Óda na kurkumin
Vezmeme to ale hezky od základu. Nejdůležitější složkou kurkumy je tzv. kurkumin, který snižuje poškození UV zářením, vyniká antibakteriálními vlastnostmi a kontroluje produkci kožního mazu. „Kurkumin funguje jako lapač volných radikálů a může pomoci při hojení ran,“ vysvětluje dermatolog Jeffrey Fromowitz pro Allure a dodává, že kurkuma má také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. V konečném důsledku mohou kosmetické produkty s kurkumou příznivě působit na obličejové póry a zklidňovat pokožku. „Kurkuma napomáhá od jizev po akné, a navíc vytváří kolagen, díky kterému i stárnoucí pleť vypadá pevněji,“ říká dermatoložka Anne Harris Collier a dodává, že kurkuma také snižuje hyperpigmentaci pokožky.
Kurkuma do každé rodiny
Zatímco lidé mají mlsný jazýček a kurkuma v pokrmu jim vonět nemusí, naše pleť v tomto případě vybíravá není. A tak platí, že jenom ve výjimečných případech vám kosmetický produkt s kurkumou nesedne. Odborníci přesto doporučují, abyste toleranci na kurkumu otestovali, a to tak, že malé množství produktu nanesete na předloktí a počkáte, zda se nedostaví alergická reakce. Pokud nepřijde podráždění, zarudnutí nebo otok, můžete směle aplikovat kosmetický produkt na pleť. „Každodenní začlenění kosmetických produktů na bázi kurkumy, jako jsou séra a čisticí přípravky, vám může pomoci dosáhnout zářivé a zdravé pleti,“ říká dermatoložka Catherine Borysiewicz pro Stylist.
A po jakých produktech sáhnout? Kurkumu nejčastěji najdete v pleťových maskách a sérech, které mají za úkol zklidnit akné, zánět a hyperpigmentaci. Stejně tak můžete kurkumu objevit také v hydratačních krémech. Nutno dodat, že s kurkumou si můžete hrát také při domácí přípravě pleťové masky. Stačí, když smícháte lžíci medu, lžičku kurkumy a pár kapek růžové vody. „Tuto směs smíchejte do pasty, a poté aplikujte na obličej. Po deseti minutách masku smyjte vlažnou vodou,“ radí dermatoložka Collier.