Byt snů v centru Brna: Z nudného 1+1 na stylový 3+kk s industriálním šmrncem
Proměna starého bytu s výhledem na bývalé továrny v Brně zaujme na první pohled- jedinečný mix retra, umění a industriálního stylu mu dává osobitý šmrnc. A jak se do něj vešla celá rodina?
Byt v secesním domě s výhledem na areál bývalých textilních továren Mosilana v centru Brna si žádal generální rekonstrukci, spojenou s přeměnou z 1+1 na 3+kk. „Výzvou bylo zadání s mnoha požadavky a úsporným rozpočtem. Určující pro návrh byly i osobnosti akčních a přemýšlivých majitelů (rodina s malými dětmi) s velkou zálibou v hudbě, industriálním stylu, retru, umění, jejich láska k místnímu geniu loci, smysl pro humor a také různorodé předměty, které měly být do nového bytu začleněny (různorodé obrazy, lampa, retro rádio, pianino, hodiny a další), aby spolu tvořily harmonický osobitý celek,“ vysvětluje autorka projektu architektka Nela Obořilová z ateliéru SALANGA Architekti. Byt má celkovou plochy 81,3 m² (bez vestavěného patra). Autorka do interiéru propsala okolní kontext retro-industriálu viditelný z oken, včetně bílého režného zdiva. Pracuje s motivem nadsázky: požadavek na „lehký punk“ přetavuje do designových hříček, které jsou současně odpovědí na požadavek maximální ekonomičnosti. Příkladem je ponechání několika původních zárubní zazděných lícovým zdivem, které tvoří minigalerii pro obraz a přitom elegantně řeší návaznost původních a nových omítek nebo např. použití technických svítidel a způsob práce s LED pásky v kuchyni a koupelně.
Levitující patýrko, nové topení
Designové hříčky jsou ukryty i v kladení kachlí v kuchyni a kontrastech měřítek (stojací lampa u pianina, výšky schodišťových stupňů). „Levitující“ patýrko přináší dynamiku a další podlahovou plochu. Kuchyňská linka z IKEA je účelně doplněna dílci na míru, dvířky v matném laku a industriálními patinujícími úchytkami. Velkým plusem bytu po rekonstrukci je velkorysý úložný prostor. Velká skříňová stěna na chodbě vyrovnává mnoho stávajících výklenků a úskoků stěn, na maximum je využívá a prostor zpřehledňuje. „Dvířka jsou z lamina (LTD), ozvláštněna úchytkami a blokem dýhovaných zásuvek a dvířek. Nová ložnice má vhodné proporce místnosti a současně nad svým stropem skýtá další úložný prostor, sloužící zejména na sezónní cestovatelské vybavení, přístupný pohodlně z chodby,“ popisuje architektka. Rekonstrukce byla spojená s kompletní výměnou topného systému (wavky za teplovodní s elektrokotlem) a s kompletní výměnou elektroinstalací. Proběhla také kompletní výměna podlah. Barevné akcenty vychází především z barevnosti obrazů. „Návrh využívá momentu překvapení - např. tapeta v koupelně - a je řešen do detailu (el. vypínače, dveřní kliky, design konf. stolků, TV „stolku“, háčky splývající s grafickým vzorem tapety v předsíni nebo sifon a roháčky umyvadel). V bytě se výrazně uplatňuje motiv dřeva. Podlahy v obytných místnostech jsou dřevěné, podlahovina oplášťuje i blok kuchyně. Barpult je z masivu. Dřevěné jsou i židle a stůl TON. Dřevěné podlahy obytných místností navazují na kvalitní dlažbu v dekoru dřeva v ostatních prostorech bytu. Díky sjednoceným materiálům a designu, který se propisuje v celém interiéru, prostory působí velmi propojeně.“
Soutěž Interiér roku
Pořádá ji Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Nela Obořilová, SALANGA Architekti, Interiér roku