Promyslete dispozice a zvětšete prostor
Zamyslete se nad tím, jak prostory propojit a prosvětlit. Otevřená dispozice byt opticky zvětší.
- Než začnete s rekonstrukcí, oslovte ke konzultaci projektanta. Ten vám případně doporučí posudek statika (pokud by se zasahovalo do nosných konstrukcí). O případné rekonstrukci informujte i společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud půjde o menší rekonstrukci, je slušné alespoň informovat sousedy.
Které prostory je lepší propojit?
-
Oblíbené je propojení kuchyně s obývacím pokojem. Díky tomu vytvoříte otevřenější společenský prostor. Když přijde návštěva, můžete připravovat pohoštění a zároveň být v centru dění.
-
Stejně tak neoddělujte vstupní chodbu dveřmi. Uvidíte, jak chodba prokoukne, když povede přímo do obývacího pokoje a pustíte do ní více přirozeného světla.
-
Naopak pokud máte propojenou koupelnu a toaletu, zvažte, jestli není praktičtější je oddělit.
Rekonstruujte staré jádro
Staré byty v sobě často ukrývají staré umakartové jádro, které bylo levné a rychlé řešení ještě za socialismu. Toto provedení už nesplňuje dnešní standardy. Umakartové jádro je sice levné, má ale několik nevýhod:
-
špatná zvuková izolace,
-
zastaralé rozvody,
-
špatné odvětrávání,
-
tvorba plísní.
V případě špatného stavu umakartu často nezbývá nic jiného, než kompletní rekonstrukce koupelny. Tato změna ale určitě stojí za to. Hodnota bytu tím rapidně vzroste.
Zaměřte se na podlahy
Pozornost věnujte i podlahám. Pod starým kobercem či linoleem často naleznete krásné zachovalé parkety, kterým stačí jen zbrousit starý lak a přelakovat. Pokud má podlaha viditelné vady, využijte matný lak.
Zároveň zvažte výměnu podlahy tak, aby ladila se zbytkem bytu. Dřevěné parkety místnost oživí a zútulní. Naopak chladnější dlažba se vám zalíbí v industriálně laděných bytech.
Od barvy podlahy se odvíjí i barevné ladění celého prostoru. Na světlé podlaze více vynikne tmavý nábytek. Naopak k tmavé podlaze se hodí nábytek světlejší.
Přiznejte barvu — s omítkou, nebo bez?
Pokud chcete být originální a máte velký otevřený prostor, můžete bydlení v paneláku „přiznat“. Zbavte se omítky, očistěte zdi a stropy až na beton. Dostanete unikátní industriální styl.
To platí i v případě cihlových zdí, které lze buďto úplně, nebo částečně odhalit. Interiér pak bude působit útulně.
U menších bytů doporučují bytoví designéři neutrální bílou barvu, která prostor opticky zvětší. Tento efekt ještě zesílíte vhodným umístěním zrcadel – např. do chodby, kterou propojíte se zbytkem bytu.
Vyberte vhodné stínění
Ruku v ruce s prosvětlením prostoru jde i jeho zastínění. Zajistí vám soukromí a díky své pozici před oknem nepustí dovnitř teplé sluneční paprsky – budete se cítit příjemně i v horkých letních dnech. Klasické záclony a vnitřní žaluzie jsou stále oblíbené a levné stínění. Jejich nevýhodou je menší odolnost a nutnost pracného čištění. Proto je u nových bytů a domů stále populárnější venkovní stínění ve formě žaluzií a screenových rolet. Někdo preferuje kombinaci obojího, např. venkovních žaluzií a záclon.
U rekonstrukce bytu se nabízí také dodatečná montáž venkovního stínění přímo na fasádu domu díky samonosnému systému.
Venkovní stínění má několik výhod:
-
moderní vzhled,
-
udržuje v místnosti stabilnější teplotu,
-
má nižší nároky na čištění a údržbu,
-
dá se snadno implementovat do systémů chytré domácnosti,
-
domácí mazlíčci (typicky kočky) jej nezničí.
Nevýhodou je:
-
vyšší pořizovací cena,
-
obtížná montáž,
-
ovlivňuje vzhled bytu zvenčí – budete si muset požádat o svolení družstva nebo společenství vlastníků. Můžete se domluvit s majiteli bytů na hromadné instalaci stínění společně se zateplením fasády. Můžete získat i dotaci Nová zelená úsporám, který vám celý projekt výrazně zlevní.
Upravte balkon nebo lodžii
Využití balkonu jen pro sušení prádla je škoda. V nových bytech jsou populární rozšířené a prosklené balkony. Díky prosklení omezíte hluk z ulice a balkon zateplíte. Získáte tak zimní zahradu, kde můžete trávit volný čas.
V kombinaci se stíněním (např. s pomocí venkovních rolet) pak můžete posezení na balkoně zpříjemnit i v teplých letních dnech.
V případě rekonstrukce balkonu nebo lodžie musíte získat souhlas od družstva nebo společenství vlastníků – balkon je součástí fasády domu a zasahuje do jeho celkového vzhledu.