Znečištěné ovzduší jako nepřítel pleti. Jak se bránit?
Volné radikály, smog či UV záření mají na pokožku obrovský dopad. V posledních letech se proto na pultech objevuje stále více kosmetických produktů označených jako „anti-pollution“. Jde o marketingový tah, nebo skutečně převratnou péči?
Anti pollution skin care, kosmetická péče speciálně cílená na pokožku zatíženou špatným vzduchem ve městech, je v posledních letech velké téma. Podle výzkumu obchodního domu Liberty London stoupnul zájem o segment produktů označených jako „anti-pollution skincare“ meziročně o 73 %. Koronavirová krize sice způsobila zázrak, po kterém příroda žíznila, vzduch se konečně vyčistil a dopřál si detox od přemíry výfukových plynů, jenže na jak dlouho?
Pokud nežijete ve vysokohorské oblasti nadopované ozónem, se znečištěním ovzduší se pravděpodobně potkáváte dnes a denně. Kosmetické firmy na tento fenomén velmi dobře slyší a odpovídají produkty, jež pleť před vlivem negativních částic ve vzduchu spolehlivě ochrání. Je to jen marketingový nástroj, nebo nám vzduch znečištěný výfukovými plyny opravdu může nevratně poškodit pleť? A pokud ano, jak vlastně?
Nemusíte žít poblíž londýnského Oxford Circus ani v centru Nového Dillí. Městský život má na pokožku obrovský dopad, i když hodnoty znečištění nedosahují natolik alarmujících hodnot jako v těchto dvou metropolích. Ostatně jak to vypadá, když je pleť ušetřena každodenní zátěže městského života, jste možná během měsíců epidemie zaznamenala také. Já sama bydlím kousek za Prahou a během karantény, kdy jsme měli uzavřené kanceláře, jsem pracovala na homeofficu. Dojíždění vystřídaly každodenní procházky přírodou a výsledek se brzy dostavil, má pleť byla jako ze škatulky.
7 produktů, které vám nesmí chybět v kosmetické taštičce
Volné radikály
O volných radikálech jste určitě už slyšela, ale tušíte, kde se vůbec berou? V těle se vytvářejí přirozenou cestou v rámci metabolických procesů, mohou vznikat i při velké fyzické námaze. Jejich hladinu nám ale nepřirozeně zvyšuje pět externích zdrojů – kouření, pesticidy, znečištěný vzduch, stres a UV záření. Jaký dopad mají na pleť? Především poškozují DNA kožních buněk, negativní vliv mají i na hladinu kolagenu a elastinu, což v praxi znamená, že je pokožka mnohem náchylnější k tvorbě zánětů a předčasnému stárnutí. Bývá přecitlivělá, začervenalá, vysušená, zanícená a rychleji se na ní tvoří vrásky.
Zní vám to povědomě? Pak je na čase začít bojovat s neviditelným nepřítelem kolem nás. Smutným faktem je, že na nekvalitní vzduch nejvíce reaguje zralá pleť, protože má slabší ochranné mechanismy. Prokázala to studie Leibnizova institutu pro výzkum v oblasti životního prostředí (IUF) v Düsseldorfu, kterou na svých stránkách publikovala kosmetická firma Weleda. Tato studie prokázala, že starší ženy vystavené vyšším koncentracím znečišťujících látek mívají v obličeji o 20 % více pigmentových skvrn a hlubších vrásek než ženy žijící na venkově obklopené kvalitnějším vzduchem. Kosmetické společnosti se proto nyní stále častěji zaměřují právě na produkty, jejichž cílem je vytvořit ochranný štít pleti.
STAHUJTE APLIKACI DNY MARIANNE 2020
Co má anti-pollution produkt obsahovat?
Podle informací Státního zdravotního ústavu stačí výrobcům anti-pollution kosmetických přípravků pouhá skutečnost, že výrobek obsahuje ingredience chránící kůži před nepříznivými vlivy zevního prostředí, samotné dávkování aktivních látek by mělo odpovídat doporučením dodavatelů surovin. Žádné další speciální požadavky v rámci Evropské unie nejsou, společnosti si tak s označením produktu mohou vyhrát. Zdá se vám to jako podvod? Nedělejte unáhlené závěry. Třeba minimalistická značka Allies of Skin uvádí na obalech informaci, kolik hydratačních složek, antioxidantů a výživných ingrediencí obsahují, zasvěcení kosmetičtí nadšenci už ale vědí, jak v nich číst. Že se mezi ně nepočítáte a netušíte, po jakých složkách se vyplatí poohlédnout? Jednoznačně se zaměřte na přítomnost antioxidantů jako vitaminy C a E (chrání pleť před volnými radikály a posilují ochrannou vrstvu pokožky), dále koenzym Q10 nebo flavonoidy (ty najdete v produktech české značky Matuzalem). Léčivé látky jsou přirozeně obsažené v zeleném čaji, granátovém jablku, borůvkách nebo plodech açai. Mořské řasy zase obsahují minerály obnovující pleťové buňky.
ČTĚTE TAKÉ: Fenomén obočí
Trendu anti-pollution kosmetiky podlehl i irský módní gigant Primark, který se spojil s Alessandrou Steinherr, jednou z nejvlivnějších britských kosmetických redaktorek. Ta pod svým jménem vytvořila pro Primark dostupnou kosmetickou řadu zaměřenou na pokožku postiženou znečištěným ovzduším. Zvlášť hloubkově čistící maska na obličej, za kterou si Primark účtuje pouhé tři libry, jde na dračku. Je tedy zřejmé, že znečištění a jeho vliv na pleť bude v následujících letech velké téma a kdoví, s jakými převratnými technologiemi kosmetické společnosti přijdou. Zatím si musíme vystačit se speciálně namíchanými vitaminovými koktejly v krémech a maskách.
A v neposlední řadě se zodpovědným přístupem – až se příště budete chystat na delší procházku městem, rozhodně nezapomeňte nasadit své pleti ochranný štít.