Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

S Lenkou Průšovou o anti-age kosmetice, která skutečně funguje

Info ikona
Lenka Průšová

Formulátorka Lenka Průšová spojila své síly s luxusní českou kosmetickou značkou Sain a vytvořila produkty, které vynikají nejen svým složením, ale také výslednými účinky. Proč bychom se měli zajímat o alaptid? Vyplatí se investovat do dražší kosmetiky? A jak by měla vypadat ideální kosmetická rutina?

Promotion | 14. 10. 2024

Jste formulátorka kosmetiky. Co to vlastně znamená? 

Formulátor dokáže vzít příslušné složky a smíchat je v takovém pořadí, koncentracích a postupu, že vznikne kosmetický produkt požadovaných vlastností. Pokud mi například řeknete, že chcete výživný krém pro věkovou kategorii 65 +, který bude mít anti-age vlastnosti a podpoří hutnost pleti, měla bych vědět, které látky do krému dát, aby splňoval požadované parametry. Zjednodušeně řečeno vybírám jednotlivé složky a skládám je dohromady. 

Jak se člověk stane formulátorem kosmetiky?

V podstatě praxí. Osobně si myslím, že nejlepší formulátoři jsou ti, kteří studovali chemii. A to neříkám kvůli tomu, že jsem chemik. (smích) Díky studiu chemie jsem dostala teoretický základ, který jsem následně uplatňovala praxí. Možná se hned všechno nepovedlo na poprvé, ale když máte dostatečně silný technický background, jste schopni přijít na to, proč daná věc nevyšla a jak ji pro příště vylepšit.

V současné době se podílíte na vývoji produktů značky Sain. Jak odstartovala vaše spolupráce?

V Česku jsem vždycky zásadně vystupovala za svou vlastní značku Canneff a nikdy jsem si nemyslela, že se mediálně přihlásím k jiné značce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy jsem potkala majitele značky Sain. Přeskočily vzájemné sympatie a mně se projekt a jejich vize natolik zalíbila, že jsem na nabídku kývla. Zadání bylo více než motivující - připravte mi ty nejlepší kosmetické produkty, které umíte, a my je následně zabalíme a prodáme. 

Co dalšího vás na značce Sain zaujalo?

Zatímco moje značka Canneff implementovala jako jedna z prvních do kosmetiky cannabidiol, značka Sain přišla s peptidem alaptidem. Sice jsem už alaptid viděla i u jiné značky, ale sebevědomě říkám, že kompozičně a z hlediska účinnosti je alaptid v produktech Sain zcela na jiné úrovni. Kromě toho se mi líbilo, že u Sain jde o unikátní český vývoj i českou výrobu. I když měli finanční možnosti, aby si najali formulátora ze zahraničí, neudělali to a nechali, aby kompletně vše bylo české. 

Mluvíte o alaptidu. K čemu napomáhá? A jak jste s ním v rámci složení pracovala?

Alaptid akceleruje regeneraci buněk. Nemůžete si ale myslet, že stačí vzít jednu unikátní aktivní látku, která má potenciál z hlediska regenerace a anti-ageového efektu, a nechat ji ve složení samotnou. To je iluze. A tak jsem ji dala do vhodné matrice, která zvýší tzv. bioavailabilitu, tedy schopnost kůže přebrat tuto látku. Třeba v případě peptidu platí, že pokud jeho složení nedoplníte o kyselinu hyaluronovou, ceramidy, a tak dále, pokožka nebude mít dostatek vody a nebudou v ní dobře probíhat metabolické procesy. Následně pak peptid bude fungovat podle mého odhadu maximálně na 30 %. Naštěstí byli v Sainu natolik moudří, že mě nechali, abych k alaptidu doplnila i další látky a do vývoje mi nemluvili. 

Info ikona
SAIN

Kromě pečující řady Sain jste vytvořila i čistící řadu. V jejím složení ale alaptid nenajdeme. Proč? 

Alaptid je extrémně drahá molekula a za mě je naprostá hloupost dávat ho do odličovacích produktů, jako je mléko či čistící voda, po kterých následuje ještě dočištění v podobě tonika. A tak jsem vytvořila čistící řadu bez alaptidu, na kterou navazuje pečující řada, ve které je alaptid opravdu hojně zastoupen. Denní krém obsahuje 1 % a noční krém 2 % peptidu, což jenom pro porovnání, v produktech jiných značek je peptid zastoupen v řádu desetin. 

Chápu to správně, že produkty Sain jsou vhodné pro ženy se zralejší pletí?

Odličovací řadu může použít kdokoliv. Naopak ve složení pečující řady objevíte například skvalan, ceramidy, kyselinu hyaluronovou nebo můj oblíbený Azelamidopropyl Dimethyl Amine, což je unikátní molekula, která zabraňuje pnutí, začervenání a je vysoce zklidňující. Osobně nikdy neposuzuji pleť podle věku, ale podle aktuálního stavu, protože čtyřicetiletá žena může mít lepší pleť než dvacetiletá. Každopádně z hlediska struktury a povahy aktivních látek jde o produkty, které jsou ideální pro ženy 35 + s normální až sušší pletí a vráskami.

Jakých výsledků se dočkáme při používání kosmetiky Sain?

