Nový život starému bytu: Barevné plochy a prosklené stěny vás ohromí
Jak z malého bytu pod Vyšehradem vytvořit prostor plný světla a kontrastů? Architekti Samuel Zeman a Andrej Šabo představili odvážný koncept, který proměnil původně stísněný byt v moderní prostor s důrazem na barvy a efektivní uspořádání. Přečtěte si o inovativním řešení, které zahrnuje prosklené stěny a sofistikované detaily z jasanového dřeva.
Zadáním projektu byla komplexní rekonstrukce interiéru bytu v cihlovém domě pod pražským Vyšehradem. Byt byl v původním stavu o rozloze 76 m² a vyžadoval úpravu povrchů i technické infrastruktury. „Vzhledem k tomu, že jsme již měli za sebou jeden úspěšný projekt s investory v Bratislavě, dostali jsme od začátku velkou důvěru a relativně volnou ruku,“ vysvětlují architekti Samuel Zeman a Andrej Šab pracující pod hlavičkou NOIZ architekti s. r. o.. „Využili jsme příležitosti a na základě analýz a půdorysných variant jsme vytvořili nové, efektivnější uspořádání. Základním konceptem řešení bylo využití prosklených policových stěn k odlehčení centrální části bytu. Tímto způsobem jsme dostali denní světlo do koupelen, které se zároveň staly součástí obytného prostoru.“
Co místnost, to jiná barva
Soukromí zajišťují závěsy, které opticky zjemňují jednoduché linie návrhu a zároveň pomáhají prostorové akustice. „Zajímavostí zadání byl požadavek na zachování výrazné barevnosti, kterou jsme použili k rozdělení prostor, čímž jsme získali jedinečnou atmosféru a definovali identitu jednotlivých místností. Každá z místností dostala svou specifickou barvu, kterou doplňuje vertikálně členěná truhlařina z jasanového dřeva procházející celým bytem. Ta dodává výrazným barevným plochám určitou lehkost,“ vysvětlují architekti. „Specifikem projektu byl určitě fakt, že pracujeme z Bratislavy a Vídně, takže veškeré konzultace probíhaly online. Opět, stejně jako u jiných zahraničních projektů, jsme se přesvědčili, že cestou k úspěchu je na začátku vytvořit velmi podrobné zaměření - 3D model skutečného stavu, na jehož základě pak můžeme pracovat ze studia a vyvarovat se nepřesností. Na stavbě nám pomáhala naše pražská kolegyně Daniela Slížová, takže samotná stavba probíhala velmi hladce.“
Soutěž Interiér roku
Pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Interiér roku, NOIZ architekti s. r. o.