Betonový domek s kouzelným bazénem odkazuje na tradiční mayskou kulturu
Před architekty tohoto domu stály dvě zásadní výzvy. Použít takové technologie, aby se i v rozpáleném městě dům obešel bez klimatizace a vytvořit objekt, který bude připomínat zdejší mayskou tradici. Jak se to tvůrcům ze studia Ludwig Godefroy Architecture povedlo?
Casa Merida je projekt rodinného domu, který se nachází v historickém centru města Mérida, pár bloků od hlavního centrálního náměstí. Mérida je hlavním městem Yucatánu, ale také původním střediskem mayské kultury, protoře poloostrov Yucatán představuje velkou část původního mexického mayského území. V této oblasti je zvykem využívat klimatizaci 24 hodin denně. Jaké nám architektura nabízí alternativy a jak postavit dům, který v sobě nese yucatánskou identitu? Takové otázky stály na samém počátku odvážného projektu.
Dům boří veškeré zažité stereotypy.
S úctou k historii
Projekt Casa Merida zkoumá vztah mezi současnou a tradiční architekturou. Najdeme zde hned několik odkazů, které připomínají původní mayské chrámy. Dům o ploše 250 m² je jakýmsi rozlámaným obdélníkem, rozděleným na jednotlivé zóny. Ty od sebe dělí bazény, terasy a stromy a díky všemožným zlomům střech dochází k proudění vzduchu. Celý objekt je dlouhý 80 metrů a široký 8 metrů. Právě tento koncept dlouhé nízké stavby odkazuje na mayskou antickou kulturu a architekturu.
Zcela soběstačná oáza uprostřed rozpáleného velkoměsta. I tak by se dalo o projektu mluvit.
Odtrženi od města
Autoři projektu se snažili, aby byl dům i uprostřed města co nejvíc soběstačný a nezávislý na moderních technologiích. Pro pocit i fyzického odtržení od města se architekti rozhodli pro opačnou dispozici domu, než je zpravidla zvykem. Proto nejdříve vejdeme na dvorek a obytné místnosti jako obývací pokoj nebo kuchyně našly své místo až na druhém konci pozemku, v jeho nejtišší části, kam už hluk ulice nedolehne.
Interiér se obešel bez zbytečných dekorací a ozdob. Vynikne tak důmyslná architektura a jedinečný design.
Exteriér neexistuje
Ani celkové uspořádání domu není obvyklé. V pravidelném rytmu se zde střídá venkovní a vnitřní prostor a jedno přirozeně přechází v druhé, aniž byste rozpoznali jasný předěl. Venkovní prostory se tak integrovaly do vnitřního prostoru a zmizely veškeré hranice. Díky tomu se zvětšila vizuální hloubka a z domu máte pocit mnohem většího prostoru.
Venkovní a vnitřní prostor nemá hranice. Exterirér tak volně vstupuje dovnitř a naopak.
Vlastní studny
Pro samostatnost domu je důležitý především důmyslný sběr dešťové vody a její opětovný přirozený cyklus. Součástí estetiky domu jsou výrazné sběrače vody, které ji odvádí do absorpčních studen. Dům má také vlastní odpadní čističku a ze špinavé vody vytváří vodu pro zalévání zahrady. Casa Merida je zcela soběstačná díky použití správných technologií, jako je solární ohřev vody, nebo solární panely.
Dům má důmyslné sběrače vody, které ji sbírají do vlastních studen.
Dekorace zde nehledejte
Projekt se zcela zbavil zbytečností a navrátil se k podstatě architektury. Stavba sama o sobě je v detailech tak zajímavá, že už nepotřebuje jiné ozdoby. Mayské kamenné zdi byly postaveny tradičním způsobem zakrytím spár kamennými střepinami. Materiál je typický pro celý Yucatán a byl používán už v antických mayských pyramidách a chrámech. Na podlahy a stěny byl použitý hrubý beton a pro regulaci světla byly navrženy masivní dřevěné žaluzie a dveře.
Masivní dřevěné žaluzie a dveře regulují mnohdy velmi ostré sluneční paprsky.
Nová lidová architektura
Stavba byla z 90% postavena z místních materiálů a místnímí zedníky a tesaři, což je moderní interpretace toho, co bychom mohli dnes nazývat lidovou architekturou. Dům byl vyroben z masivních materiálů, které nevyžadují zvláštní ošetření ani údržbu a akceptují stárnutí jako součást architektonického procesu. Celou stavbu jednou pokryje autentická vrstva patiny.
Dům je moderní interpretací toho, co bychom mohli dnes nazývat lidovou architekturou.
Zdroj informací: Ludwig Godefroy Architecture, Arch Daily (archdaily.com)
- Zdroj článku
-
Zdroj informací: Ludwig Godefroy Architecture, Arch Daily (archdaily.com)