Jak už jsem zmiňovala, v složení nechybí skvalan. K tomu máme studii, která říká, že skvalan dokáže vyhladit havraní stopu - vrásky okolo očí. Do denního krému jsem také dávala složky na rozjasnění pleti, které odrážejí světlo a sjednocují tón. Chtěla jsem dosáhnout tzv. plumping effectu, kdy je pleť krásně hutná. Přijde mi, že všichni řeší vrásky, ale nikdo neřeší právě hutnost pleti. Jenže když nemáte vrásky a chybí vám hutnost, pak vypadáte seschle. Všechny aktivní látky použité v kosmetice Sain jsou vybrané tak, aby jejich účinnost šla podložit. 

A za jak dlouho můžeme vidět první změny?

Záleží na tom, co konkrétně chcete pozorovat. V produktech Sain najdete kyselinu hyaluronovou, u které je studiemi prokázáno, že hydratuje od první minuty. S molekulou  Azelamidopropyl Dimethyl Aminu zase dochází ke zklidnění pleti v podstatě přes noc. Pokud se ale budeme bavit vyloženě o anti-age efektu, musíme si na výsledky počkat jeden měsíc. Během měsíce naběhnou všechny aktivní látky, buňky se znovu narodí a ty staré odumřou a odloučí se. 

Ze kterých kroků by se měla skládat večerní rutina?

Během večerní rutiny bychom pleť měli dokonale vyčistit. Je jedno, jestli použijeme odličovací mléko, pěnu nebo micelární vodu, protože všechny tyto produkty obsahují tenzidy, což jsou čistící látky. V druhém kroku přichází na řadu dočištění za pomocí tonika, kdy odstraníme zbytkové množství tenzidů a pokožku zhydratujeme. Pak už si dáváme sérum, noční krém a oční krém. 

A ranní?

Ráno doporučuji použít tonikum, a to z toho důvodu, že pokud žijeme v elementární čistotě, tak se přes noc nezašpiníme. Je proto zbytečné pleť čistit a ničit mikrobiom. Bohatě postačí pleť osvěžit tonikem, zhydratovat a pokračovat denní péčí, tedy sérem, denním a očním krémem. 

Už několikrát padlo slovo tonikum. Přitom mám pocit, že mnoho žen tento produkt na své kosmetické poličce nemá. 

Upřímně, kdybych si měla vybrat mezi tonikem a krémem, pak sáhnu po toniku. Tonikum obsahuje aktivní látky a dodává patřičnou hydrataci. Bohužel, u nás je obecně dáno, že nemáme zakořeněnou péči o sebe samotné. Spousta věcí, jako například tonikum, lidé považují za něco zbytného. A když už se ženská o sebe správně stará, dostane nálepku fiflena, která utrácí. 

Info ikona
Tonikum

Je v pořádku, když například zainvestuju do jednoho dražšího produktu, a zbytek kosmetické rutiny postavím na dostupnějších produktech?

Existuje opravdu málo přípravků, které musíte používat od jedné značky, protože by vám jinak nefungovaly. Příkladem je barva na vlasy. Pokud nejste profesionál, vždy si koupíte oxidant i barvu dohromady, protože s jiným oxidantem by výsledek nebyl takový. Takže pokud vám sedí odličovač, sérum a krém od různých značek, používat je můžete. Jde spíše o to, aby si lidé uvědomili, že za kvalitní produkty se platí a jejich vývoj něco stojí. Osobně si nedokážu představit, že bych vytvořila kvalitní pleťový anti age krém, který by se prodával za 200 korun a fungoval by. Možná si to může dovolit nějaká velká nadnárodní značka, která vyrobí miliony kusů a srazí tím výrobní náklady, ale určitě ne střední značka, jako je Sain. U Sain navíc platí, že obsahuje vysoké procento peptidu alaptidu, který je extrémně drahý. A nákladná je také technologie na jeho zpracování. 

Co říkáte na krémy, které stojí například 10 tisíc? 

Nekoupila bych si je, protože vím, že do krému se vejde jenom určité množství látek. Když si koupíte maso v restauraci za 200 Kč, pravděpodobně bude hnusné a gumové. Biftek za 800 Kč bude skvělý a za 1600 Kč ho nazvete skvělým masem. Pokud si ale koupíte biftek v michelinské restauraci za 20 000 Kč, pravděpodobně už vás jeho samotná chuť nezvedne ze židle o moc víc, než skvělý biftek za šestnáct stovek. Pánové šéfkuchaři mi prominou. (smích) U krémů je to stejné, vejde se do nich určité množství aktivních látek, které je kůže schopna pojmout a dávat tam víc už nemá smysl. Na druhou stranu ale neodsuzuji lidi, kteří si kupují krémy za desetitisíce. Platí za značku, exkluzivitu i malosériovou výrobu. Je to podobné, jako když si necháte ušít šaty na míru.

Který produkt od značky Sain je vaše srdcovka?

Vzhledem k tomu, že vím, jak jsem ho tvořila a co obsahuje, pak rozhodně noční krém. 

Lenka Průšová

Expertka na vývoj finálních kosmetických produktů, zdravotnických prostředků a léčiv, hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky s evropskou působností. Jako formulátorka – tedy autorka kosmetických receptur – stojí za více než 500 produkty, které se prodávají v EU pod hlavičkou nadnárodních značek i butikových brandů. Je provozní ředitelkou značky Canneff, pro niž vyvíjí receptury zohledňující poslední vědecké poznatky i přístupy v péči o pokožku. Naposledy své jméno spojila s luxusní českou značkou SAIN, pro niž vyvinula řadu globálně konkurenceschopné kosmetiky využívající anti-agingové účinky molekuly s názvem alaptide.

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit