Domov připomínající 50. léta v Americe: Tak vypadá po rekonstrukci pražský třípodlažní byt
Zadání klienta bylo jasné. Vytvořit moderní bydlení podobné americkým interiérům z poloviny století v pražském triplexu s krásným výhledem. Architektky Lenka Míková a Markéta Bromová dokázaly interiér proměnit ve svěží prostor, který je čistý, tvarově jednoduchý a citlivě kombinuje moderní design s odkazem na historický charakter domu.
Hlavním úkolem bylo vypořádat se s komplikovanou dispozicí tří úrovní propojených úzkým schodištěm. „Střední vstupní podlaží slouží ke společným aktivitám a setkávání rodiny ve velkém obytném prostoru s otevřeným kuchyňským koutem. Z tohoto společného prostoru vede schodiště do soukromých částí, z poloviny patra dolů do prostoru dětí, z poloviny nahoru do pokojů rodičů,“ popisují architekty Lenka Míková a Markéta Bromová. Důraz byl kladen na výběr materiálů. Například podlahy jsou v každém patře jiné, stejně tak koupelny mají jiný povrch. Aby došlo k optickému sjednocení interiéru, má každé podlaží nějaké společné prvky. Jde hlavně o dřevěný povrch, vysoké dveře od podlahy až ke stropu nebo tvar klik.
Materiály s příběhem
Obývací prostor zůstal otevřený a není nijak rozdělený, přičemž se dá prodloužit ještě o venkovní terasu velkými posuvnými panely. Úchvatný výhled na město jen umocňuje celý pocit z tohoto místa. V obývací části na první pohled zaujme dřevěná stěna, která je součástí „obýváku“ i kuchyně. Na jednom konci se nachází televizní výklenek, krb a ve druhé vestavěný bar a vestavěná kuchyňská linka s pracovní deskou ve výklenku. „Umístěním veškerého potřebného vybavení na jednu stranu místnosti jsme mohli ponechat protější stěnu volnou jako expozici pro obrazy. Kuchyňská část je navržena tak, že se v době nepoužívání dá schovat, takže opticky nenarušuje obývací část – dřevěná dvířka mohou zakrýt sadu spotřebičů, posuvné panely z bílého corianu mohou zavřít police za polici. stůl v otvoru. Kuchyňský ostrůvek s obkladem z carrarského mramoru vyniká v prostoru jako šperk,“ dodávají. V kuchyni je navíc úložný prostor s psacím stolem. Vstupní chodba je z části rozdělena bílými vertikálními lamelami. Všechno dohromady připomíná náladu 50. a 60. let v Americe.
Minimalismus s osobitým charakterem
Cesta po schodech vede do malé haly před dětskými pokoji. Ta je často využívána jako další herna. Ložnice spojují posuvné dveře s prosklenými stěnami a vstupem na venkovní terasu. V každé ložnici se nachází krásné nástěnné ilustrace od ilustrátora Michala Bačáka. Děti mají svou šatnu ve světlých barvách a koupelnu s veselým obkladem. Nechybí ani samostatná toaleta pro hosty a technická místnost. V posledním patře mají svou soukromou část rodiče. Vedle velké ložnice se šatnou a koupelnou je zde ještě malá domácí pracovna. Po rekonstrukci došlo k výrazné změně dispozice bytu a do místností s nízkými stropy se jen těžko vymýšlelo, jak umístit klimatizaci a další technické vybavení. „Snažili jsme se zredukovat všechny viditelné komponenty a do nábytku na míru byly zakomponovány větrací mřížky. V reakci na hustou technickou vybavenost nad koupelnou rodičů jsme navrhli atypický lamelový podhled, který obsahuje větrání, revizní otvory a osvětlení. Podporuje také intimní atmosféru v koupelně,“ vysvětlují architektky. Různé obklady a dřevěný nábytek vhodně doplňuje staré mosazné kování a mosazný obklad. V dětské koupelně jsou originální vzory a většina nábytku zcela nebo částečně vyrobena na míru.
Zdroj: architektky Lenka Míková a Markéta Bromová, archdaily.com
- Zdroj článku
-
archdaily.com