Proměna interiéru v srdci Brna: Mladá rodina zvládla za pár měsíců vytvořit ze starého panelového bytu domov snů
Když si mladý pár z Brna pořizoval své první vlastní bydlení, bylo jejich hlavním cílem vytvořit stabilní zázemí pro jejich rostoucí rodinu. Na prohlídku bytu v menším čtyřpatrovém paneláku šli s nízkými očekáváními, ale nakonec objevili místo, které přesně odpovídalo jejich snům – byt nedaleko centra města, obklopený přírodou a mimo velká sídliště. Po neúspěšném hledání pozemku na vlastní dům bylo rozhodnuto, nový domov vznikne právě zde.
Hned od začátku měli noví majitelé jasnou představu, jak byt proměnit. Vzhledem k dispozici 3+1 a celkem solidní velikosti 86 metrů čtverečních bylo možné byt otevřít a přizpůsobit moderním požadavkům. „Chtěli jsme stihnout rekonstrukci před porodem, takže jsme na to od koupě měli necelé 4 měsíce," říká Lucie, majitelka bytu. A že se do toho pustili skutečně s vervou. Došlo k výměně oken za nová s trojskly, udělaly se nové elektrické rozvody po celém bytě, vyrovnaly zdi a potáhly perlinkou, vyměnily radiátory, připravily rozvody pro klimatizaci a došlo i na položení nových podlah. Dispoziční změny plánovali manželé sami bez designéra. Pomohl jim online program HomeByMe, kde si zkoušeli různé varianty a dolaďovali detaily. Cíle byly jasné. Otevřít prostor mezi kuchyní a obývákem, zvětšit obývací pokoj na úkor velké předsíně a odstranit zbytečné chodby, aby mohla vzniknout větší a lepší koupelna.
Úprava nosné zdi pro propojení kuchyně a obýváku
Touha po otevřeném prostoru znamenala, že bylo nutné odstranit část nosné zdi mezi kuchyní a obývacím pokojem. Majitelé oslovili statika a získali posudek pro co největší možný otvor. To ale nebyl jediný krok – pro takový zásah potřebovali také souhlas sousedů a stavební povolení. „Statik nebyl problém, ale sousedi ano,“ vzpomínají majitelé s úsměvem na nervy, které je stálo získání všech podpisů. Nakonec se však zadařilo a získali stavební povolení. Výsledkem je prostorná a vzdušná společenská zóna, která propojuje kuchyň s obývacím pokojem, přičemž zachovává stabilitu konstrukce i dostatek světla. „Dokonce jsme si mohli dovolit rozšířit místnost kuchyně o hloubku šachty, která je momentálně zakomponovaná v rohu kuchyně,“ dodává Lucie. Přesunutím příčky mezi předsíní a obývákem vznikl v bytě krásný, rozšířený obývací prostor s místem na pohodlný jídelní kout. Světlo v předsíni zajistily posuvné skleněné dveře, které nahradily původní dvoukřídlé. Tento moderní prvek dodává bytu svěží vzhled a zajišťuje, aby byl prostor vzdušný a světlý.
Dokonalý interiér ve skandinávském stylu
Zatímco Lucie preferovala světlý interiér ve skandinávském a boho stylu, manžel tíhnul trochu více k tmavým materiálům. Výsledkem byl kompromis mezi světlými prvky a industriálními detaily. Kuchyň, kterou společně navrhli, si nechali vyrobit ve firmě Kika Brno a zvolili imitaci betonu v kombinaci se dřevem. „Musím říct, že jsem za toto rozhodnutí velmi ráda, tento dekor je z praktického hlediska nepřekonatelný. Udržuje se skvěle a žádné otisky a nečistoty nejsou vidět, což by u bílé kuchyně neplatilo,“ přiznává Lucie. Kuchyňská linka sahá až ke stropu a díky dostatku úložného prostoru poskytuje místo i na sezónní věci. Pro pohodlí svých zad manželé umístili myčku do zvýšené pozice, což ocenili hlavně při každodenním provozu. U okna prodloužili pracovní desku a vytvořili tak útulné snídaňové posezení s barovými židlemi. Aby celý interiér ladil, vozili s sebou při výběru podlah a nábytku vzorky materiálů z kuchyně. Lucie k tomu dodává: „Nábytek v obýváku jsem se snažila vhodně sladit s kuchyní, přece jen je to spojený prostor, ale zase jsem nechtěla mít industriální obývák v betonu.“ Výsledkem je obývací pokoj, kde se příjemně prolíná dřevěný dekor s jemným šedobéžovým nábytkem od Nobilii, který vybrali na míru.
Kuchyně poskytuje dostatek místa na všechno, co mladá rodina potřebuje.
Proměna koupelny bez kompromisů
Jednou z největších výzev se stala proměna koupelny. Původní přání bylo mít velkou koupelnu s odděleným WC, kde by se maximálně využil prostor bez zbytečných chodeb. Po několika návrzích a variantách nakonec našli ideální řešení. Koupelnu s WC oddělili posuvnými skleněnými dveřmi a naproti záchodu umístili pračku se sušičkou. Posunem příčky mezi koupelnou a kuchyní pak navíc získali cenný prostor v kuchyni. Nakonec už zbývaly jen interiérové dveře, které jsou bílé, protože majitelka nechtěla složitě kombinovat už třetí dekor dřeva. Mezi obývákem a předsíní instalovali široké (110 cm) posuvné skleněné dveře od rakouské firmy Podeta, které do předsíně přivádí denní světlo. Vstupní dveře jsou pak bezpečnostní a protihlukové od výrobce HT. Ač to tak původně vůbec nevypadalo, celý tento zázrak skutečně stihli ještě před narozením miminka. Na konci rekonstrukce čekali manželé už jen na dveře a nábytek. Byt byl připravený k nastěhování se základním vybavením – hotovou kuchyní a koupelnou – a pouhé dva dny po nastěhování už byla Lucie v porodnici. Náročná přestavba skončila v pravý čas a rodina se mohla vrátit do nového domova, který je připravený na všechny etapy rodinného života.
Zdroj: Lucie H. | Bydlení a design v paneláku
IG: @charoli.home
- Zdroj článku
-
Lucie Hlucháňová, majitelka bytu