Fantastická proměna bratislavského bytu bez výrazných stavebních úprav
Běhěm redesignu bytu v bratislavském Starém Městě byly stavební úpravy omezeny na minimum. Stačilo prostor očistit a dát mu základní myšlenku.
Prostorný interiér v domě s vysokými stropy si zachovává svůj ráz a zároveň splňuje požadavky na komfortní soudobé bydlení. Dispozice zůstala zachována a bourací práce se v tomto případě nekonaly. Podařilo se zachovat několik důležitých dobových prvků, které utváří celkovou atmosféru. Jsou to především původní výplně dveří a parkety kladené stromečkovým vzorem. Tyto dřevěné prvky byly odborně řemeslně zrekonstruované a opět poslouží desítky možná stovky let. Nejvýraznějším prvkem v hlavním obytném prostoru je stěna s odhalenými vrstvami staré omítky. Přiznání této staré krásy je typické pro dnes tolik oblíbený styl bydlení wabi sabi. Zajímavá textura se odkryla při odstraňování novodobých nánosů, autoři se ji rozhodli zachovat jako odkaz na historickou podobu bytu.
Minimalistické zařízení se odehrává v dobových kulisách
Hygienické zázemí a kuchyně byly zařízeny nanovo, tak aby splňovaly funkční i estetické nároky. Výsledkem je kombinace přiznané dobové patiny, struktury dřevěných podlah a bílých stěn, které tvoří funkční podklad pro zařízení bytu. Charakter bytu podtrhují původní zárubně i dveře. Důležité nábytkové prvky byly vyrobeny na míru. Zbývající zařízení tvoří solitéry, mnohé z nich jsou repasované "klasické" kusy. Jak říkají architekti: „Stačilo tak málo a přece tak mnoho. Byt zkrátka stačilo šikovně „vyčistit“ a dát znovu vyniknout staré kráse.“
Zdroj informací: Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Michal Tartaľ, Ing. arch. Jana Tartaľová
- Zdroj článku
-
Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Michal Tartaľ, Ing. arch. Jana Tartaľová