Jak vypadá bydlení v perníkové chaloupce: Sladký sen, do kterého jsme se zamilovali
Jak by to asi bylo žít v domě vyrobeném z perníku? I když to zní jako pohádka, někteří nadšení kuchaři a designéři se pokusili přivést tuto sladkou fantazii k životu.
Perníky k Vánocům bezesporu patří a mnozí z nás se pouští také do perníkových chaloupek. Většinou vznikají menší modely, ale existují i odvážlivci, kteří se vydali do neprozkoumaných vod do stavby perníkové chaloupky v životní velikosti. Inspirací pro tyto projekty je jedna z nejznámějších pohádek bratří Grimmů, Perníková chaloupka. Historie této vpravdě sladké ale strašidelné pohádky sahá až do 19. století, kdy bratři Grimmové vymysleli příběh o chudém dědečkovi a babičce, kteří si postavili chaloupku z perníku a sladkostí. Od té doby se stala Perníková chaloupka ikonou, inspirující generace snílků a umělců. Příběh vypráví o dětech, které láká vůně sladkostí do domu, kde na ně číhá nečekané nebezpečí. Kromě klasických perníčků se tak zejména o Vánocích pečou také různé chaloupky, které jsou často pouze dekorativní a vypadají krásně, když se osvětlí.
Nadšenci, kteří se do stavby chaloupky opravdu pustili
Z pohledu architektury a designu by vytvoření životní perníkové chaloupky bylo technicky náročné. Standardní perník je sice ideální pro menší modely, ve větší míře nosný není. Potřeba by byla kombinace speciálních konstrukčních prvků a materiálů, které by poskytly potřebnou stabilitu a zároveň si uchovaly autentičnost perníku. Navíc by bylo nezbytné zohlednit účel stavby - zda by měla sloužit jako obydlí, umělecké dílo nebo pouze jako dočasná výstavní atrakce. Ale ne že by se o to ještě nikdo nepokusil! Největší perníkovou chaloupku postavili před deseti lety v Opavě. Na stavbě o velikosti zahradního domku se podíleli učitelé a žáci opavské Základní školy Mařádkova a postarali se o republikový unikát. Spotřebovali pět a půl tisíce vajec, více než tři sta kilogramů mouky a cukru, třicet kilo perníkového koření a po třiačtyřiceti kilogramech másla a medu. Chaloupku bylo třeba promyslet do všech detailů, včetně tvrdosti a váhy jednotlivých perníků. Maltou se stala směs cukru a vaječných bílků. Výsledná chaloupka měla v půdorysu tři krát dva metry, na výšku i s komínem 3,2 metru. A kde si ještě můžete skutečnou perníkovou chaloupku prohlédnout? Pusťte si reportáž.
Zdroj informací: idnes.cz, AI, Marianne Bydlení
- Zdroj článku
-
idnes.cz, AI, Marianne Bydlení