Bylinkami proti celulitidě nebo třepícím se nehtům. Staňte se moderní šarlatánkou!
Trápí vás stres, slabé nehty, chřipka nebo menopauza? Objevte s čím vším vám dokáže příroda pomoci.
marianne.cz
Koho v letních měsících netrápí oteklé nohy, ať hodí kamenem. Bohužel, mnoho žen si během parného léta stěžuje na „nohy jako konve“, které jsou oteklé a leckdy znepříjemňují život. Dobrou zprávou ale je, že existuje několik přírodních pomocníků, díky kterým se s oteklými nohami můžete pro letošní léto rozloučit.
Nemůžete se nasoukat do letních sandálků? Volíte namísto krátké sukně dlouhé kalhoty? A doufáte, že otoky nohou zmizí alespoň ke konci léta? Nebojte se, rozhodně nejste jediní, kteří se rok co rok musí porvat s oteklými nohami. I když není jednoduché určit, co za oteklými končetinami stojí, povětšinou jde o kombinaci teplého počasí, sedavého zaměstnání a špatného životního stylu.
Na druhou stranu je důležité dodat, že otoky nohou můžou signalizovat i vážnější zdravotní problémy, například onemocnění srdce, ledvin nebo jater. I proto se vyplatí, když navštívíte svého lékaře a společně vyloučíte výše uvedené zdravotní problémy. Pokud ale víte, že jste zdraví jako rybička, pak nezbývá, než se s otoky nohou popasovat! Ideálně přírodní cestou, která nezruinuje vaši peněženku.
Zřejmě nikoho nepřekvapí, že skvělým pomocníkem proti nateklým nohám je studená sprcha. Pokud ale nepatříte k nadšeným otužilcům, rozhodně nemusíte pět minut trpět po mrazivým vodopádem. Bohatě postačí, když budete střídat proud vlažné a studené vody.
Nejprve se zaměřte na oblast kotníků, a následně postupuje výše až ke kolenům. Uvidíte, že vám lymfatický systém poděkuje. Odvážnější z vás si můžou napustit lavor ledovou vodou, a poté na deset minut ponořit nohy pod vodu. V ideálním případě by voda měla mít okolo šesti stupňů Celsia. Příjemnou alternativou jsou také chladivé gely nebo krémy, se kterými můžete oteklé nohy namasírovat. Postupujte zlehka a v žádném případě na nohy zbytečně netlačte.
Nebojte se, nemusíte být cvičenkou roku! Stačí, když si najdete chvilku času na procvičení dolních končetin. Nejprve si lehněte na záda, zvedněte nohy vzhůru a provádějte jemné krouživé pohyby kotníky. Do své cvičící rutiny zakomponujte také dřepy, které provádějte s maximální opatrností. Jakmile půjdete ze dřepu vzhůru, pomalu si stoupněte na špičky. Tento cvik opakujete nejméně desetkrát. V každém případě ale platí, že nejlepším pomocníkem proti oteklým nohám je pravidelný pohyb třeba v podobně chůze nebo plavání.
Chápeme, že k letním měsícům patří aperol, ochucené pivo nebo mojito na pláži. Přesto byste měli myslet na to, že právě konzumace alkoholu přispívá k otokům nohou. Namísto alkoholického nápoje si tedy dopřávejte denně dva až tři litry neslazené vody. Stejně tak se vyplatí, když se rozhodnete skoncovat s kouřením cigaret, které má taktéž negativní vliv na oteklé končetiny.
A v neposlední řadě se doporučuje, abyste během léta netrávili zbytečně mnoho času na přímém slunci. Teplé počasí je k našim nohám opravdu nemilosrdné, a tak nemá smysl, abychom problémům šli naproti.
Pokud vás čeká letní dovolená, pak byste měli být obezřetní. Právě dlouhé sezení v autě nebo letadle je živnou půdou pro vznik otoků. Dobrou zprávou je, že otokům se vyhnete tím, že během cesty budete pravidelně zastavovat a protahovat se. Podobně to udělejte také v letadle. A pokud nechcete dělat dřepy uprostřed uličky, nic nebrání tomu, abyste je v soukromí provedli na toaletě. Případně můžete v sedě udělat alespoň drobné krouživé pohyby kotníky.