Brněnský byt proměnili v útulný a funkční domov: Důkaz, že i developerská novostavba může mít styl
Přizpůsobit se standardům developerské novostavby může být výzva, ale s trochou kreativity a správnými nápady lze vytvořit útulný a funkční domov. Objevte, jak architekti upravili dispozice, osvětlili prostory a zakomponovali vestavěný nábytek pro maximální pohodlí a styl.
„Jedná se o soukromý interiér v developerské novostavbě, jsme se museli přizpůsobit i několika neměnným, nebo jen málo ovlivnitelným Tzv. standardům. Takže ne zcela vše jsme mohli ovlivnit. Daná byla dispozice, proporce a velikost místností, okna. Podlahu i dekory dveří jsme vybírali z hodně mála vzorků. Podařilo se upravit návaznost průchodu ze zádveří, kde jsme umístili skryté posuvné dveře, které naštěstí interiér nezatěžují. V naší režii bylo naštěstí i veškeré osvětlení a elektroinstalace,“ vysvěluje autorka projektu architektka Iveta Křížová ze studia Dodetailu. „Nejvíce zajímavý pro zpracování byl obývací pokoj, je zároveň vstupní halou celého bytu, alternuje chodbu a ústí do něj čtvery dveře, ale také dvoje velké prosklení na terasu. Nebyl zde žádný pevný kotvící bod a uprostřed dispozice od developera, byl jen pilíř asi 30 cm široký. Zde jsme se tedy pilíř rozhodli doplnit vestavbou nábytkové příčky s prosvětleným průhledem do kuchyně.“
Báli se dřeva i nudné sterility
Kuchyně je zvlášť a její důstojně velký prostor je využitý na úložnou a pracovní plochu, hluboký ostrůvek s varnou zónou, pracovní plochou a vybraným posezením na nižším baru a odděluje kuchyň a prostornou jídelní část prosvětlenou na tři strany s kulatým stolem. „Na rohy a výstupky, půdorysné odskoky jsme reagovali koncepčním zaoblením potřebných hran, takto kousky nábytku vepsané do prostoru působí změkčeně a přirozeně k sobě zapadají, ale staly se tedy hlavním motivem celého interiéru. Ve své měkkosti zapadají a doplňují se kombinací tlumených pastelových barev, které se prolínají celým interiérem v několika odstínech. Naplnili jsme tedy přání klientů, kteří se obávali přemíry použití dřeva a sterility bílé a černé,” popisuje architektka. „Na míru jsme nechávali vyrábět i nábytek, který působí jako kusový a to hlavně proto, aby korespondovaly detaily jeho provedení a barevnost. A z hlediska velikosti prostoru nebylo vždy třeba do posledního milimetru využívat veškerý prostor, proto jsme si i mohli dovolit nechat některé kousky vyznít. Podobně nám pomohlo zaoblení vyřešit úskalí i v ložnici, kde nebylo díky umístění oken a vstupních dveří kam umístit skříň – jinam než naproti vstupním dveřím. Její roh je tady také zaoblený a vše díky tomu v prostoru funguje.“
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení.
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení, Interiér roku