýšlet o tom, co přesně ve svém životě potřebujeme. Možná je to jen o něco víc než nic. O tom je rekonstrukce bytu v Trnavě. O jednoduchosti, geometrii, zážitku z prostoru, kde je nábytek spíše scénou a symbolickým vyprávěním. Je to o samotném bytě, lidech, lásce, dlouhých večerech, diskusích, o jídle, dětech, pocitech,“ vysvětlují architekti. Stavební konstrukce jsou sjednoceny bílou výmalbou, která nechává vyniknout původní parkety a nábytkové solitéry. Frekventované zóny vstupu, kuchyně s jídelnou a dětského pokoje spojuje odolná litá podlaha. Prostory bytu jsou velmi jednoduše definovány průhlednými přepážkami se závěsy, které umožní vnímat a užít si celou hloubku prostoru, ale zároveň poskytují na přání dostatečnou intimitu.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyznáte se v české architektuře a poznáte ty nejznámější gotické či renesanční památky?

České architektura je díky umístění země mimořádně bohatá, co do množství různých architektonických slohů a stavebních stylů i jejich koncentrace. Řada památek je zapsaná na seznamu Světového dědictví UNESCO. Umíte tyto poklady zařadit do správného historického období?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Byt
Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Byt
Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

Byt
Klasicky zařízený byt je ztělesněním domova: Kouzelný světlý interiér s kuchyní z obchodního řetězce

Klasicky zařízený byt je ztělesněním domova: Kouzelný světlý interiér s kuchyní z obchodního řetězce

×